امتیاز بدهید

با فرا رسیدن تعطیلات اکثر خانواده‌های ایرانی برای خود برنامه سفر در نظر می‌گیرند و پس از تهیه نیازها، خود را برای یک مسافرت دسته جمعی آماده می کنند. از سوی دیگر خانم‌های محترم ایرانی که علاقه فراوانی به نگهداری از گل و گیاه در خانه دارند برای مراقبت از گل‌ها در طول سفر ، دچار دل مشغولی می‌شوند و این سوال که در مدت زمان دوری از خانه چه اتفاقی برای گیاهان و گل‌های دست پرورده‌شان خواهد افتاد خاطرشان را مکدر می‌کند. این دغدغه و نگرانی بعضا مسافرت را به کام آن‌ها تلخ کرده و یا در مواردی عجیب تعدادی از گل‌های خود را همراه با خود به سفر می‌برند.

همه ما می‌دانیم که گیاه برای رشد و بقا به آب، خاک و نور خورشید نیاز دارد. نیازهایی اساسی که در بعضی گیاهان فراتر می‌رود، ولی برای بیشتر آن‌ها یکسان است. در این بین گیاهانی وجود دارند که بی آبی روی آن‌ها تاثیری نداشته و در مدت زمان دوری از خانه آسیبی نمی‌بینند. در سوی دیگر گیاهان حساسی نیز وجود دارند که اگر یک روز دچار کم آبی شوند دچار لطمات برگشت ناپذیر می‌شوند.

بسیاری از گیاهان آپارتمانی این قابلیت را دارا می باشند که به کمک نورهای مصنوعی و ساختگی فرایند رشد و نمو خود را ادامه دهند. از این رو شما می‌توانید با تهیه یک فضای مناسب برای گیاه و قرار دادن چراغ‌‌هایی با نور آفتابی یک خورشید ساختگی برای گیاهان خود بسازید. البته تابیدن نور به مدت طولانی و همیشگی گیاه را دچار مشکل می‌کند و به همین منظور می‌توانید به کمک تایمرهای تنظیم شونده یا کنترل از راه دور که هزینه ناچیزی هم دارند نور مورد نیاز را در ساعات معینی برای گیاه خود بتابانید.

اگر در ساختمان خود حیاط یا بالکن مناسبی برای قرار دادن گیاهانتان دارید، با ایجاد یک حفاظ در آن فضاها گلدان‌های خود را در معرض نور طبیعی قرار دهید تا چالش تابش نور برطرف شود. علت این که گفته شد برای گیاهان حفاظ تعبیه شود، به منظور جلوگیری از آسیب رساندن باد و سایر موجودات در زمان دوری از خانه است. اما این روش مشکلی جدی برای شما به وجود خواهد آورد و آن هم موضوع آبیاری گیاه است؛ چرا که با قرار گرفتن گلدان‌ها در معرض نور مستقیم خورشید آب موجود در گلدان‌ها به سرعت تبخیر شده و باعث کم آبی برای گیاه می‌شود. برای این موضوع راه حلی وجود دارد که در بخش تامین آب برای مراقبت از گلها در طول سفر بیان خواهیم کرد.

نکته مهمی که در این بین کم رنگ شده و یا بعضا دیده نمی‌شود، تنظیم دمای مناسب گیاه است. اگر گیاه به کاهش یا افزایش دما حساس باشد، باید شرایط مناسب از نظر دما نیز برای آن فراهم گردد. به همین منظور می‌توان با ایجاد اثر گلخانه‌ای در خانه این تاثیرات را به حداقل رساند. این موضوع نیز روش ساده ولی کاربردی دارد. با نزدیک هم قرار دادن گل‌ها به یکدیگر منطقه‌ای را محصور کرده و روی گل‌ها را نایلونی نسبتا ضخیم بپوشانید. به منظور رفت و آمد هوا بهتر است فاصله با گیاه را رعایت کنید. اگر در پشت پنجره این کار را انجام می‌دهید که فرایند ایجاد اثر گلخانه‌ای خود به خود شکل می‌گیرد؛ اما اگر این چنین نیست با یک لامپ و یا بیشتر این حالت را به وجود آورید.

