امتیاز بدهید

با توجه به نقش بهداشت در زندگی روزانه اشخاص برای حفظ سلامت آن ها، رعایت پاکیزگی و تمیز کردن محل کار و زندگی بسیار اهمیت دارد. یکی از اصلی ترین اقدامات، تمیز کردن کف و سطوحی است که اشخاص روی آن راه می روند. برای این کار شیوه های زیادی وجود دارد که راحت ترین آن ها تمیز کردن کف به کمک ابزارهای ساده و کاربردی به نام تی می باشد.

تی نخی یا تی رشته‌ای
تی نخی، تی رشته‌ای یا تی مویی، به‌عنوان یکی از رایج‌ترین انواع تی و زمین شوی، مدل‌های متنوعی دارد. این تی در ساده‌ترین شکل خود از نخ‌های ضخیمی تشکیل شده که به انتهای یک میله‌ی فلزی (و یا سایر جنس‌ها) محکم شده‌اند. در میان انواع تی و زمین شوی، تی‌های رشته‌ای به دلیل قدرت جذب بالای خود برای تمیز کردن انواع سطوح گزینه بسیار مناسبی هستند و از پس گوشه و کنارهای خانه شما به‌خوبی برمی‌آیند.

از تی نظافت نخی می‌توان برای نظافت و تی کشیدن مکان‌هایی مانند کف مغازه، فروشگاه، سرویس بهداشتی عمومی و سایر مکان‌های عمومی استفاده نمود. نگهداری از این مدل تی و رشته‌های آن کمی مشکل است و ممکن است وقت شما را بگیرد. هرچند قیمت مناسب تی رشته‌ای نیز یکی دیگر از نقاط مثبت آن است.

تی مسطح
سرهای پهن و پد قابل تعویض تی مسطح، این مدل تی نظافت را در میان انواع تی و زمین شوی بسیار محبوب کرده است. تی مسطح برای نظافت منزل و تی کشیدن مکان‌های پر رفت‌ و آمد آن مانند آشپزخانه و نظافت روزانه به منظور گردگیری بسیار کاربردی است.
این نوع تی نیز با قیمت مناسبی در دسترس بوده و تعویض پد و نگهدری از آن نیز بسیار راحت است. تی مسطح برای لکه‌های سرسخت یا چیزهای که به سطح چسبیده‌اند، بهترین انتخاب برای نظافت نخواهد بود.

تی حوله‌ای
تی حوله‌ای یک سری از جنس حوله دارد که با عرض‌های متفاوتی در بازار عرضه می‌شوند. معمولا عرض‌های کمتر برای نظافت منزل مناسب‌تر هستند. تی حوله‌ای به واسطه پرزهایی که دارد در نظافت انواع سطوح مانند سرامیک و پارکت‌ها (نسبت به انواع تی و زمین شوی) بسیار موثر و کارآمد است.
افرادی که به‌طور تخصصی نظافت منزل و سایر مکان‌ها را انجام می‌دهند، اغلب از تی حوله‌ای را در میان تجهیزات خود دارند. با استفاده از این تی نظافت می‌توان انواع کفپوش، کف آشپزخانه، کف و دیوار حمام و حتی بدنه ماشین را تمیز کرد.

تی اسفنجی
تی اسفنجی یکی دیگر از انواع تی و زمین شوی با یک سری اسفنجی است که درصورت نیاز می‌توان آن را تعویض کرد یا شست. این تی نظافت در مدل‌های متفاوتی در بازار عرضه شده و محبوبیت بالایی نیز دارد.
این نوع طی برای نظافت سطوح سرامیک بسیار مناسب است. نکته مهم در استفاده از تی اسفنجی در نظافت منزل توجه به تمیز کردن، تی نظافت است. چرا که اسفنج مرطوب محل رشد باکتری است. بنابراین، پس از هر بار استفاده، تی را بشویید و آن را آویزان بگذارید تا خشک شود.

تی چرخشی
شاید برایتان سوال باشد که تی چرخشی چه مارکی خوبه؟ در ادامه مقاله انواع تی و زمین شوی و کاربرد آنها به تی چرخشی (تی چرخشی اسپرینگ، تی چرخشی یونیک) می‌رسیم که اغلب با یک سطل مخصوص عرضه می‌شوند. تی چرخشی از لحاظ قدرت تمیزکنندگی بالاتر از طی مسطح قرار می‌گیرد و نگهداری آن نیز از تی نخی راحت‌تر است. دوام بالای این نوع تی نظافت یکی دیگر از دلایل یافتن آن در خانه‌هاست.

تی بخار
استفاده از تی بخار به‌عنوان یک بخارشوی الکتریکی نسبت به انواع تی و زمین شوی و کاربرد آن‌ها که گفته شد، کمتر رایج است. دلیل آن هم قیمت بالاتر این مدل از انواع دیگر تی نظافت و مناسب نبودن آن برای برخی سطوح است؛ برای مثال پارکت لمینت. اما این نکته را نیز نباید فراموش کرد که این طی علاوه بر پاک کردن سطح و انوع لکه‌ها، آن را ضدعفونی نیز می‌کند.

زمین شوی پدالی
در این مدل از زمین شوی که جزو انواع شایع آن می باشد، شخص می تواند با استفاده از پدال به آسانی آب اضافی تی را گرفته و آن را برای استفاده دوباره آماده کند. وجود پدال در تی زمین شوی استفاده از آن را راحت نموده و از ایجاد خستگی شخص پیشگیری می کند.

تی اسفنجی
تی های اسفنجی دارای یک سر اسفنجی بوده و یک آب چلان هم به آن وصل است. سرهای ببعضی از این تی ها قابل جابجایی بوده که همین قابلیت شستشو و جایگزینی آنها را راحت می کند. این تی ها کارایی بیشتری نسبت به تی های ساده داشته و برای تمیز کردن کاشی و سطوح ناهموار هم کارایی دارند.
تی های اسفنجی را باید بعد از مصرف به خوبی شسته و تمیز کنید چون به علت ساختار اسفنجی امکان دارد محل مناسبی برای رشد انواع باکتریها گردند. بعد از شستن تی های اسفنجی آنها را به صورت عمودی در گوشه ای بگذارید تا کاملا خشک شوند. چنانچه اسفنج این تی ها کهنه شده، بوی بدی می دهد و یا از هم جدا شده میتوانید آن را به یک سری جدید عوض کنید.