امتیاز بدهید

نگهداری از گل و گیاه در فصول سرد

در فصل زمستان ممکن است برگ‌ های بعضی از گیاهان زرد شده و ریزش کنند و یا گیاه ظاهر زیبای خود را از دست بدهد. این موارد طبیعی است و نباید نگران باشید. البته باید بررسی کنید که دلیل این ریزش‌ها سایر عوامل مانند بیماری‌ها نباشد.

دغدغه بیشتر علاقمندان به پرورش و نگهداری بوته های گل در فصل پاییز و زمستان مراقبت از گلدان های خود از گزند سرما است. زمستان فصل استراحت و خواب بسیاری از گیاهان بوده و همچنین اماده شدن برای شکوفایی در فصل بهار است.

جابجایی گل و گیاه آپارتمانی و قرار دادن آنها در مکانی که بتوانند نور طبیعی کافی دریافت کنند، می‌تواند برای رشد بهتر آنها موثر باشد. هنگام جابجایی گل و گیاه آپارتمانی خود برای جذب نور طبیعی، حواستان به پنجره‌ها باشد. هوای بیش از حد سرد می‌تواند به این گیاهان آسیب برساند. به علاوه برای آنکه نور بیشتری به گیاهان برسد لازم است پنجره‌ها را تمیز بکنید.

 

نحوه نگهداری از گل و گیاه

 

استفاده از دستگاه بخور

در فصل زمستان رطوبت منزل بسیار کم است و در واقع هوای فصل  زمستان خشک است. به طور کلی گیاهان آپارتمانی به ۵۰ درصد رطوبت نیاز دارند این درحالیست که رطوبت منازل در زمستان ۱۰ تا ۲۰ درصد میباشد و برای نگهداری گیاهان در زمستان و تامین رطوبت آن ها بهترین روش ، استفاده از یک دستگاه بخور است. دستگاه بخور را در نزدیکی گیاهان روشن کنید تا گیاهانتان رطوب را به راحتی جذب کنند.

به طور مستقیم آن‌ها را در برابر بخاری و شوفاژ قرار ندهید و اگر سیستم گرمایشی خانه شما، هوا را خشک یا بسیار گرم می‌کند، هوای اطراف گیاهان را مرطوب نگه دارید.

زیر گلدانی

زیر گلدانی گیاه را از سنگ های ریز و یکدست پر کنید و روی آنها آب بریزید. گلدان را روی این سنگ ها قرار دهید به طوری که انتهای آن با آب برخورد نداشته باشد و تنها روی سنگها باشد. در این روش نیز مانند ظرف آب ، رطوبت مورد نیاز گیاه از تبخیر آب درون زیر گلدانی و جذب آن از قسمت زهکش گلدان تامین میشود.

عدم رسیدگی به خاک گل در سرما

از تعویض خاک گلدان‌ها در فصل زمستان خودداری کنید. بهترین زمان برای این کار اواخر زمستان و اوایل فصل بهار می‌باشد. از آبیاری زیاد گلدان های خود اجتناب کنید این امر سبب پوسیده و از بین رفتن گیاه شما در بعضی موارد می شود. گل های خود را از جریانات سرد محفوظ بدارید انها را در ارتفاعات حیاط نگذارید.

عادت به محیط خانه

اگر به اندازه کافی وقت دارید، یکی دو هفته قبل از آنکه گلدان ها را به خانه بیاورید، آنها را به مکانی که سایه است منتقل کنید. این کار به گیاهان فرصت می دهد تا قبل از آمدن به خانه با وجود نور کم تطبیق یابند. اگر گیاهان شما در گلدان های بزرگ هستند سعی کنید آنها را روی پایه چرخدار قرار بدهید تا جابجا کردن آنها راحت تر بشود. وقتی گیاهان فضای باز را به خانه می آورید، سعی کنید حداقل به مدت چند روز آنها را دور از سایر گیاهان خانگی نگه دارید.

عدم استفاده از کود

گیاهان در فصل سرما نیازی به کود ندارند، پس از کوددهی گیاهان در این فصل خودداری کنید. با شروع این فصل بهتر است برای پیشگیری تمامی گیاهان خود را سم قارچ‌کش بزنید تا از پوسیدگی‌های احتمالی جلوگیری شود.

استفاده از سم قارچ کش

در فصل زمستان به علت سرد بودن هوا، سیستم ایمنی گیاهان ضعیف می ‌شود و آفات و حشرات به راحتی می ‌توانند به آن ‌ها آسیب برسانند. با شروع فصل سرما بهتر است برای پیشگیری، تمامی گیاهان خود را سم قارچ ‌کش بزنید تا از پوسیدگی‌ های احتمالی جلوگیری شود.

 

نحوه نگهداری از گل و گیاه

 

استفاده از نوعی پوشش

برای حفاظت گیاهان در برابر سرمای محیط می‌توانید با پارچه ضخیم و یا نایلون پوششی مانند گلخانه برای گیاهان درست کنید. توجه داشته باشید حتما قسمتی را برای برقراری جریان هوا و تهویه گیاه در نظر بگیرید. برای نگهداری از گل‌ ها در فصل پاییز و زمستان می‌توانید از پوشش‌های خانگی استفاده کنید و یا از انواعی که در فروشگاه‌های گل و گیاه به صورت آماده تهیه شده است.

عدم هرس گیاه خود

هرس کردن در زمستان می‌تواند باعث صدمه زدن بیشتر به گیاه شود. نگران نباشید، گیاهان بار‌ها در فصل زمستان کمی صدمه می‌بینند، ولی با شروع فصل بهار آسیب دیدگی خود را ترمیم می‌کنند.

در فصل زمستان طبیعی است که در شرایط غیر گلخانه ای گیاهان دارای رشد چندانی نباشند یا اینکه برگ هایشان بریزد و خشک شوند، اما اگر با چگونگی نگهداری از گیاهان در این فصول آشنا باشید، می توانید از آن ها به خوبی مراقبت کرده و آن ها را برای رشد در فصول گرم آماده کنید.