امتیاز بدهید

یخچال ها انواع مختلفی دارند. معمولی، ساید بای ساید، بدون برفك، فریزر بالا، فریزر پایین، كشویی، طبقه ای، دارای آب سرد كن و یخساز و … هر كس می بایست بنا به نیاز خود گزینه مناسب را انتخاب نماید. در این قسمت نكاتی وجود دارد كه با توجه به آن می توانید یخچال مناسبی را برای خانه خود انتخاب كنید.

خریدن یک یخچال کار ساده ای به نظر می رسد. اما با وجود برندها و مدل های مختلف در بازار، کار کمی پیچیده می شود. یخچال ها در رنگ ها، ابعاد و مدل های مختلف عرضه می شوند. تکنولوژی باعث شده تا روز به روز بر ویژگی های جدید یخچال ها افزوده شود. برای همین در این مقاله قصد داریم در مورد خرید یخـچال و مدل های مختلف آن توضیحاتی خدمت شما ارائه کنیم.

یخچال فریزرهای ساده جزو ارزان‌ترین نمونه‌هایی هستند که می‌توان خرید و سهم بیشتری از بازار را به خود اختصاص داده‌اند. این یعنی در مورد مدل، برند، بودجه و سبک، انتخاب بیشتری دارید. مزیت دیگر این نوع یخچال‌ها این است که می‌توانید آن را هر کجای آشپزخانه که دوست داشتید قرار می‌دهید و هنگام اسباب‌کشی آن را با خودتان می‌برید. ولی این امکان نیز هست که اندکی دردسرساز باشند. یخچال فریزرهای ساده ارزان‌قیمت‌ترین نوع هستند و برای انتخاب صدها مدل از آنها وجود دارد.

یخچال فریزرهای تو‌کار پشت در کابینت‌ها مخفی می‌شود و اگر دوست ندارید وسایل آشپزخانه‌تان در معرض دید باشد گزینه‌ی عالی است. این نوع یخچال‌ها از نمونه‌های ساده گران‌تر است و از طرفی برای انتخاب نمونه‌های کمتری وجود دارد.

اگر آشپزخانه‌ی بزرگی دارید، پس احتمالاً مدل آمریکایی یا ساید‌بای‌ساید در فهرست مورد علاقه‌تان قرار دارد. این نوع یخچال شیک و خوش استیل است و فضای ذخیره‌ی فراوانی دارد. غالب این مدل‌ها ویژگی‌های ارتقا یافته‌ای دارد، مثل ترموستات‌های مجزا برای هر قسمت جهت کنترل هر چه دقیق‌تر دما و نیز آب سرد‌کن و یخ‌ساز. با وجود این، گران‌قیمت است، هزینه‌ی برق زیادی روی دست‌تان می‌گذارد و فضای زیادی در آشپزخانه اشغال می‌کند.

حتماً ایده‌ی خوبی در این رابطه دارید، ولی مطمئن شوید مدلی که انتخاب می‌کنید منطبق با نیازهای‌تان باشد. برای مثال، اگر برای خانواده‌ای بزرگ مقدار زیادی مواد غذایی تازه می‌خرید، حتماً یخچالی انتخاب کنید که جای کافی برای این همه مواد داشته باشد. همچنین اگر فریزر را پر از غذاهای یخ‌زده یا غذاهای تازه‌ی زیادی را منجمد می‌کنید، مطمئن شوید فریزر به اندازه‌ی کافی جا داشته باشد -اکثر آنها فضای نه چندان بزرگی دارند.

بل از اینکه شروع به مقایسه‌ی حجم محفظه‌ی نگهداری یخچال‌ها بکنیم، خوب است بدانیم شرکت‌های تولیدی معمولاً این حجم را بدون احتساب قفسه‌ها، کشوها و قفسه‌های جا‌دری حساب می‌کنند. وقتی ما یخچال فریزرها را حساب می‌آزماییم، همه چیز را سر جای خودش در نظر می‌گیریم و فضایی را محاسبه می‌کنیم که واقعاً برای ذخیره‌ی مواد استفاده می‌شود.

