امتیاز بدهید

روش های تمیز کردن ظروف فلزی

ظروف استیل به دلیل شفاف بودن و درخشندگی جذابی که دارند، یکی از زیباترین و کاربردی ترین انواع ظروف آشپزخانه هستند. اما بعد از چند بار استفاده از این ظروف ممکن است رنگ آن ها کدر شود و یا لکه هایی تیره رنگ روی اطراف ظروف ظاهر شود.

در بسیاری از موارد شستشوی معمولی ظروف ظاهر جذاب آن ها را باز نمی گرداند و همین موضوع می تواند موجب ایجاد نگرانی برای برخی افراد شود. بهتر است بدانید که تمیز کردن و براق کردن ظروف استیل کار بسیار ساده ای است. در این مقاله می توانید با بهترین ترفندهای تمیز و درخشان کردن ظروف استیل آشنا شوید.

قبل از هر چیزی باید بدانید که برای اینکه ظروف استیل شما همیشه ظاهر درخشان و تمیزی داشته باشد، باید بعد از شستشو آن ها را به خوبی با یک پارچه میکروفیبر تمیز کنید. این کار از ایجاد لکه روی ظروف استیل جلوگیری می کند و ظاهری درخشان به آن ها می بخشد.

بهتر است بدانید که استفاده از مواد شیمیایی برای تمیز کردن ظروف استیل مناسب نیست.از همین رو بهتر است حتما بعد از استفاده از این ظروف آن ها را در آب قرار دهید تا اثر غذا و سوختگی روی ظرف باقی نماند. سپس می توانید با استفاده از یک شوینده ملایم و یا یکی از مواد طبیعی که برای تمیز کردن و براق کردن ظروف استیل استفاده می شود، آن را بشویید.

تمیز کردن ظروف استیل نسبتا آسان است و را‌های زیادی برای انجام دادن آن وجود دارد. بسته به اینکه قرار است از شر لکه‌های ساده ایجاد شده در اثر مواد معدنی آب خلاص شوید، یا با لکه‌های سرسخت چربی و باقیمانده مواد غذایی مواجه هستید یا به دنبال راهی برای پاک کردن رد سوختگی و رنگ‌رفتگی می‌گردید، روش‌های مختلفی را به شما یاد خواهیم داد.

جوش شیرین

جوش شیرین پاک کننده ای قوی است و در تمیز کردن ظروف شیشه ای نیز بسیار موثر است. در این روش در کف ظرفی که چربی سوخته به آن چسبیده است، مقداری جوش شیرین بریزید (در اضافه کردن جوش شیرین در این مرحله خسیس نباشید!) و سپس روی آن آب داغ بریزید تا ظرف خوب مرطوب شود. سپس ترجیحا اجازه دهید ظرف به همین صورت چند ساعت با ترکیب خمیری آب و جوش شیرین خیس بخورد. به طور معمول پس از انجام این مراحل ذرات چربی و سوختگی روی آب شناور می شوند و به راحتی می توان ظرف را برق انداخت.

عدم استفاده از ماشین ظرفشویی

استفاده از ماشین ظرفشویی برای کارد و چنگال و دیگر ابزار استیل می تواند به پوشش آنها آسیب برساند. به همین دلیل توصیه می شود شست و شوی این ظروف را با دست و به روش های گفته شده در این مطلب انجام دهید.

لیمو و نمک

استفاده از لیمو و نمک، که شاید به اندازه جوش شیرین محبوب نباشد، نیز یک روش موثر برای از بین بردن لکه‌های مواد غذایی و برق انداختن ظروف استیل به شمار می‌رود. با کمک گرفتن از خاصیت اسیدی آب لیمو و قدرت سایندگی نمک، می‌توان بدون خراش دادن بیش از حد استیل، لکه‌ها را از روی سطح ظرف جدا کرد.

روغن زیتون

برای استفاده از روغن زیتون باید همانند روغن لیمو ابتدا ظرف را با یک شوینده ملایم بشویید و خوب خشک کنید. سپس مقداری روغن زیتون روی یک پارچه بریزید. آن را روی تمام سطح استیل پخش کنید. در نهایت ظرف استیل را با پارچه میکروفیبر پاک نمایید تا براق و درخشان شود.

 

نحوه برق انداختن ظروف فلزی

 

نرم کننده لباس

شاید عجیب به نظر برسد، اما نرم کننده لباس در تمیز کردن ظروف فلزی سوخته بسیار موثر است. در این روش ابتدا داخل قابلمه آب بریزید و روی گاز قرار دهید تا آب به جوش بیاید. سپس یک قاشق غذاخوری نرم‌کننده لباس به آن اضافه کنید. بگذارید نرم کننده چند ساعت در همین حالت باقی بماند. سوختگی های چسبیده به ته ظرف معمولا بعد از مدتی به راحتی تمیز می شوند.

سرکه و جوش شیرین

ترکیب سرکه و جوش شیرین یک روش فوق العاده دیگر برای تمیزی و براق کردن ظروف استیل است. این روش به خصوص برای درخشان کردن سینک آشپزخانه بسیار مؤثر است. برای این کار می توانید به اندازه دو قاشق غذا خوری جوش شیرین روی سطح سینک یا ظرف استیل خشک مورد نظر بریزید. سپس با یک پارچه مرطوب جوش شیرین را در تمام سطح آن پخش کنید. حالا سرکه را روی سینک یا ظرف بریزید و ۱۰ دقیقه صبر کنید. بعد از این زمان تمام سطح آن را بشویید و به خوبی خشک کنید.

سس گوجه فرنگی

استفاده از سس گوجه فرنگی بهترین روش براق کردن بدن سماور یا سطح ظروف استیل است. اسیدیته سس گوجه فرنگی می تواند سطح ظروف استیل را براق و درخشان کند. برای این کار باید مقداری سس را روی سطح ظرف بریزید. چند دقیقه صبر کنید و بعد ظرف را بشویید. می توانید مقداری سس یا رب گوجه فرنگی را با آب ترکیب کنید. سپس ظرف استیل را داخل یک قابلمه بزرگ بیندازید و برای ۱۰ دقیقه در ترکیب آب و سس بجوشانید. در نهایت ظرف را به خوبی آبکشی و خشک کنید.

.

ترکیبات و موادی که در این مطلب برای تمیز کردن ظروف استیل معرفی شد، می تواند جایگزین مناسبی برای مواد شیمیایی بازاری باشند. توجه داشته باشید که اگر می خواهید از شوینده های آماده استفاده کنید، حتما از مناسب بودن آنها برای استیل مطمئن شوید چون برخی از مواد شیمیایی به این ظروف آسیب می رسانند.