5/5 - (2 امتیاز)

نکات استفاده از ماکروویو

یکی از متداول ترین بی دقتی هایی که در هنگام استفاده از ماکروویو از کاربران آن سر میزند، گرم کردن ساندویچ ژانبون تنوری در ماکروفر است بدون آنکه به این نکته دقت کرده باشید که ساندویچ شما یک لایه فویل آلمینیومی دور خود دارد، آن را داخل ماکروویو قرار میدهید و ناگهان صدای جرقه های پی در پی از ماکروویو شما را متوجه اشتباهی که مرکتب شده اید میکند.

منفجر شدن ظرف یا غذا در مایکروویو حتی می‌تواند آتش‌سوزی به وجود آورد. اگر این وسیله در خانه شما جایگاه ویژه‌ای دارد و نمی‌توانید یک روز را بدون آن سر کنید، باید بدانید که پخت همه مدل غذا در مایکروویو مجاز نیست و نباید همه ظروف را هم برای گرم کردن مورد استفاده قرار دهید. پس حتما این مواد غذایی و ظروف ممنوعه را به یاد داشته باشید.

نتیجه وسایل فلزی در ماکروویو

همین طور گذاشتن فویل در ماکروویو می تواند به دلیل تحت تاثیر قرار گرفتن امواج رادیویی، باعث آتش سوزی و خسارت های جبران ناپذیری شود. این امر به دلیل این است که ارتعاشات فلز ها از ارتعاشات مواد غذایی و مایع ها بیش تر بوده و فاصله مولکولی فلز ها کم تر از مایعات می باشد. به همین خاطر با برخورد امواج و ایجاد ارتعاشات بیشتر در ماکروویو، دمای آن ها افزایش پیدا کرده و ایجاد آتش سوزی می کند.

زمانی که فلز را در دستگاه بگذارید، ممکن است به آتش‌ سوزی منجر شود. اگر می‌خواهید غذایی که در ظرف آلومینیومی یک‌بار مصرف یا بسته‌ بندی‌ های رستورانی دارای تکه‌ های فلزی قرار دارد را مصرف کنید، آن را درون یک ظرف مطمئن بریزید و سپس برای غذا را گرم کنید. باید از خطر آتش‌ سوزی جلوگیری کنید.

نتایج نشان می‌دهد ۹۵ درصد از آن‌ها بعد از قرار گرفتن در مایکروویو، شستشو در ماشین ظرف‌شویی یا قرار گرفتن در آب ترکیبات شیمیایی آزاد کردند که مانند استروژن عمل می‌کنند. حتی محصولاتی که برچسب بدون “BPA” داشته‌اند هم مواد شیمیایی شبه استروژن آزاد کرده‌اند. برای اینکه خیالتان راحت شود، محتوی درون ظروف پلاستیکی را به ظرف مطمئن منتقل کنید و سپس برای گرم کردن غذا در مایکروویو دست به کار شوید.

 

نکات استفاده از ماکروویو

 

ظروف لعاب دار

برخی از ماگ‌های قدیمی با موادی پوشش دهی و لعاب‌دار شده‌اند که اشعه را پس می‌دهند. این لعاب ممکن است حاوی سرب یا فلزات سنگین مضر دیگر باشد. اگرچه لیوان و ماگ‌های قدیمی از نظر ظاهری بسیار زیبا هستند، ولی به جای آنکه از آن‌ها برای نوشیدن مایعات استفاده کنید، این ماگ‌ها را به عنوان وسیله دکوری و درون شلف آشپزخانه نگهداری کنید.

رعایت نکات در مواد غذایی

قرار دادن ظروف فلزی در ماکروویو یکی از اصلی ترین علت‌های بروز جرقه و آتش سوزی است. همچنین روکش‌های آلومینیومی و ظروف لب پر را درون مایکروفر قرار ندهید. تنها ظروفی که برای ماکروویو مناسب است را در آن قرار دهید. مواد غذایی مانند تخم مرغ با پوست، میوه‌های تازه، سس تند و گوجه فرنگی خام و خورد نشده را نباید درون مایکروفر قرار دهید. این مواد ممکن است سبب ایجاد آتش سوزی شود. از این رو هرگز درون ماکروویو قرار ندهید.

