امتیاز بدهید

با توجه به بیماری همه‌گیر COVID-19 و ظهور سویه‌های خطرناک از جمله کرونا لامبدا مواد مغذی‌ که می‌توانند سیستم ایمنی بدن را برای جلوگیری یا کاهش خطر پیشرفت شدید و پیشگیری از این عفونت ویروسی بهینه سازند، مهم می‌شوند. یکی از بهترین راه‌ها برای سالم ماندن، حفظ رژیم غذایی مغذی است. به گفته متخصصان تغذیه مکمل‌ها و غذاهای غنی از ویتامین‌ها و مواد معدنی بسیار مهم هستند.

افرادی که از نظر تغذیه‌ای وضعیت بهتری دارند می‌توانند بهتر از دیگران با این بیماری مبارزه کنند. ما به طور مداوم در معرض عوامل بیماری‌زایی مانند ویروس و باکتری هستیم که وارد بدن ما می‌شوند. اگر سیستم ایمنی بدن ما واقعاً خوب کار کند، آلوده نمی‌شویم.
به‌طور کلی، تغذیه بر کل بدن ما تأثیر می‌گذارد. تمام فرآیندهای بدن به آنزیم‌ها نیاز دارند و بسیاری از ویتامین‌ها و مواد معدنی به عملکرد بهتر آنزیم‌ها کمک می‌کنند. اگر می‌خواهید سالم باشید باید مواد مغذی خاصی مصرف کنید.

بنابراین، بررسی حاضر با هدف ارائه یک نمای کلی از نقش ویتامین‌های C و D و روی در پاسخ ایمنی به عفونت‌های ویروسی نشان می‌دهد که کمبود یک یا چند مورد از این سه عنصر پاسخ ایمنی را به خطر می‌اندازد و باعث می‌شود فرد در برابر عفونت‌های ویروسی بیماری آسیب‌پذیرتر شود. آزمایش‌های بالینی در حال انجام به روشن شدن نقش این مواد مغذی برای مدیریت COVID-19 کمک می‌کند.

ویتامین C: این ویتامین سال‌هاست که به‌عنوان یک منبع اصلی برای کمک به سیستم ایمنی بدن مورد ستایش قرار می‌گیرد. ویتامین C برای سلامتی لکوسیت‌ها، نوعی گلبول سفید خون که به مبارزه با عفونت‌ها کمک می‌کند، حیاتی است. همچنین به تحریک تشکیل آنتی‌بادی کمک می‌کند درنتیجه مصرف آن در طی همه‌گیری بسیار مهم است. به بزرگسالان توصیه شده است که مکمل 1000 میلی‌گرم دو بار در روز مصرف کنند. همچنین مصرف غذاهای غنی از ویتامین C توصیه شده است. این غذاها شامل انواع میوه‌ها و سبزیجات حاوی سیتریک از جمله گریپ‌فروت، توت‌فرنگی و گوجه‌فرنگی و کیوی است.

ویتامین D: اغلب ما ویتامین D خود را از طریق آفتاب دریافت می‌کنیم، اما در طول این مدت، مصرف یک مکمل ایده خوبی است. مطالعات نشان داده است که مقادیر کم ویتامین D با خطر بیشتری ایجاد مشکلات تنفسی در بزرگسالان و کودکان ارتباط دارد. در حقیقت، مطالعات نشان داده است که افراد مبتلا به کمبود ویتامین D بیشتر در معرض خطر ابتلا به ویروس COVID-19 هستند.

به بزرگسالان توصیه شده است که مکمل ویتامین D3 از 1000 واحد بین‌المللی (IU) را یک یا دو بار در روز در طول وعده‌های غذایی مصرف کنند. علاوه بر این، می‌توانید با مصرف ماهی و سایر غذاهای غنی‌شده با این ویتامین، ویتامین D خود را افزایش دهید.

روی: این ویتامین برای رشد طبیعی و عملکرد سلول‌های بدن بسیار مهم است. مطالعات نشان داده است كه افزایش غلظت روی می‌تواند از همانندسازی ویروس‌هایی مانند فلج اطفال و کرونا ویروس جلوگیری كند. غذاهای غنی از روی شامل لوبیا، دانه‌ها، مغزها، گوشت، مرغ و غذاهای دریایی است. به بزرگسالان توصیه شده است که مکمل روی 40 میلی‌گرم یا کمتر را یک بار در روز مصرف کنند.

ویتامین A: این ویتامین به سلامت روده و سیستم تنفسی شما کمک می‌کند. غذاهای غنی از ویتامین A شامل شیر، لبنیات و تخم‌مرغ و همچنین میوه‌های نارنجی و زرد مانند هویج، سیب‌زمینی شیرین، اسفناج، کلم بروکلی و فلفل دلمه‌ای قرمز است.

ویتامین B3: این ویتامین با کاهش التهاب و آسیب به ریه‌ها به سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند. غذاهای سرشار از ویتامین B3 شامل مرغ، گوشت، ماهی، غلات، لوبیا و حبوبات و آجیل است.

ویتامین B9: مطالعات نشان داده است که این ویتامین می‌تواند از عفونت‌های تنفسی در کودکان جلوگیری کند. شما می‌توانید از غذاهای حاوی فولات در سبزیجات دارای برگ سبز مانند اسفناج و اسید فولیک در غذاهای غنی شده از جمله ماکارونی و نان استفاده کنید.

ویتامین E: این ماده مغذی با کار به‌عنوان یک آنتی‌اکسیدان باعث خنثی‌سازی رادیکال‌های آزاد می‌شود. غذاهای پر از ویتامین E شامل روغن‌های گیاهی، مغزها، دانه‌ها و آووکادو است.

پروبیوتیک‌ها: پروبیوتیک‌ها در شرایط خاص می‌توانند از عفونت دستگاه تنفسی فوقانی جلوگیری کنند. پروبیوتیک‌ها را می‌توانید در ماست و شیر تخمیر شده پیدا کنید.

پروتئین: آمینواسیدهای خاص موجود در پروتئین برای عملکرد سلول‌ها سلول‌هایی که بدن را در برابر عوامل بیماری‌زا محافظت می‌کنند ضروری است. گوشت، مرغ، غذاهای دریایی، تخم‌مرغ، لوبیا، آجیل و دانه‌ها همه پروتئین زیادی دارند. نشان داده شده است که این مواد مغذی به سیستم ایمنی بدن شما کمک می‌کنند تا به‌طور مؤثر کار کند، اما مصرف مقدار زیاد تمام مواد مفید می‌توانند مضر باشد. این مواد مغذی را به میزان متوسط مصرف کنید و زیاده‌روی نکنید.

چندین ماده معدنی و ویتامین نقش آنتی‌اکسیدانی، تعدیل‌کننده سیستم ایمنی و ضد میکروبی دارند که می‌توانند برای پاسخ ایمنی در برابر ویروس کرونا مفید باشند. در صورت عدم وجود یک درمان گسترده یا واکسن COVID-19، مکمل‌ها و ریزمغذی‌ها به عنوان اقدامی مهم برای بهبود سیستم ایمنی بدن و جلوگیری از بروز علائم شدید موجود هستند.

تاثیر رژیم غذایی بر افزایش ایمنی بدن در مقابل ابتلا به ویروس کرونای جدید این است که افراد در این دوره، از مصرف غذا‌های سنگین و دیرهضم مانند ماکارونی و آش ‌های غلیظ خودداری کنند.