امتیاز بدهید

آشپزخانه در هر خانه قلب تپنده خانه و خانواده است. مادران و همسران با عشق و علاقه مشغول درست کردن غذاهای لذیذ برای عزیزانشان می شوند. سرخ کردن مواد خوراکی و پخت و پز در کنار خود ممکن است یکسری از بهم ریختگی ها و ایجاد لکه ها در کف و دیوارهای آشپزخانه به همراه داشته باشد. یکی از لکه های ایجاد شده در آشپزخانه لکه روغن در کف آشپزخانه است که اگر با مهارت و آگاهی اقدام به تمیز کردن روغن از کف آشپزخانه کنید هیچ اثری از آن باقی نخواهد ماند. تمیز کردن روغن و چربی از کف آشپزخانه با روش‌های ساده تجربه کنید.

هرچقدر هم که حواس‌تون باشه و مراقب باشید،‌ باز هم لکه‌ ‌های چرب دست از سر آشپزخونه‌ی شما برنمی‌دارند؛ کابینت‌های آشپزخانه، فیلتر تهویه، هود و البته سطح اجاق گاز، بیشترین قسمت‌هایی هستند که در نظافت منزل تحت تاثیر این مشکل قرار می‌گیرند. این پوشش کم‌کم در تمام وسایل آشپزخانه ظاهر می‌شه؛ چون چربی ماسیده از طریق هوا پخش می‌شه و تلاش برای تمیز کردن لکه‌ های چربی با دستمال خشک یا تر، معمولا اتلاف وقت و انرژیه. ما می‌خواهیم با روش‌هایی ساده به جنگ این لکه‌‌ها بریم؛ پس ما رو همراهی کنید:

سطح چرب اجاق گاز و هود رو با این دستمال پاک کنید تا زمانی‌که پوشش چربی از بین بره. در صورتی‌که این لکه‌ های چربی طولانی مدت انباشته شده باشند، مقداری جوش شیرین به روغن اضافه کنید و روی سطوح آغشته به چربی بکشید.

یک تکه پارچه یا اسفنج رو در این محلول خیس کرده و کابینت‌ها رو با اون تمیز کنید. برای لکه‌‌های سخت‌تر مستقیما از سرکه استفاده کنید. در آخر کابینت‌ها رو با یک پارچه آغشته به آب سرد، مجددا پاک کنید.

برای تمیز کردن فیلتر هود، از مخلوط آب گرم و جوش شیرین استفاده کنید. برای این کار یک ظرف استوانه‌ای مثل گلدان رو از آب جوش پر کنید. به تدریج یک پیمانه (فنجان) به اون جوش شیرین اضافه کنید. یک‌باره این کار رو نکنید؛ چون جوش شیرین در آب حالت جوشش پیدا می‌کنه

اگر روغن بچه ندارید، می‌تونید از روغن‌های گیاهی به همون ترتیب استفاده کنید. این شیوه به عنوان روشی طبیعی، موثر و ایمن برای خلاص شدن از دست چربی‌ها تقریبا برای هر ماده‌ای از جمله استیل و چوب کاربرد داره. با این حال ترجیح شما استفاده از روغن بچه (یا هر روغن معدنی) باشه. چون در روغن‌های گیاهی تمایل به چسبندگی و زرد شدن با گذشت زمان بیشتره.

مخلوطی از مقادیر مساوی نمک پودر با جوش‌شیرین تهیه کنید و با کمی آب اون رو به صورت خمیر دربیارید .با این خمیر و با کمک یک دستمال نرم، سینک ظرف‌شویی رو تمیز و براق کنید. اگر رسوب سفید آهکی به جامونده از آب شستشوی ظروف، منظره بدی به ظرف‌شویی استیل شما داده، آخر شب یک دستمال یا حوله کاغذی رو روی محل‌های مورد نظر پهن کنید و اون رو با سرکه خیس کنید و صبح روز بعد، با آب بشویید. اگر فرصت صبر کردن ندارید،‌ خمیری از سرکه و نمک پودر درست کنید و با اون رسوب رو بسایید تا به طور کامل پاک بشه. همچنین نصف لیموترش تازه آغشته به نمک پودر هم برای ساییدن و براق کردن سینک ظرف‌شویی استیل مناسبه.

بهترین زمان برای رهایی از شر لکه‌‌های روی دیوار زمانیه که تازه تشکیل شده باشند. در این زمان می‌تونید با استفاده از یک دستمال کاغذی روغن چکیده شده روی سطوح رو به راحتی پاک کنید. این کار هم زحمت کمتری داره و هم نیازی به استفاده از شوینده‌ها مختلف نیست. توجه داشته باشید لکه‌‌هایی مثل لکه‌ گوجه‌فرنگی و آب‌لیمو خاصیت اسیدی دارند و می‌تونند سطوح فلزی رو به مرور زمان نابود کنند. تا جایی که امکان داره این گونه لکه‌‌ها رو تا خشک نشده، از سطوح که به اون چسبیدند، پاک کنید.