در اجاق‌های مایکروویو هوای اجاق در دمای اتاق است و بنابراین راهی برای تشکیل یک پوسته داغ که در نتیجه آن دما به ماده غذایی منتقل شود وجود ندارد. به همین دلیل است که شیرینی‌هایی که برای قرار دادن در داخل ماکروویو هستند گاهی اوقات با کمی پوشش ساخته شده از فویل یا مقوا تهیه می‌شوند. در حقیقت ماده غذایی را در این پوشش قرار داده و سپس آن را در مایکروویو قرار می‌دهید.

برخلاف تصور عمومی، ماکروویو غذا را از داخل نمی‌پزد. امواج رادیویی در‌واقع فقط حدود یک اینچ و نیم داخل غذا نفوذ می‌کنند. این خاصیت رسانایی گرمایی گوشت و مواد گیاهی است گرما به همه جا می‌رسد. قسمت‌های بیرونی گرما را به داخل هدایت می کنند. به همین خاطر است که بهتر است بزرگ گوشت در توان پایین ولی مدت زمان بیشتر پخته شوند تا از پخته شدن همه جا و نسوختن قسمت‌های بیرونی مطمئن باشیم. و از آنجایی که ماکروویو هوای اطراف غذا را مانند فرهای متداول گرم نمی‌کنند، غذا ترد و طلایی نمی‌شود. که این مورد گاهی خوب و گاهی بد است.

استفاده از فلزات در ماکروویو

مواد غیرارگانیک کلاً متفاوت هستند. ظروف غیرفلزی و غیرواکنشی سرامیکی، پلاستیک، یا شیشه امواج رادیویی را در این فرکانس جذب نمی‌کند و در نتیجه، داخل ماکروفر خیلی گرم نمی‌شوند. فلزات، به عبارت دیگر، انرژی ماکروویو را بازتاب می‌کنند. به همین خاطر است که داخل هر ماکروفری، اساساً یک جعبه فلزی امن است که جلوی امواج را از پخش شدن در سراسر آشپزخانه می‌گیرد تا شما در آن سوی اتاق آسیب نبینید.

جرقه ماکروویو

بعضی وقت‌ها میدان الکترومغناطیسی داخل ماکروویو می‌تواند پیچیده شود و جرقه‌های کوچکی از دشارژ الکتریکی ایجاد کند. این حالت می‌تواند توسط آیتم‌های بی‌ضرر مانند هویچ و هات داگ (وقتی که نمک و مواد افزودنی کامل مخلوط نشده باشند) اتفاق بیافتد. جرقه‌های متوسط بیشتری از رنگ طلای بشقاب هم تولید می‌شود. اما یک تکه بزرگ کلوخه شده فویل آلومینیوم می‌تواند در یک لحظه ماکروویو را نابود کند.

 

نکات استفاده از ماکروویو

 

ظروف لبه طلایی

حتی ممکن است هنگامی که شما ظروف شیشه‌ای درون ماکروویو قرار می‌دهید که لب پر شده است نیز این مسئله را مشاهده کنید. البته این در مورد ظروفی صدق می‌کند که دارای لبه‌های طلایی هستند.

چرا که لبه‌های طلایی دارای درصد کمی فلز هستند. بنابراین سبب می‌شود تا در ماکروویو جرقه تولید کنند. بنابراین توصیه می‌شود در ماکروویو از ظروف دور طلایی نیز استفاده نکنید. در صورتی که مجبور هستید مواد غذایی را با فویل در ماکروویو قرار دهید فویل را صاف روی غذا قرار داده و مچاله نکنید. چرا که اینکار سبب می‌شود جرقه‌های بیشتری تولید شود.

اعتقاد بر این است که ماکروویوهایی که بیش از 2 سال از استفاده آن‌ها می‌گذرد در مقایسه با مدل‌های جدید دارای نشت بیشتری هستند. تابش یک ماکروویو که نشت دارد می‌تواند برای یک زن باردار مضر باشد زیرا امواج و تاثیرات آن ممکن است تا 12 سانتی‌متر برسد و اگر زن باردار بسیار نزدیک مایکروویو بایستد در معرض امواج مضر قرار می‌گیرد. بهتر است در طول دوره بارداری از ماکروویو کمتر استفاده کنید.