امتیاز بدهید

نکات مهم برای خنک کردن باد کولر آبی

همانطور که اشاره شد کولر آبی یکی از بومی ترین و قدیمی ترین تجهیزات سرمایشی بشمار می رود که الگوی ساخت آن توسط ایرانیان از روی بادگیرهای خانه های قدیمی در یزد گرفته شد تا بواسطه برق بتوان ساختمان ها را به ویژه در مناطق گرم و خشک خنک نمود. این محصول از اجزا و قطعات ریز و درشتی تشکیل شده که هماهنگی بین آنها همچنین عملکرد صحیح هریک سبب افزایش راندمان دستگاه می گردد.

کولرهای آبی به واسطه‌ی قیمت ارزان و مصرف کم برق از پرطرفدارترین وسایل سرمایشی هستند که با شروع موج گرما همه به دنبال این هستند تا اقدام به سرویس کردن کولر‌های آبی خود کنند تا بتوانند از خنک بودن آن در فصل  نابستان بهره ببرند.

 

نکات مهم برای خنک کردن باد کولر آبی

 

سرویس به موقع کولر آبی

سرویس کولر مهم‌ترین مورد در رابطه با استفاده بهینه از کولر آبی است زیرا اگر کولرهای آبی به موقع سرویس شوند، باعث خنک‌تر شدن باد کولر می‌شوند؛ همچنین در مصرف آب و برق نیز صرفه‌جویی خواهد شد.

تعویض پوشال

در صورتی که پوشال آن کهنه شده است آن را تعویض کنید یا در غیر این صورت آن ها را با آب بشویید تا خاک‌های آن وارد فضای کولر نشود، هر دو سال یکبار پوشال ها را عوض کنید. البته تعویض پوشال ها بسته به آب شهر ممکن است هر سال ضروری باشد.

برای تهویه‌ی بهتر، پمپ آب را به مدت ۱۰ دقیقه روشن نمایید تا پوشال‌ها خوب خیس شوند و بعد کولر آبی را روشن کنید، زیرا پوشال خیس می‌تواند هوای خنکی را در کانال کولر تولید کند.

نصب سایه بان بر کولر

بهتر است سایه‌بانی برزنتی برای کولر‌آبی تعبیه کنید تا کولر خنک بماند که این امر علاوه‌بر مصرف بهینه‌ی انرژی کولر باعث افزایش کارایی آن نیز می‌شود. ایجاد سایه‌بان برای کولر به گونه‌ای که از تابش مستقیم آفتاب به دور باشد به کارایی آن بسیار کمک خواهد کرد.

لطفاً از قرار دادن اجسام سنگین و بدون استفاده به عنوان سایبان، روی کولر خودداری کنید. با این کار فقط به بدنه کولر آسیب خواهید رساند.

قرار دادن سنگ زیر پایه های کولر

چهار پایه‌ی کولر را نباید روی سطح آسفالت یا ایزوگام قرار بدهید بلکه زیر پایه‌های آن سنگ بگذارید تا در سطح آسفالت قرار نگیرد.

شستشوی کولر

شست‌وشوی کف کولر آبی باید با فرچه‌ی پلاستیکی انجام شود تا به رنگ آن آسیبی نرسد. کولر را از خاک‌ها پاک کنید زیرا این خاک‌ها گل می‌شوند و داخل کولر می‌مانند یا همراه با باد خنک، وارد ریه‌هایتان می‌شود.

کردید قسمتی از رنگ کف کولر دچار آسیب شده، از رنگ فروشی یک قوطی قیر ایزوله خریداری کنید و با قلم مو به کف کولر بزنید. اجازه ندهید در هیچ قسمت از کولر خاک یا گردو غباری باقی بماند زیرا این خاک ها یا با آب مخلوط شده و به صورت گل در کف کولر باقی می مانند یا همراه با باد خنک کولر وارد فضای داخل منزل شده یا همراه با باد خنک، وارد ریه‌های خودتان می‌شود.

بررسی آب کولر

نبود آب در تشتک در طولانی مدت به موتور آسیب های جدی وارد می کند. در روزهای پر حرارت تابستان نباید اجازه دهید که کولر آبی بدون آب کار کند. در شب های تابستان که هوا نسبتا نسبت به روز خنک تر است اگر کولر بدون آب کار کند مشکلی پیش نمی آید. اما به طور کلی به دلیل سیستم کولر های آبی حتی الامکان اجازه ندهید هیچ وقت بدون آب باقی بماند.

راه حلی فوری برای خنک کردن باد کولر آبی، ریختن یخ در تشتک آب کولر می باشد. هرچه آب درون تشت خنک تر باشد، هوای کولر خنک تر می شود.

 

نکات مهم برای خنک کردن باد کولر آبی

 

بررسی موتور کولر

این موتور‌ها هرقدر سالم‌تر باشند، کولر عملکرد بهینه‌تری خواهد داشت و انرژی کمتری را هم مصرف خواهد کرد. در زمان بازدید از این 2 موتور، ابتدا باید گرد و غبارشان را گرفت و بعد آنها را روغن‌کاری کرد.

پیش از روشن‌کردن کولر نیز باید ابتدا پروانه را با دست چند دور بچرخانید تا روان شود. توصیه شده که یک دینام نباید بیشتر از 7 ساعت بی‌وقفه کار کند. این موتور به همراه پمپ آب، در خطر سوختن بر اثر کارکرد زیاد قرار دارند. پس به موتورهایی که دارند بی‌توقف می‌چرخند هم فکر کنید.

بررسی پمپ آب

یکی از مهم‌ترین دلایل سوختن موتور کولر و پمپ آب، چکیدن آب بر روی بدنه‌ی موتورهای الکتریکی است؛ پس بعد از روشن شدن پمپ آب، اتصالات را به دقت کنترل کنید تا از جایی آب چکه نداشته باشد.

با روشن کردن پمپ آب پوشال ها به طور کامل خیس می شوند و بادی که در ابتدا تولید می شود خنک است و دیگر نیازی نیست چند دقیقه برای وزش باد خنک از سمت کولر صبر کنید.

استفاده از رسوب گیر

برای جلوگیری از ایجاد رسوب در بدنه کولر، از چند عدد رسوب گیر داخل آب استفاده کنید. هم چنین می توانید از چند قطره عطر یا محلول خوشبو کننده داخل آب کولر استفاده کنید تا باد خنکی که به داخل خانه وارد می شود دارای رایحه خوب و آرام بخش باشد.

در جهت بررسی و رفع عیوب احتمالی کولر است که در خنک کردن باد کولر آبی موثر است. سرویس کولر زمینه علاوه بر استفاده بهینه از آب و برق، تولید هوای خنک را تسهیل می بخشد.