این روش ساده و قدیمی بسیار کارساز بوده و در هر شرایط همواره جواب خود را پس داده است. برای اجرای این روش کافی است یک ظرف نسبتا بزرگ تهیه کنید. (اندازه ظرف به تعداد گلدان‌ها و میزان روزهای دور بودن شما از خانه بستگی دارد) ظرف را بر روی یک مکان مرتفع مانند چهار پایه یا هر وسیله دیگر قرار دهید. اکنون یک سر نوارهای پارچه‌ای را در درون ظرف آب قرار داده و سر دیگر آن را در عمق خاک گلدان هایتان فرو کنید. با این روش خاک آب را توسط نخ‌ها یا نوارهای پارچه به سمت گیاه جذب می‌کند و مانع از خشک شدن خاک می‌شود.

به کمک کمی گونی پارچه‌ای و نایلون به راحتی رطوبت خاک گلدان را حفظ نمایید. به این صورت که گونی را کاملا خیس کرده و روی سطح خاک گلدان قرار دهید. به طوری که هیچ نقطه‌ای خالی نماند. پیش از این کار حتما گیاه را سیراب کنید تا خاک نیز دارای روطوبت باشد. اکنون با نایلون روی گونی را پوشانده و لبه‌های آن را به اطراف گلدان محکم کنید. به منظور ایجاد تنفس خاک چند سوراخ بسیار ریز روی نایلون ایجاد کنید. بهتر است با این روش گلدان در معرض نور مستقیم خورشید قرار نگیرد تا خاک، پارچه گونی و نایلون به خوبی کار حفاظت از رطوبت خاک را انجام دهند.

برای این روش دو حالت وجود دارد. حالت اول به این صورت است که شما تشکیلات مربوط به آبیاری قطره‌ای را خریداری کرده و بر روی گلدان‌های خود نصب می‌کنید و باقی ماجرا به خودی خود انجام خواهد پذیرفت. حالت دوم نیز از روش بطری پلاستیکی استفاده می‌کنیم. نحوه استفاده از بطری نیز خود به دور روش مستقیم و غیرمستقیم دسته بندی می‌شود.
در روش مستقیم بطری پر از آب روی یک نگه دارنده قرار می‌گیرد و با سوراخ کردن درب بطری و یا انتهای بطری آب از سوراخ یا سوراخ‌های بسیار ریز ظرف به درون خاک چکه می‌کند.

در این روش ظرف بزرگی از آب فراهم کنید. به طوری که گلدان یا گلدان‌ها به راحتی درون آن قرار بگیرند. ظرف را پر از آب کرده و آجرها را درون آب قرار دهید، سپس گلدان‌ها را روی آجرها بگذارید تا به کمک سوراخ‌های زیر گلدان آب به درون خاک گشیده شود. برای این که روش مذکور تکمیل شود، به کمک اسفنج‌های ضخیم که درون آب قرار گرفته و کاملا خیس شده‌اند خاک رویه گلدان را نیز مرطوب نگه دارید. این روش را در محلی اجرا کنید که گیاهان در معرض نور مستقیم یا شدید آفتاب نباشند.

با رشد فناوری‌ها و تکنولوژی ابزارهای کاربردی و ارزان قیمت در دسترس عموم قرار می‌گیرند تا نیازهایشان به راحتی برطرف گردد. خاک ژله‌ای که در چند سال اخیر مورد استفاده قرار گرفته است، یک راهکار نوین و بسیار سودمند است. در مراقبت از گلها در طول سفر با انتخاب ابزار و روش مناسب آسوده خاطر سفر خواهید کرد. خاک ژله‌ای خریداری شده را درون آب قرار دهید تا حداکثر میزان توانایی خود آب را جذب نماید. سپس آن را درون خاک گلدان گیاه چال نمایید و بعد از آن با اسپری روی خاک را نیز مرطوب کنید. پس از انجام این کارها پوشال‌های گیاهی و چوبی را بر روی خاک قرار دهید تا جریان هوای محیط مانع خشک شدن سریع سطح خاک و بعد از آن درون خاک شود.