امتیاز بدهید

کسانی که در خانه کوچولوهای هنرمندی دارند، بارها و بارها با صحنه‌های مختلفی از اثرهای هنری فرزند خود بر درودیوار خانه مواجه شده‌اند! پاک کردن دیوارها از انواع وسایل نقاشی را قبل‌تر توضیح داده‌ایم؛ راه‌هایی ساده که بی‌دردسر می‌توان آن‌ها را از روی دیوار پاک کرد. اما مداد شمعی همان‌طور که از اسمش پیداست همانند شمع بوده و اگر برجایی کشیده شود اثر نامطلوبی بر زیبایی وسایل خواهد گذاشت.

برای شروع، با گرم کردن اتو به صورت منظم در پایین ترین تنظیمات خود. موم را با چند حوله کاغذی بپوشانید و اتو را روی آن بکشید، این گرما موم سفت و سخت را ذوب می کند که سپس روی حوله کاغذی جذب خواهد شد.
باید حوله ها را چند بار عوض کنید تا تمام موم از روی فرش پاک شود. همچنین می توانید موم شمع را از روی لباس ها با استفاده از همان روش پاک کنید. اگر هر لکه روغنی بر روی لباس باقی ماند، از لکه بر های تجاری استفاده کنید.

کمی از سس مایونز را بر روی یک دستمال خشک و تمیز بریزید؛ آن نقاطی که توسط مداد شمعی بر روی چوب آلوده‌شده است را توسط این سس مایونز به‌خوبی بپوشانید و سپس با دستمال بر روی آن‌ها بکشید. پس از کشیدن مایونز روی لکه‌ها دستمالی نم‌دار انتخاب کنید و سپس به‌خوبی بر روی محدوده موردنظر بکشید تا به‌خوبی اثرات باقی‌مانده از بین بروند.

اگر نمی‌خواهید از سس مایونز استفاده کنید، می‌توانید مقداری نشاسته را در آب حل کرده و مخلوطی غلیظ به دست آورید. سپس این ماده را بر روی محل موردنظر ریخته و با دستمالی به‌خوبی بر روی لکه‌ها بکشید تا پاک شوند و اثر شمع از بین برود. یادتان باشد هرچه مخلوط نشاسته و آب غلیظ‌تر باشد قدرت پاک‌کنندگی آن افزایش خواهد یافت.

اگر مبلمان چوبی شما قادر به تحمل گرماست؛ برای پاک کردن اثرات به‌جای مانده از مداد شمعی ابتدا دستمالی بر روی لکه‌ها قرار دهید پس‌ازآن از حرارت داغ سشوار استفاده کنید، حرارت را مستقیماً بر روی دستمال بگیرید تا مداد شمعی آب‌شده و اضافات آن بر روی دستمال جذب شود. اگر این مداد شمعی بر روی قسمت پارچه‌ای کشیده شده؛ می‌توانید دستمالی را بر روی لکه قرار داده و سپس اتوی داغ را بر روی دستمال قرار دهید تا لکه‌ها جذب شوند.

اگر لباس را داخل فریزر قرار دادید بیرون بیاورید یا اگر یخ روی آن قرار دادید آن را بردارید و با یک دست پارچه را ثابت نگه دارید و با دست دیگر با چاقوی کندی، موم سفت شده ی مداد شمعی را تا حد امکان بتراشید.

ژل یا مایع پاک کننده ای را قبل از شستشو انتخاب کنید و سپس روی لکه قرار بدهید و آن را مالش بدهید. تا لکه ی باقیمانده روی لباس پاک شود.

یک محلول لکه بر مناسب تهیه کنید، برای این کار می‌توانید از مخلوط سرکه و مایع ظرفشویی هم استفاده کنید. ابتدا محلول را روی قسمت داخلی درز لباس تست کنید سپس روی محل لکه بمالید و اجازه دهید چند دقیقه به همان حال باقی بماند.
سپس لباس را در داغ‌ترین آب ممکن که به بافت آن صدمه نزند (این دما روی برچسب مراقبتی لباس درج شده است) بشویید. این حرارت باعث از بین رفتن چربی و موم باقی مانده در لباس شده و لکه را به کلی از بین می‌برد.

برای پاک کردن لکه های ناشی از ماژیک و مداد شمعی می توانید از الکل استفاده نمایید. ابتدا پنبه ای را با الکل آغشته نمایید و پنبه را روی مرکز لکه قرار دهید توجه داشته باشید که به هیچ عنوان نباید پنبه را روی لکه مالش داد و یا پنبه را به بیرون قسمت های لکه کشاند. پنبه الکی را به مدت نیم ساعت روی لکه قرار دهید خوب البته ممکن است در این فاصله الکل از روی پنبه بپرد که لازم است در فواصل زمانی مناسب پنبه را مجددا به الکل آغشته نمود و دوباره ان را روی لکه قرار دهید. پس از گذشت نیم ساعت پنبه را برداشته و به سطح لکه نگاه کنید. چنانچه هنوز لکه ماژیک یا مداد شمعی روی فرش وجود دارد دوباره این عمل را تکرار کنید اگر سطح فرش از لکه تمیز شده است، محل لکه را با یک اسفنج تمیز و جای لکه را پاک نمایید.

یکی دیگر از حلال های مناسب، آبلیموی تازه می باشد.مانند پاک کردن لکه لوازم آرایش از فرش که چرب است، ابتدا مقداری آبلیمو روی لکه ماژیک بریزید و یک حوله تمیز و خشک روی لکه بمالید تا لکه محو شود سپس محل لکه را آبکشی نمایید. برای آبکشی بهتر است یک ظرف یا لگن زیر قسمت لکه قرار داده و از بالا روی آن آب بریزید تا فرش کاملا پاک و تمیز گردد.
اگر فرش شما روشن است، بهتر است محلولی از نصف آب و نصف سفید کننده تهیه نمایید و با یک مسواک آن را روی لکه مداد شمعی یا ماژیک روی فرش، بمالید. در آخر نیز محل لکه را به طور کامل آبکشی نمایید.
از دیگر حلال های مناسب جهت برطرف نمودن لکه ماژیک و مداد شمعی از روی فرش می توان به کرم اصلاح، آئروسل اسپری و شوینده های مخصوص جوهر اشاره نمود.