امتیاز بدهید

معمولا استفاده از وایتکس برای پاک کردن لکه ها ی سفید و از بین بردن باکتری‌های آن است,اما گاهی اتفاق می افتد که وایتکس به صورت اتفاقی یا بر اثر سهل انگاری بر روی لباس های رنگی شما برخورد می‌کند.
پاک کردن لکه ها مخصوصا اگر لک وایتکس باشد کار دشواری است آیا تا به حال به این سوالات فکر کرده اید که اگر لباس رنگی شما به لکه وایتکس آلوده شود و رنگ آن تغییر کند چه باید کرد؟آیا تا به حال تجربه لباسی که خیلی دوست داشتید و بر اثر وایتکسی شدن از بین رفته را داشته اید؟

وایتکس زدن کل لباس برای رفع لکه وایتکس
یک راه دیگر برای نگهداری لباس مورد نظر، وایتکس زدن کل لباس است. این کار به شما لباس بارنگ روشن تر می دهد. اگر می خواهید این روش را اعمال کنید، دقت کنید که هیچ لباس دیگری را با آن نشویید. در ذیل چیزهایی که به آن نیاز خواهید داشت و گام هایی که باید دنبال کنید آورده شده است.

اولین قدم که باید برداشته شود، پر کردن وان با آب است. پیراهن را در وان خیس کنید. سفید کننده کلر را در یک فنجان بریزید و یک چهارم از آن را پر کنید حالا یک چهارم فنجان سفید کننده را داخل وان اضافه کنید.آن را بشویید تا یک سایه روشن تر ایجاد شود.
با این حال، اگر از سفید کننده کلرین بدون خنثی کننده استفاده کنید باعث ایجاد سوراخ هایی در لباس بعد از مدتی خواهد شد. برای اجتناب از این کار ، شما باید از هر کدام از سه ماده سفید کننده که در بالا ذکر شد استفاده کنید، یعنی، ضد کلر -ا هیدروژن پراکسید…

از بین بردن زردی وایتکس
وایتکس حاوی یک رنگ زرد است که می تواند به سطوح سفید منتقل شود. از بین بردن لکه، نیازمند از بین بردن رنگ ناخواسته است. روش های مختلفی برای تحقق این امر وجود دارد. می توانید برای انجام این کار مراحل زیر را دنبال کنید
یک اسفنج یا پنبه توپی را با الکل مرطوب کنید.پنبه را با حرکات دورانی آهسته روی قسمت لک شده بمالید.اگر لکه ها بسیار زرد هستند، اجازه دهید الکل کمی روی آن قسمت بماند.اسفنج را کاملا بشویید و قسمت الکلی شده را با آب ساده پاک کنید تا الکل کاملا از بین برود. اجازه دهید لباس خشک شود.
اگر لکه هنوز هم باقی مانده است، یک پارچه نرم را با پراکسید هیدروژن مرطوب کرده و آن را روی لکه بمالید. اگر لکه مقاوم است، مقدار کمی پراکسید را مستقیما بر روی لکه بریزید و بگذارید چند دقیقه بماند. پراکسید مثل یک سفید کننده خفیف عمل می کند و می تواند لکه های زرد را به رنگ سفید برگرداند. لباس را دوباره با آب و پارچه تمیز بشویید و بگذارید خشک شود.

خنثی کردن وایتکس
اولین کاری که باید انجام دهید، این است که وایتکس را خنثی کنید، زیرا اگر وایتکس مدت طولانی روی لباس باقی بماند، می تواند پارچه را سوراخ کند. برای خنثی کردن وایتکس، مراحل زیرا را انجام دهید و قسمت وایتکسی را با آب سرد بشویید تا وایتکس اضافی پاک شود. مقداری جوش شیرین و آب را مخلوط کنید تا به حالت خمیری و غلیظ در بیاید. خمیر جوش شیرین را بر روی لکه به طور مساوی پخش کنید. اجازه دهید خمیر خشک شود و سپس آن را به آرامی با یک مسواک از روی لباس بتراشید.

الکل ایزوپروپیل
اولین مرحله آغشته کردن پنبه یا پد جاذب به الکل است. سپس پنبه یا پد را روی لباس آسیب دیده بکشید. به پاک کردن لکه و ناحیه اطراف آن ادامه دهید تا رنگ اصلی پیراهن برگردد.اگرچه ساده و آسان است ، این روش بسته به اندازه لکه و رنگ پوشاک کار می کند. در واقع بر روی لکه های کوچک و لباس های رنگی تیره، کارآمدتر خواهد بود چون آن ها بیشتر رنگ را در مقایسه با لباس های رنگی روشن با لکه های بزرگ جذب می کنند. اگر این روش جواب نمی دهد و یا برایتان دشوار است از روشهای دیگر استفاده کنید.

جین های تیره اغلب رنگ زیادی بر روی خود دارند، که می تواند باعث شود روش الکل به خوبی کار کند. اما برگرداندن رنگ جین های روشن تر دشوار خواهد بود، بنابراین در عوض می توانید لکه را با یک تکه پارچه جین بپوشانید یا آن را با یک سوراخ، مشابه جین های از اول پاره کنید.

حوله ها معمولاً برای جلوگیری از انتقال رنگ به پوست افراد هنگام استفاده از حوله، رنگ اضافی در الیاف خود ندارند، بنابراین برای برگرداندن رنگ به لکه وایتکس روی حوله، نمی توان از روش الکل استفاده کرد. بنابراین بهترین روش، رنگ کردن مجدد لکه وایتکس روی حوله است. اما در این صورت باید حتما از رنگی استفاده شود که پس از خیس شدن حوله هنگام استفاده، به سطوح و پوست افراد منتقل نشود.

مانند همه لکه‌ها تا زمانی که لکه هنوز خیس است و تثبیت نشده می‌توان آن را پاک کرد پس بهتر است سریع عمل کنید تا نتیجه بهتری بگیرید. لباس را مجددا با پودر رختشویی بشویید تا رنگ ناخواسته از آن جدا شود اگر لکه پاک نشد مجددا این کار را با ماشین لباسشویی تکرا کنید تا این که لکه از بین برود یا حداقل کمرنگ‌تر شود.

همیشه توصیه می‌کنیم که لباس‌های رنگی را با هم نشویید تا از چنین اتفاقاتی در امان بمانید. اما گاهی برخلاف انتظار ما لباس‌ها از یکدیگر رنگ می‌گیرند و گاهی هم لباسی که چندرنگ است ممکن است به این مشکل دچار شود که این مساله به کیفیت و جنس لباس بستگی دارد نه رنگی که برای رنگرزی آن به کار رفته است. در هر صورت اگر با چنین لکه‌های مواجه شدید وحشت نکنید، ابتدا باید بدانید که این لکه‌ها چطور به وجود می‌آیند و چطور باید از وقوع آن‌ها پیشگیری کنیم و در انتها خواهید دید که چطور می‌توان لکه رنگ گرفتگی را از بین برد.