امتیاز بدهید

نکاتی هنگام خرید شوفاژ برقی

تنوع در تولیدات سیستم های گرمایشی سبب شده است تا حجم بالایی از تنوع در بین این صنعت به وجود بیاید و شرکت های با استفاده از منابع مختلف انرژی مانند برق، گاز و… دستگاه های جدید خود را به بازار عرضه نمایند و با توجه به نوع نیاز بازار آن ها را به روز نمایند.

شوفاژ برقی در دسته وسایل گرمایشی قرار می گیرد و شباهت زیادی با رادیاتورهای رایج دارد اما با تفاوت این که به جای استفاده از آب در رادیاتورهای معمولی، از روغن بهره برده و منبع اصلی انرژی آن برق است.

شوفاژهای برقی برای اتاق های کوچکی که به گرمای دائمی بدون نیاز به مراقبت نیاز دارند، بسیار مفید خواهند بود؛ چرا که همانند بخاری های برقی، تهدیدی برای ایمنی محیط محسوب نمی شوند.

 

نکات مهم برای خرید شوفاژ برقی

 

بررسی مزایا و معایب شوفاژ برقی

المنت های تعبیه شده در دستگاه باعث گرم شدن روغن و حرکت به سمت پره های رادیاتور می شود و با گرم شدن پرده های رادیاتور محیط گرم می شود. در شوفاژ برقی ، حامل گرما روغن است نه سوخت. بد نیست بدانید روغن استفاده شده در این سیستم دائمی بوده و نیازی به تعویض ندارد.

در برخی از مدل های شوفاژ برقی که ارزان تر هستند، مدل های دیگر هنگام دریافت برق صدای وزوز تولید می کنند که باعث آزار سرنشینان می شود. توصیه می شود هرگز از بخاری برقی بدون نصب سیستم مرکزی استفاده نکنید

عایق کاری برای جلوگیری از اتلاف انرژی و جلوگیری از افزایش هزینه های انرژی در هنگام استفاده از آبگرمکن برقی ضروری است، بنابراین هنگام استفاده از آبگرمکن برقی باید عایق بندی ساختمان رعایت شود . به خاطر داشته باشید که اگر ساختمان به خوبی عایق بندی شده باشد، می توانید در قبوض ماهانه برق صرفه جویی کنید.

مهم ترین نکته در خرید شوفاژ برقی توجه به توان گرمایشی و مساحت محیط مورد استفاده است. معمولا رادیاتور برقی ها دارای قیمت های متنوعی هستند و همچنین هر یک از این رادیاتور برقی ها در مدل های گوناگون و با ابعاد و سایز مختلف در بازار وجود دارد به همین ترتیب قیمت شوفاژ برقی ها با یکدیگر متفاوت می باشد.

اگر از بخاری برقی به عنوان سیستم گرمایش اصلی خانه استفاده شود، این سیستم نیاز به ظرفیت الکتریکی بالایی دارد که بزرگترین ایراد فرم الکتریکی است. در چنین شرایطی سیم کشی دیگ های برقی باید جداگانه انجام شود.

در شوفاژ برقی اگر سیم کشی برق به اشتباه انجام شود باعث برق گرفتگی و حتی مرگ می شود. همچنین در برخی از شوفاژ برقی سطح بیرونی هنگام گرم شدن بیش از حد گرم می شود که منجر به سوختگی می شود.

 

نکات مهم برای خرید شوفاژ برقی

 

هیترهای برقی باید دور از دسترس کودکان و پشت آج باشند. اکثر کارشناسان تعمیر آبگرمکن توصیه می کنند که هنگام استفاده از آبگرمکن برقی این نکات را در نظر داشته باشید و برای جلوگیری از حوادث ناخواسته اقدامات احتیاطی را انجام دهید.

همچنین در بعضی از شوفاژ های برقی اگر بیش از حد گرم شوند سطح بیرونی بسیار داغ شده که منجر به سوختگی می شود، شوفاژهای برقی حتما باید دور از دسترس کودکان و در پشت محافظ قرار داشته باشد. بیشتر افراد متخصص در زمینه تعمیر شوفاژ توصیه می کنند که در هنگام استفاده از شوفاژ برقی این نکات را در نظر داشته باشید و اقدامات ایمنی را رعایت کنید تا دچار حوادث ناخواسته نشوید.

قدرت این نوع دستگاه بسیار کمتر از مدل های آبی است و برای محیط های بزرگ اصلا کارایی ندارند. برای راه اندازی مدل های برقی تنها کافی است تا دو شاخه آن را به برق زد و از آن جایی که این سیستم ها نیازی به لوله کشی و زیرسازی ندارند به راحتی می توان از آن ها استفاده کرد.

همچنین این دستگاه ها، قابلیت تنظیم دما را دارد. به واسطه ترموستات داخل سیستم، می توان درجه حرارت دستگاه را تنظیم کرد. به گونه ای که در صورت بالا رفتن دما، ترموستات وارد عمل شده و کنترل دما را بر عهده می گیرد یا سیستم را قطع می کند. میزان مصرف برق این مدلها در حدود ۲ تا ۳ کیلو وات در ساعت است که البته با توجه به تعداد پره و حجم آن متغیر است.

اما با این حال، این سیستم ها، مشکلات منحصر به فرد خود را نیز دارند که آزار صدای فن در بعضی از مدل های فن دار، کم بودن توان و عملکرد گرمایش نسبت به رادیاتورهای سیستم حرارت مرکزی، مصرف و هزینه زیاد انرژی، نیاز به سیستم های قوی برق، مناسب نبودن برای استفاده در برق کشی های قدیمی و … از جمله آن ها هستند.

استفاده و نصب شوفاژهای برقی بسیار راحت بوده و به محض وصل شدن به جریان برق، المنت و سپس روغن موجود داغ شده و بعد از آن رادیاتور نیز گرم می شود. روش کار به این گونه است که روغن در لوله های عمودی حرکت کرده و باعث انتقال گرما به محیط می شود و پس از سرد شدن دوباره توسط المنت داغ شده و گرمای خود را از طریق پیکره به محیط منتقل می کند.

در بخش های بالا ضمن معرفی نحوه کار شوفاژ برقی، مزایا و معایب این دستگاه ها ذکر شد تا خریداران بتوانند با چشمانی باز و اطلاعات مناسب اقدام به خرید کنند.