یکی از اهداف نظافت منزل برای خانوم‌ها، برق زدن آشپزخونه‌ست! اگر می‌خواهید سطوح فلزی براقی داشته باشید، می‌تونید با استفاده از یک قاشق غذاخوری روغن زیتون، این کار رو انجام بدید. برای این کار کافیه با یک تکه پارچه نرم و یا پنبه، سطوح فلزی رو به روغن زیتون آغشته کنید. این کار تا چند هفته از لکه‌‌دارشدن سطوح فلزی محافظت می‌کنه. توجه داشته باشید در سطوحی که امکان دارند با لباس و یا بدن‌تون در تماس باشند، از روغن زیتون استفاده نکنید، چون این کار باعث روغنی شدن خودتون و یا لباس‌هاتون می‌شه. جلادهنده‌های فلزی برای همین منظور در بازار موجوده، اما روغن زیتون هم کارایی خوبی داره و هم قیمت ارزون‌تری نسبت به اون روغن‌ها داره.

توجه داشته باشید سطوحی رو که با سرکه تمیز می‌کنید، اول با یک پارچه نم‌دار تمیز کنید، بعد با استفاده از یک پارچه خشک سطوح فلزی رو پاک کنید. استفاده از پارچه نم‌دار به خاطر اونه که سطوح فلزی از وجود سرکه به طور کامل پاک بشه. موادی مثل سرکه می‌تونند سطوح فلزی رو در دراز مدت نابود کنند.

محدوده‌ی هود رو به طور مرتب، حداقل هر دو هفته یک‌بار تمیز کنید تا از انباشت چربی و گرد وخاک جلوگیری بشه. در حالت ایده آل فیلتر هود باید یک بار در ماه تمیز بشه. برای پاک کردن بعضی فیلترها می‌شه از ماشین ظرف‌شویی استفاده کرد.

اگر شما در کف آشپزخانه خود فرش پهن کرده باشید و روغن بر روی آن بریزد، پاک کردن آن بسیار دشوار است و باید تمیز کردن کف آشپزخانه را در چندین مرحله انجام دهید.
بهتر است لکه روغن بر روی فرش را هرچه سریع تر پاک کنید تا کهنه و خشک نشود؛ چراکه هرچه زمان بگذرد از بین بردن لکه سخت تر خواهد شد. قبل از هرچیز در هنگام تمیز کردن روغن از کف آشپزخانه فرش دار، یک دستمال حوله ای کاغذی بر روی لکه روغن بیاندازید. مراقب باشید دستمال را به صورت افقی روی فرش نکشید که لکه به بخش های دیگر فرش نیز سرایت کند.

در مرحله بعد می توانید حلال های لکه روغنی را از فروشگاه های بزرگ تهیه کرده و روی لکه روغنی ریخته و کمی با آب ولرم همان منطقه را بشویید. بعد از آن می توانید با یک مسواک، جوش شیرین و یا نشاسته ذرت بر روی محل لک شده بکشید تا کاملا رطوبت و چربی از فرش گرفته شود و به راحتی فرش شما پاک و تمیز گردد.
در آخر کار جاروبرقی بر روی فرش بکشید تا ذرات باقی مانده روی فرش نیز تمیز شود. ناگفته نماند که روش های مختلفی برای تمیز کردن روغن از کف آشپزخانه نیز وجود دارد که مطلب گفته شده تنها یک روش از آن ها بود.

نکته بسیار مهم در انواع سطوح که با روغن کثیف شده این است که در اسرع وقت تمیز شوند. پس بهتر است پس از هر بار سرخ کردن مواد خوراکی و یا ریختن روغن روی کف آشپزخانه آن را پاک نماییم.
دومین نکته مهم در تمیز کردن روغن از کف آشپزخانه، انتخاب مایع مناسب شستشو نسبت به مدل کف آشپزخانه است. هر سطحی را باید با مواد مناسب خودش شستشو دهیم.
سومین نکته اینکه در مناطق کوچک و یا مناطقی که دسترسی شستشو ندارید، می توانید از آرد استفاده کنید. آرد سبب جذب روغن شده و به راحتی پاک می شود. در درزهای سرامیک ها و جاهایی که روغن ریخته می توانید مقداری آرد بپاشید و به راحتی آنجا را تمیز کنید.