امتیاز بدهید

6 دسامبر روز ملی مایکروویو است. این یک تعطیلات واقعی است. مایکروویو برای بسیاری از خانه ها ضروری است. آنها واقعاً به دلیل راحتی که فراهم می کنند زندگی را بسیار آسان تر می کنند. در اینجا فقط به چند دلیلی که چرا مایکروویو بهترین وسایل هستند اشاره میکنیم.

1-استفاده مجدد از باقی مانده وعده غذایی گذشته

اگر از غذاهای سرد متنفر هستید، استفاده از مایکروویو ضروری است. پختن بیش از حد غذا و ذخیره باقیمانده غذا برای لذت بردن بعداً، به ویژه روزهای تعطیل ، معمول است. مایکروویو راحت ترین وسیله برای این مواقع است. باقیمانده غذا را در مایکروویو بریزید، تایمر خود را تنظیم کنید و طعم غذای شما به همان اندازه که روز قبل بود خوشمزه می شود!

2-صرفه جویی در استفاده از ظروف برای گرم کردن

گرم کردن غذا روی اجاق گاهی اوقات ممکن است ضروری باشد اما شامل استفاده از قابلمه یا تابه است. اما  اگر از مایکروویو استفاده می کنید، چنین ظروف آشپزخانه اصلاً مورد نیاز نیست. فقط یک بشقاب از غذای خود را با پلاستیک بپیچید و آن را در مایکروویو قرار دهید. یک تایمر تنظیم کنید و غذای شما آماده می شود. این می تواند زمان زیادی را برای شما صرفه جویی کند.

3-امکان پخت غذا و کیک و سبزیجات

امروزه در اکثر خانه‌ها مایکروفر (اجاق مایکروویو) برای پخت و پز سریع یا گرم کردن فوری غذا بکار می‌رود. مزیت استفاده از این دستگاه وقتی روشن‌تر می‌شود که شما شاغل باشید. چون حتی می‌توانید یک برنامه پخت غذا به دستگاه بدهید تا وقتی به منزل برمی‌گردید، غذای شما پخته و‌ آماده خوردن باشد. یا اینکه وقتی گرسنه به منزل می‌رسید، می‌توانید غذای خود را سریع گرم کرده و نوش جان کنید.

در مایکروویو می توانید سبزیجات را بدون آب بپزید. برای این منظور، یک لایه سبزیجات را در بشقاب پهن کنید. روی آن را با پلاستیک پوشانده و با حرارت بالا بپزید.

 

مایکروویو

 

با خرید مایکروویو دیگر نیاز به استفاده از روش های سنتی تر مانند فر ندارید. زیرا هم جای کمتری اشغال می کند و هم باعث داغ شدن محیط آشپزخانه نمی شود. برخی از مدل های مایکروویو به فناوری هایی از جمله پختن با بخار، پختن با تاخیر یا همان تایمر، پخت ترکیبی و کانوکشن و پخت گریل مجهز هستند و آشپزی را بیش از بیش برای شما ساده و سریع می کنند.

4-حفظ عطر طبیعی غذا

مزیت دیگر پخت با مایکروویو حفظ عطر طبیعی غذاست که باعث می‌شود نمک یا شکر بیش از مقدار لازم به غذا افزوده نشود. مایکروویو غذا را با رطوبت خودش می‌پزد بنابراین لازم نیست چربی اضافی یعنی کره یا روغن به آن افزوده شود.

5-صرفه جویی در مصرف انرژی

مایکروویو غذا را در زمان کوتاه بدون افزودن آب یا چربی می‌پزد از طرفی همه انرژی در مایکروویو صرف پخت‌وپز می‌شود و برای گرم کردن ظرف یا طبقات فر هدر نمی‌رود بنابراین مایکروویو وسیله‌ای سازگار با مصرف بهینه انرژی است و انرژی کمتری مصرف می کنند، بنابراین علاوه بر زمان، در سوخت نیز صرفه جویی می کنند و مقرون به صرفه نیز هستند.

6-خسیاندن حبوبات

استفاده از برخی حبوبات مانند لوبیا، نیاز دارد که آنها را یک شب قبل خیس کنید. با کمک مایکروویو می توانید زمان خیساندن آنها را کوتاه کنید. حبوبات مورد نظر را در کاسه ریخته و رویش آب با کمی نوشابه بریزید تا روی حبوبات را بگیرد. ده دقیقه با قدرت بالای دستگاه آن را حرارت دهید. سپس ۴۰ دقیقه در فر یا روی اجاق بپزید.

همانطور که گفتیم، با خرید مایکروویو می توانید در کوتاه ترین زمان ممکن انواع مواد غذایی همچون پیتزا، کیک، شیرینی را پخته و آماده کنید. باید بدانید که از لحاظ امکاناتی معمولا مایکروویو قابلیت ها و گزینه های بیشتری نسبت به آون توستر ها دارد. بنابر این خرید آون توستر گزینه مقرون به صرفه تری محسوب می شود.