امتیاز بدهید

ماشین لباسشویی از پرکاربردترین لوازم خانگی است. برای استفاده از این وسیله باید اصول مراقبتی را رعایت کنیم، وگرنه ممکن است بعد از مدتی لباس‌ها خوب شسته نشوند و رویشان لک و آلودگی بماند، یا قطعه‌های مختلف دستگاه خراب شوند و به دردسر بیفتید. برای مراقبت از لباسشویی، ابتدا باید بدانید برخلاف تصور عموم، هر پارچه یا هر جسم منعطفی را نمی‌توانیم در این دستگاه بشوییم.

موی حیوان خانگی
اگر حیوان خانگی دارید، مراقب باشید مو و کرک وارد دستگاه نشود. موی حیوانات به لباس می‌چسبد و ممکن است وارد مخزن شود و مسیر تخلیه آب را مسدود کند. تجمع کرک حیوانات در مسیر تخلیه، باعث می‌شود دستگاه به مرور کند شود و لباس‌ها به‌خوبی تمیز و خشک نشوند. می‌توانید قبل از شستشو، لباس‌ها را با پرزگیر یا دستکش خیس تمیز کند تا موها جدا شوند.

جدا کردن مو حیوانات از روز پارچه و لباس واقعا کار سختی است، اما انداختن لباسی که موی حیوان خانگی تان به آن چسبیده است، فقط شرایط را بدتر می‌کند. موی حیوان اگر خیس شود هم بیشتر به لباس می‌چسبد و هم به مخزن لباسشویی، و حتی ممکن است مسیر‌های تخلیه را ببندد و به مرور زمان از کارآیی و عملکرد ماشین لباسشویی تان کم کند. توصیه می‌کنیم قبل از اینکه لباس یا پارچه‌ای را موی حیوان به آن چسبیده داخل لباسشویی بیندازید، اول با استفاده از یک رولر پُرزگیر یا نوار چسب مو‌ها را جدا کنید. اگر این ابزار را ندارید می‌توانید دستکشی را خیس کنید و روی لباس بکشید.

حرکات ماشین لباسشویی می‌تواند به بالش‌های فوم آسیب زده و حتی آن‌ها را تکه تکه کند، پس بالش فومی تان را در لباسشویی نگذارید، مگر اینکه روی برچسب آن قید شده باشد مجاز به این کار هستید. مموری فوم به طور طبیعی ضد آلرژی و مقاوم به مایت‌های خانگی است و این بالش‌ها نسبت به بالش‌های معمولی، مدت بسیار طولانی تری تمیز می‌مانند.

سکه
راه حل کار این است که جیب لباس ها را قبل از انداختن آن ها در لباسشویی خالی کنید. حتی ممکن است اگر این کار را نکنید سکه ها در یکی از لوله های تخلیه گیر کنند و آن ها را مسدود کنند در نتیجه آب تخلیه نمی شود و ممکن است فشار آب انقدر زیاد شود که شیشه جلوی لباسشویی را بشکند. یا بدتر از آن به درام آسیب بزند و مخزن خارجی را سوراخ کند و باعث خسارت جدی به لباسشویی شود. در چنین شرایطی ممکن است هزینه تعمیرات آن‌قدر زیاد شود که خرید یک لباسشویی جدید مقرون‌به‌صرفه تر از تعمیر آن لباسشویی باشد.
قبل از روشن کردن دستگاه، حتماً لباس‌ها را چک کنید. سکه‌ها، قطعات فلزی کوچک و کلیدها می‌توانند به دیگ، پمپ تخلیه و لوله‌ها آسیب جدی وارد کنند. اگر اشیا در لوله‌های تخلیه گیر کنند، مانع تخلیه آب می‌شوند و فشار آب می‌تواند شیشه‌ی دستگاه را بشکند یا مخزن را سوراخ کند.

لباس هاب ضد آب
لباس های ضد آب به خاطر ماهیتی که دارند و آب را جذب نمی کنند، بهتر است با ماشین لباسشویی شسته نشوند، چرا که نوع پوشش آن‌ها ممکن است باعث شود با حجم زیادی از آب پر شوند و مثل یک بالن پر از آب شوند و ممکن است با یک چرخش ناگهانی تمام این آب به قسمتی از ماشین پرتاب شود و باعث شکستن قسمتی از ماشین لباسشویی شود.
این تصور غلط را که هر چه ماده شوینده شما بیشتر باشد پاک‌کنندگی شما بیشتر است را به دور بیندازید. به دلیل اینکه این مواد می‌تواند به ماشین لباسشویی شما آسیب وارد کند هنگامی‌که شما بیش‌ازحد موردنیاز مواد شوینده را وارد دستگاه می‌کنید به‌مرور زمان این مواد در ماشین لباسشویی شما انباشته می‌شود و علاوه بر بوی بد باعث خواهد شد واشری که دوره درب دستگاه شما قرار دارد نیز به آسیب ببیند.

لباس کوچک
لباس‌های کوچک مانند جوراب یا دستکش کودک، ممکن است در حفره‌های لباسشویی گیر کنند و وارد دریچه‌ و لوله‌ها شوند. برای محافظت از دستگاه و لباس‌ها، بهتر است لباس‌های کوچک را در کیسه مخصوص قرار دهید و بعد در ماشین بیندازید.
لباس های کوچک مثل جوراب کودکان نیز می توانند در هنگام شستشو در جاهای غیر قابل دسترس ماشین لباسشویی گیر کنند، به دریچه ها و شلنگ های ماشین لباسشویی راه پیدا کنند و باعث دردسر شوند. بهتر است این گونه اقلام کوچک را نیز در کیسه های مخصوص شستشو در لباسشویی قرار دهید تا مطمئن شوید چنین اتفاقاتی نیافتد.

کفش ورزشی
دقت کنید هر کفشی را نمی توانید برای شستشو در ماشین لباسشویی قرار دهید. ابتدا برچسب کفش را بخوانید و ببینید که آیا قابل شستشو با ماشین لباسشویی هست یا خیر. در صورتی کفش ورزشی شما که این قابلیت را دارد، ابتدا کفی های آن را دراورید، سپس هر یک از کفش ها را در یک کیسه مخصوص شستشو کفش قرار دهید و بعد آن ها را در میان یکی از لباس های ضخیم مانند حوله بپیجید. این کار باعث می شود که کفش ها در داخل لباسشویی به این طرف و آن طرف پرتاب نشوند؛ زیرا در غیر این صورت ممکن است ضربه‌ها در حدی باشند که باعث آسیب رساندن به درام یا درب ماشین لباسشویی شود.

توصیه می‌کنیم اگر لباس پشمی شما رنگ ثابتی دارد آن را با دست بشویید. سینک را پُر از آب گرم کنید، شوینده‌ای ملایم در آن حل کرده و لباس را کاملا در آن فرو ببرید. آن را بچرخانید همه جای آن با کف پوشانده شود. بعد از ۱۰ تا ۱۵ دقیقه آب کف دار را تخلیه کنید. سپس سینک را از آب سرد پُر کنید و لباس را در آن غوطه ور و آبکشی کنید. این لباس‌ها و پارچه‌ها را زیر شیر آب آبکشی نکنید، چون کف به خوبی از آن خارج نمی‌شود. آب اضافی آن را بچلانید و در یک حوله بپیچید و سپس روی حوله‌ی خشک دیگری پهن کنید تا خشک شود.