امتیاز بدهید

انتخاب پرده برای پذیرایی، آشپزخانه و اتاق خواب باید بر اساس ویژگی‌های فضای مورد نظر انجام شود. پرده‌ای که برای سالن پذیرایی انتخاب می‌کنید، باید جلوه زیبایی به فضا ببخشد. سایر اجزای دکوراسیون پذیرایی از جمله فرش، مبلمان و تزئینات داخلی مانند کاغذ دیواری را در نظر بگیرید. اگر پارچه مبلمان شما طرح‌دار است، شاید بهتر باشد پرده‌ای ساده انتخاب کنید.
پرده‌های مخمل علاوه بر ظاهر زیبا، پوشانندگی خوبی دارند و دید از ساختمان‌های دیگر را محدود می‌کنند. در صورت انتخاب پرده مخمل، معمولا برای زیر آن پرده تور یا حریر نازک در نظر رفته می‌شود تا در طول روز بتوان از نور طبیعی برخوردار شد.

معمولا برای آشپزخانه از پرده‌های زبرا کرکره یا پشت دری استفاده می‌شود. پرده‌های زبرا در طرح‌ها و رنگ‌های متنوعی در بازار موجود هستند و به راحتی می‌توانید پرده‌ای متناسب با فضای آشپزخانه انتخاب کنید. این پرده‌ها کمتر آلودگی و چربی را به خود جذب می‌کنند و به راحتی شسته می‌شوند.
اتاق خواب، مکانی دنج و آرام برای استراحت، خواب و تجدید قوا است. اگر به نور زیاد حساس هستید از پارچه‌هایی با رنگ‌های تیره استفاده کنید تا فضا تاریک‌تر شود. برای اتاق کودکان، طرح‌های شاد و یا طرح انیمیشن‌های مورد علاقه کودکان را انتخاب کنید تا برایشان جذابیت داشته باشد.

قبل از خرید پرده حتما درباره جنس آن تحقیق کنید. جنس پرده علاوه بر تاثیری که در جلوه و زیبایی آن دارد؛ زمان شستشوی آن اهمیت زیادی پیدا می‌کند. اگر جنس پرده از کیفیت مناسبی برخوردار نباشد، پس از شستشو جلوه خود را از دست می‌دهد و شما را مجبور به صرف هزینه مجدد خواهد کرد.
برای انتخاب رنگ پرده سالن پذیرایی حتما به تناسب رنگ آن با دیگر وسایل و اجزای دکوراسیون داخلی منزل دقت کنید. طراحان داخلی توصیه می‌کنند از رنگ‌های خنثی استفاده کنید تا به راحتی با رنگ دیگر وسایل هماهنگ شود.

اگر پارچه مبلمان منزل شما طرح‌دار است یا از کاغذ دیواری طرح‌دار برای پوشش دیوارها استفاده کرده‌اید، پارچه پرده را‌ ساده انتخاب کنید. طبیعی است پرده طرح‌دار در فضای ساده جلوه بیشتری خواهد داشت.
یکی از کاربردهای مهم پرده، حفظ دمای داخل منزل است. پرده‌های ضخیم نظیر پرده مخمل از ورود سرما به داخل منزل جلوگیری می‌کنند و در فصل گرما نیز به حفظ خنکی باد کولر در فضا کمک می‌کنند. ممکن است مایل باشید از پرده نازک برای پوشش پنجره اتاق‌ها استفاده کنید. به این نکته توجه داشته باشید پرده نازک حتما باید دارای نوار سربی باشد تا اصطلاحا به خوبی، ریزش داشته باشد و نمای زیبایی به محیط ببخشد.

هم چنین کسانی که سبک مینیمال را برای چیدمان خانه خود انتخاب می کنند، برای پرده آشپزخانه بیشتر به سراغ شید های بامبویی می روند؛ این پرده ها چون از جنس بامبوی طبیعی هستند در هنگام تمیز کاری باید خیلی مراقب شکننده بودن آن ها باشید؛ در کنار سختی هایی که برای نگه داری این پرده ها وجود دارد حس نشاط و سر زندگی که این پرده به فضای خانه می بخشد باعث شده که یکی از گزینه های مردم برای خرید پرده آشپزخانه باشد.

پرده والان در میان انواع پرده آشپزخانه طرفداران فراوانی دارد. این پرده ابعاد کوچکی دارد و تنها قسمت بالای پنجره ها را پوشش می دهد. در اصل می توان گفت این مدل از پرده درست مدل متضاد پرده ‌های کافه ‌ای است. پرده های کافه ای یکی از انواع رایج پرده آشپزخانه هستند. این پرده‌ ها معمولا از جنس کتان، پلی ‌استر و حریر دوخته می‌ شوند. قسمت بالای بعضی از پرده‌ های کافه‌ای مدل چین ‌دار است که از نیمه پایینی پنجره از حلقه ‌های چوب ‌‌پرده آویز می ‌شود و تنها همان قسمت را پوشش می دهد.

کرکره آشپزخانه در گذشته فقط از جنس فلزی برخوردار بوده ولی در حال حاضر علاوه بر جنس فلزی، پلاستیکی و چوبی نیز دارد. همچنین امروزه کرکره شید جایگزین کرکره های فلزی شده اند. این شیدها انواع مختلفی دارند و در طرح های ساده تک رنگ، طرحدار، طراحی و تولید شده اند. هر کدام از این شیدها با توجه به فضا آشپزخانه کاربرد دارند و می توانند شکل و شمایل منحصر به فرد و خاصی را به کاربران بدهند.

همانطور که گفته شد کرکره آشپزخانه دیگر همانند مدل های اولیه خود نیست و با توجه به خانه های مدرن و شیک توانسته اند شکل خود را تغییر داده و رضایت اکثر کاربران و مصرف کنندگان را جلب کنند. از قابلیت های کرکره آشپزخانه می توان به موارد زیر اشاره کرد.

مدل پردهای ساده حریر آشپزخانه یکی از پرطرفدارترین ها در میان مدل پردهای ساده حریر آشپزخانه یا پرده های آشپزخانه ها هستند که ضخامت کمتری نسبت به مدل های موجود در بازار دارند. پرده های حریر در همه جای خانه مورد استفاده قرار می گیرند. هر جا پنجره باشد این پرده های شیشه ای و توری مانند نیز می توانند حضور داشته باشند.
اگر صاحب خانه ای هستید که نورگیر کمی دارد و از طرف مقابل مشرف به ساختمان و واحدهای دیگر باشد باید به دنبال مدلی باشید که در حالت کشیده تا حدی دید به داخل واحد شما را از بین ببرد و در مقابل جلوی ورود نور را نگیرد. در این شرایط گزینه ای بهتر از مدل پردهای ساده حریر آشپزخانه نخواهید یافت که در این زمینه به کمک تان بشتابد.