امتیاز بدهید

راهنمای خرید هود

هود از واجبات هر آشپزخانه‌ای است، وگرنه بوی پخت‌وپز غذا همه خانه را برمی‌دارد! از آن‌دست لوازمی هم هست که اغلب‌مان برای خریدش به راهنمایی نیاز داریم. البته، فروشندگان حتما چیزهای زیادی می‌دانند و با مراجعه به مراکز فروش معتبر می‌توانید جواب بسیاری از سؤالات‌تان را بگیرید.

در واقع باید گفت هود برای خیلی از منازل جنبه تزئینی دارد و خیلی کاربردی نیست. اگر بخواهیم صادقانه تر بگوییم اگر در آشپزخانه شما یک پنجره کوچک باشد خیلی بهتر از هود کار خواهد کرد.. پس خیلی نگران انتخاب برند خوب نباشید و این فکر را نکنید اگر یک برند را بخرید کاملا راضی خواهید بود و در غیر اینصورت اصلا فایده ای نخواهد داشت.

برای خرید هود آشپزخانه باید سایز آن را برحسب ابعاد اجاق‌تان انتخاب کنید. هودی مناسب‌تر است که حداقل هم‌پهنای اجاق‌ باشد، ترجیحا حتی کمی از هر طرف بلندتر. بهتر است ابعاد صفحه اجاق‌تان را یادداشت کنید و هنگام خرید هود با خودتان همراه داشته باشید.

انتخاب نوع هود بستگی به دکوراسیون آشپزخانه شما دارد. همانطور که انتظار می‌رود، هود بزرگتر می‌تواند گران باشد، اما اگر اجاق گاز شما بزرگ باشد، چاره‌ای ندارید. اما توجه کنید این هزینه را یکبار می‌کنید در عوض تجربه لذت بخشتری از خرید خود خواهید داشت.

 

نکاتی درباره خرید هود آشپزخانه

 

انواع هود های آشپزخانه

 

هود جزیره ای

اگر به زیبایی محیط آشپزخانه خود اهمیت می‌دهید، مطمئنا می‌توانید هودی زیبا و مناسب با دکوراسیون آشپزخانه‌تان انتخاب کنید. بسیاری از مدل‌های هود جزیره‌ای یا دیواری دارای طرح‌های فوق العاده زیبا هستند که می‌توانند توجه هر فردی را به خود جلب کنند. بنابراین در زمان خرید بر حسب سبک آشپزخانه خود، سنتی یا مدرن، اقدام به تهیه مناسب‌ترین و بهترین هود کنید.

هود شومینه ای

برای خیلی از آشپزخانه ها امکان نصب هود بر روی دیوار وجود ندارد برای همین هود های جزیره ای استفاده میکنند نصب این مدل هود بر روی سقف بوده و از فیلتر ذغالی برای تصفیه هوا استفاده میکنند. این مدل هود از مکش و قدرت کمتری نسبت به هود های شومینه ای بر خوردار است ولی برای آشپزخانه ها با طراحی نوین یه معجزه به حساب میاید

شکل ظاهری هود شومینه ای شبیه یک قیف می باشد که آن را برعکس کرده ایم. در این مدل می توان هواکش را روی دیوار یا سقف نصب نمود. فضای مورد نیاز برای نصب این هود مقداری بیشتر از مدل زیر کابینتی است. این هود را با نام های هود فلت و هود کلاسیک نیز می شناسند.

هود توکار یا مخفی

عملکرد اصلی هود توکار، محدود به فضای طراحی شما است. به این معنا که اگر ترجیحات زیبایی شناسی برایتان مهم است و می خواهید بدون آنکه هود دیده شود، سرتاسر آشپزخانه به سبک کابینت درآید، هود مخفی یا توکار را انتخاب کنید.

هود تلسکوپی

این نوع هودها، پشت صفحه گاز و به‌شکل کشویی جاسازی می‌شوند. بنابراین، زمانی که در حال استفاده از هود نیستید، جلوی دیدتان نخواهند بود. اینها درواقع بخار و دود پخت‌وپز را به‌صورت افقی به‌درون می‌کشند. هودهای این مدلی را معمولا برای جزیره‌هایی استفاده می‌کنند که امکان کارگذاری داکت از راه سقف وجود ندارد.

 

https://ittakit.com/

 

هودهای داکتی از فیلترهای آلومینیومی برای جذب چربی‌ها بهره می‌برند. این فیلترها را باید هر چند وقت یک بار تمیز کنید و بشویید. هرچه بیشتر اهل آشپزی با دودودم زیاد باشید، این فیلترها در عرض مدت کوتاه‌تری به شست‌وشو نیاز پیدا می‌کنند. اما فیلترهای مورداستفاده در هودهای بدون داکت از نوع زغالی است که قابل‌شست‌وشو نیستند و باید پس از مدتی تعویض شوند.

مهم‌ترین دغدغه بسیاری از خریداران، توجه به قدرت مکش هود است. درواقع این آیتم را باید یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های یک هود آشپزخانه مفید و کارراه انداز در نظر بگیرید.

نوع فن هود آشپزخانه تعیین کننده میزان صدای تولید شده در دستگاه است. اگر صدای هود آشپزخانه شما بالاست یعنی دور موتور بیشتر است. درحالی که موتور با دور یک یا دو، کم صداترین نوع هود است.

اگر محدودیت فضایی دارید بنابراین نباید به سراغ نوعی بروید که برای نصب و راه اندازی آن دردسر بیشتری را باید تحمل کنید. فراموش نکنید که اگر بالای اجاق گازتان فضای کافی دارید میتوانید نوع دودکش دار پیشرفته، جزیره‌ای یا دیواری را انتخاب کنید.

عوامل مختلفی در قیمت هود تاثیرگذار هستند، به عنوان مثال، هودهای بزرگتر معمولاً قیمت بیشتری از اندازه‌های کوچکتر دارند و یا مدل های که دارای ویژگی های اضافی  و یا طراحی منحصر به فرد هستند نیز قیمت بالاتری دارند. هود جزیره ای و هود دیواری برخی از گران ترین مدل های هود هستند، در حالی که هود زیرکابینتی معمولاً گزینه ای به صرفه تر است

یکی از حساس ترین سنسور های تعبیه شده در هود هوشمند سنسور بو می باشد. این سنسور ها قادر به تشخیص بوی غذا، گاز دی اکسید کربن هستند.  با استفاده از سنسور بو کاملا به موقع هود روشن می شود و از پخش بوی نامطبوع در فضای منزل شما جلوگیری خواهد شد.

داشتن هود مناسب می تواند شما از شر دود و آلودگی ناشی از پخت و پز غذا برهاند. هود در حفظ و نگهداری آشپزخانه شما کمک می کند، دود و چربی ممکن است کابینت و دیوارهای آشپزخانه شما را کثیف کنند؛ هودها خطر مسمومیت مونوکسید کربن را کاهش می دهند و حتی گرمای آشپزخانه را نیز کاهش می دهند.

کافی است کمی حوصله داشته باشید تا پس از مقایسه انواع هودهای آشپزخانه که در سایت موجود است، در نهایت به یک جمع بندی منطقی برسید و مدل دلخواه خود را با اطمینان کامل در سایت سفارش بدهید.