امتیاز بدهید

آشپزخانه مکانی است که به هر دلیلی ممکن است آلوده شود. قهوه ساز شما به خاطر گرما و رطوبتی که دارد می‌تواند یکی از کثیف‌ترین لوازم این مکان باشد. برای از بین بردن رسوبات سخت آب، باکتری‌ها و چربی‌های باقی مانده، باید قهوه ساز را در یک دوره زمانی مناسب با استفاده از موادی خاص تمیز کنید.

دستگاه قهوه ساز و اسپرسوساز نیز مانند هر وسیله برقی برای داشتن عملکردی بهتر و طول عمری بیشتر به نظافت و رسوب زدایی نیاز دارند، در این مقاله چندین راه برای تمیز کردن و رسوب زدایی قهوه ساز و اسپرسو ساز خواهیم گفت.
به خانه می‌آیید و طبق عادت همیشه، قهوه‌ای دم می‌کنید تا خستگی از تنتان خارج شود، اما مزه این قهوه مثل همیشه نیست. بوی بدی می‌دهد و طعم تلخی دارد.

تمیز کردن لوازم برقی منزل به خصوص لوازم برقی پرمصرف آشپزخانه بخشی از کارهایی است که نیاز به دانستن و رعایت نکاتی هر چند ساده ولی کاربردی دارد ، مطمئنا برای تمیز کردن قهوه جوش تنها یک دستمال و مقداری آب کفایت نخواهد کرد از طرفی استفاده از شوینده های شیمیایی نیز چندان توصیه نمی شود

اگر از خوردن قهوه بدطعم به دلیل جرم‌ گرفتن دستگاه خسته شده‌اید، در عین حال شوینده‌های آماده نیز در اختیار ندارید، نگران نباشید، راه حل ساده‌تری نیز وجود دارد و آن استفاده از سرکه معمولی است.چ

درحالیکه محلول سرکه درون دستگاه است آن را روشن کنید و اجازه دهید دستگاه تا نصف زمانی که برای دم کردن قهوه نیاز است روشن باشد دستگاه را سپس خاموش کنید و اجازه دهید محلول ۳۰دقیقه الی ۱ ساعت درون دستگاه بماند تا به خوبی جرم زدایی کند.

پس از این زمان دوباره دستگاه را برای نیم دور دیگر روشن کنید. احتمالا در این زمان محلول به رنگ زرد یا قهوه ای کمرنگ در آمده است که نشان میدهد جرم ها درحال جدا شدن هستند.
بعد از اتمام این فرایند دستگاه را تخلیه کرده و به خوبی با آب گرم و مایع ظرفشویی بشویید و دوباره آن را پر از آب کرده و دستگاه را روشن کنید. جوشاندن آب در دستگاه باعث از بین رفتن بوی سرکه می شود. این کار را دو یا سه بار تکرار کنید تا زمانی که بوی سرکه کاملا از بین برود. بهتر است هربار آب مخزن را عوض کنید.
برای تمیز کردن قهوه ساز و سطح بیرونی آن می‌توانید از یک پارچه و اب استفاده کنید و یا اگر وسواسی هستید ترکیب رقیق آب و سرکه نیز میتواند پاک کننده ی خوبی باشد.

پیشنهاد می‌شود بعد از درست کردن ۲۰۰ فنجان قهوه، این قسمت را رسوب‌زدایی کنید. هم‌چنین برای رسوب‌زدایی می‌توانید از مایع رسوب‌زدای دلونگی که در نمایندگی ما موجود است، استفاده نمایید.

بسیاری از افراد از اهمیت تمیز کردن لوازم برقی آشپزخانه خود بی‌خبر هستند. تمیز کردن این لوازم برقی باعث افزایش طول عمر و عملکرد بهتر دستگاه خواهد شد. بنابراین برای داشتن قهوه‌ای با مزه و عطر عالی، بهتر است رسوب زدایی قهوه ساز، با پاک کننده های طبیعی را امتحان کنید. مواد شوینده شیمیایی می‌تواند به دستگاه آسیب برساند و روی بو و طعم قهوه تاثیر بگذارد.

بیشتر مردم بوی سرکه را دوست ندارند، به‌همین دلیل تمایل چندانی برای تمیز کردن قهوه ساز با سرکه ندارند. اگر از بوی سرکه بیزارید و دوست ندارید آن را به عنوان ماده تمیز کننده به‌کار ببرید و یا در حال حاضر به سرکه دسترسی ندارید، در اینجا به چند روش موثر برای تمیز کردن قهوه ساز بدون سرکه اشاره خواهیم کرد.

آب لیمو به‌عنوان یک ماده تمیز کننده، جایگزین مناسبی برای سرکه بوده و به اندازه سرکه دارای خاصیت اسیدی است. بهترین قسمت درباره جایگزینی آب لیمو با سرکه این است که خبری از بوی تند نیست. برای بهتر انجام شدن فرایند تمیز کردن قهوه ساز از لیموی طبیعی استفاده کنید.

جوش شیرین یک ماده تمیز کننده طبیعی و غیرسمی است که خاصیت چربی زدایی قوی دارد. جوش شیرین یک گزینه عالی برای از بین بردن رسوبات داخلی قهوه ساز به‌حساب می‎آید.

دستگاه اسپرسوساز نیز مانند هر وسیله دیگری برای عملکرد بهتر و بیشتر، نیاز به نظافت و تمیز کردن دوره‌ای دارد. برخی از مدل‌های دستگاه اسپرسوساز مانند قهوه ساز، دارای قابلیت تمیز کردن خودکار هستند. به‌همین دلیل این مدل‌ها نیازی به رسوب زدایی ندارند اما مدل‌های قدیمی‌ و ارزان‌تر از این قائده پیروی نمی‌کنند.

به یاد داشته باشید که آسان‌ترین راه برای جلوگیری از رسوب گذاری دستگاه اسپرسوساز، استفاده از آب تصفیه شده است، پس اگر در مناطقی زندگی می‌کنید که آب، املاح و مواد معدنی زیادی دارد، رسوب زدایی دستگاه اسپرسوساز را در اولویت خود قرار دهید. به یاد داشته باشید که تمیزی دستگاه اسپرسوساز بر طعم و عطر نوشیدنی تاثیر گذار خواهد بود.

اگر دستگاه اسپرسوساز شما خانگی است و روزانه چند فنجان از آن می‌گیرید، مطابق دستورالعمل زیر آن را روزانه تمیز کنید.

پرتا فیلتر، هد گروپ و سبد قهوه ا از دستگاه خارج کرده و آنها را زیر آب داغ قرار داده تا تفاله باقی مانده قهوه پاک شود. سپس رطوبت آنها را به‌وسیله یک پارچه خشک بگیرید. پس از پاکسازی قطعات گفته شده دکمه را بزنید تا جریان پرفشار آب و بخار از آن عبور کند. برای تمیزی بهتر و بیشتر، پرتا فیلتر را بدون قهوه به هدگروپ ببندید و دکمه را بزنید تا فشار زیاد آب پرتا فیلتر را تمیز کند.