بعضی از مدل‌ها ویژگی‌هایی دارند که یا سرمایش را تسریع می‌بخشند یا ذخیره‌سازی غذا را آسان می‌سازند. این ویژگی‌ها طیفی از سردکننده و یخ کننده‌ی سریع گرفته تا کمک به ماندگاری زیاد مواد غذایی و کشوهای سردتر برای نگهداری گوشت و ماهی تازه با درجه سردی بیشتر با محافظت از آنها در برابر هوای گرمی که هنگام باز کردن در یخچال وارد می‌شود شامل می‌شود. دیگر ویژگی‌ها حس لوکس بودن را القا می‌کنند، مثل صفحه نمایش‌های دیجیتالی یا وجود آب سردکن‌ها، یا اینکه داشتن‌شان حس خوبی به آدم می‌دهد، مثل داشتن کنترل کننده‌های رطوبت که میوه و سبزیجات را برای مدت طولانی‌تری تازه نگه می‌دارد.

یکی از چالش ها و درگیری های ذهنی اکثر خریداران این است که وقتی وارد مغازه می شوند، نمی دانند بودجه واقعی آنها برای خرید یخچال فریزر چقدر است. البته بدون تردید هیچ کس نیست که بدون برنامه راهی بازار شده باشد، اما با توجه به تنوع زیاد محصولات و البته تفاوت های چند ده هزار تومانی برای مدل های مشابه، واقعا تصمیم گیری سخت خواهد شد.

براین اساس، یخچال هایی که فریزر آنها در قسمت پایینی شان قرار دارد بهترین بازده انرژی را دارند. دومین جایگاه مربوط به آن دسته از یخچال فریزرهایی است که فریزر آنها درقسمت بالا قرارگرفته است. در آخر هم محبوب ترین ها یعنی یخچال های سایدبای ساید قرار می گیرند. هرچند روی برچسب برخی از ساید بای سایدها نماد++ A دیده می شود، اما بدانید مصرف انرژی آنها بهینه نخواهد بود. پس با توجه به افزایش نرخ حامل های انرژی و با آغاز مرحله دوم هدفمندی یارانه ها به این نکته توجه ویژه داشته باشید محصولی را انتخاب کنید که برچسب انرژی آن کمترین میزان مصرف را نشان دهد.

یکی از قطعات اصلی یخچال کندانسور یا همان موتور است؛ قطعه ای که بیشترین اهمیت را در این وسیله دارد، بنابراین باید نسبت به کیفیت آن بسیار دقت کنید چون در صورت انتخاب اشتباه دچار دردسری بزرگ خواهید شد. بهترین کندانسورها، نوع خطی آنها هستند چون علاوه بر کارایی بالا، دارای کمترین میزان صدا هنگام کارکردن هستند بنابراین سعی کنید از این نوع کندانسورها در یخچال شما به کار رفته شده باشد و از خرید یخچال های دارای موتورهای چینی جدا خودداری کنید. راه منطقی برای دستیابی به این هدف هم علاوه بر خرید برندهای معتبر از نمایندگی های مجاز، گواهی کردن نوع موتور یخچال و کشور سازنده آن در فاکتور خرید شماست.

امروزه یخچال فریزرها مجهز به امکانات الکترونیک و تقریبا شبیه به رایانه شده اند. دستگاه تصفیه هوای داخل یخچال (ضد باکتری)، فیلترهای مختلف تصفیه آب، مجاری خروجی آب و یخ روی در یخچال، نمایشگرهای مختلف روی در یخچال و صفحه هایLED (نمایشگرتلویزیونی روی در یخچال و نمایشگر داخل یخچال) همه از امکانات یخچال های حال حاضر هستند که می توانید با توجه به نیاز خودتان هرکدام از آنها را داشته باشید. ولی فراموش نکنید داشتن هر یک از این امکانات ممکن است هزینه های اضافی نگهداری و تعمیرات را نیز برای شما درپی داشته باشد. بنابراین زیاد به این گونه امکانات دل نبندید و پولتان را صرف کیفیت قطعات اصلی یخچال کنید.

در بازار ایران برندهای داخلی هم که چیزی از همنوعان خارجی خود کم ندارند دیده می شوند. هرچند ممکن است امکانات جانبی و غیرضروری آنها از انواع خارجی اش کمتر باشد، اما در بحث کیفیت قطعات اصلی چیزی از خارجی ها کم نداشته و حتی بهتر هم هستند. بنابراین به این فکر غلط دامن نزنید که همیشه خارجی ها بهتر از داخلی ها هستند. این در حالی است که نمی توان از توصیه به برندهای داخلی که برخی در آنها گذشته درخشانی داشته و هنوز نام نیک خود را یدک می کشند، چشم پوشی کرد که ارتقای ظاهر و کیفیت را جدی تر بگیرند.