امتیاز بدهید

یکی از وسایل گرمایشی پر مطرف، بخاری برقی است. بخاری برقی همانطور که از نامش پیداست از انرژی الکتریکی به عنوان سوخت مورد نیاز استفاده می کند. این بخاری معمولا کوچکتر از بخاری گازسوز می باشد اما هزینه ی مصرف انرژی آن به شدت بالاتر است.

بخاری های برقی نسل جدید دارای ترموستات اوتوماتیک هستند تا با توجه به دمای مورد نیاز اقدام به گرم کردن محیط نمایند و سپس خاموش شوند. دمای هوا، نوع عاق بندی محیط، میزان رطوبت محیط از مهم ترین عواملی هستند که در انتخاب نوع بخاری برقی مناسب دخیل می باشند.

با توجه با بالا بودن هزینه برق در ایران، انتخاب بخاری‌های برقی کم مصرف از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. لازم به ذکر است که بخاری‌های برقی فن‌دار علاوه بر کیفیت بالا از نظر انرژی نیز مقرون به صرفه هستند. تنها عیب این بخاری‌ها، سر و صدای زیادی است که در مقایسه با سایر مدل‌های بخاری برقی دارد.

با سرد شدن هوا، استفاده از یک وسیله گرمایشی ضرورت پیدا می‌کند. ایران سرزمینی چهار فصل است. کوهستان‌های بسیار، بیابان‌های گسترده و همجواری با دو دو دریای بزرگ باعث تنوع اقلیمی آن شده است. کمتر جایی در ایران وجود دارد که زمستان سرد و تابستان گرمی نداشته باشد. در روزهای سرد سال برای مطبوع کردن هوا نیاز به وسیله گرمایشی و در روزهای گرم نیاز به تجهیزات خنک کننده داریم. یکی از وسایل رایج گرمایشی که زمان اختراع آن‌ به حدود 100 سال پیش بازمی‌گردد، بخاری برقی است.

بخاری‌های برقی انواع مختلفی دارند و کاربرد آ‌‌‌‌ن‌ها به عنوان منبع گرمایشی اصلی و یا ثانویه، بسیار متداول است. استفاده از انرژی الکتریکی برای تولید گرما، به بیش از یک قرن پیش و زمان اختراع لامپ توسط توماس ادیسون باز می‌گردد. پس از اختراع لامپ، شرکت جنرال الکتریک از لامپ‌های شیشه‌ای برای تولید گرما استفاده کرد.

هزینه بخاری برقی نسبتاً ارزان است ولی در مقایسه با تجهیزات گرمایش احتراقی گران‌تر است. البته این هزینه نسبی بوده و به قیمت برق منطقه‌ و نوع استفاده و طراحی بخاری بستگی دارد. معمولاً از این تجهیز به عنوان منبع کمکی و با هدف تکمیل سیستم گرمایشی اصلی در بازه زمانی محدود استفاده می‌شود.

 

معرفی بخاری برقی

 

بخاری برقی

هیترهای اولیه مصرف برق بسیار بالایی داشتند و به دلیل هزینه بالای قبض برق و بازدهی پایین به تدریج منسوخ شدند. تولید کننده‌ها در سالهای اخیر با بهبود طراحی، مصرف برق تجهیزات گرمایشی را کاهش دادند. اگر قصد خرید تجهیز گرمایشی برقی مانند بخاری یا شومینه برقی دارید، در اولین گام توان و بازدهی آن را مورد بررسی قرار دهید و از کم مصرف بودن آن اطمینان حاصل کنید.

احتمالاً تاکنون از مزایای بی‌شمار بخاری برقی کم مصرف شنیده‌اید. اما شاید این سوال برایتان پیش بیاید که ملاک انتخاب بخاری برقی کم مصرف چیست. کم مصرف یا پر مصرف بودن بخاری‌های برقی را بر اساس رده‌ی انرژی مشخص می‌کنند. برچسب رده انرژی روی بخاری‌های برقی، یا A یا B است.

در صورتی که قیمت بخاری برقی برایتان اهمیت ندارد، بهتر است بخاری‌های برقی رده‌ی انرژی A و +A را انتخاب نمایید. ممکن است هزینه‌ی اولیه‌ی خرید کمی بالا باشد اما با توجه به مصرف انرژی پایین این نوع بخاری‌ها، قبض برق هر ماه بسیار ارزان‌تر خواهد بود.

یکی از ایرادهای عمده که به انواع بخاری برقی گرفته می‌شد، مصرف برق بالای آنهاست. در سری‌های تازه انواع بخاری برقی مدل‌های کم مصرف آن وارد بازار شده‌اند. روش عملکرد بخاری برقی کم مصرف به صورت هیتر است و گرمای تولید شده به وسیله یک پروانه در سبک و سیاق پنکه در در واقع بخاری برقی کم مصرف، دستگاه  بخاری پنکه‌ای با توان مصرفی حدود ۳۰۰ وات است که گرمای تولید شده آن به وسیله لامپ یا المنت تأمین می‌شود. هیتر برقی مدل پنکه این گونه طراحی شده که هر زمان شما احساس سرما کردید، آن را روشن و به طرف خود قرار دهید. هوا جریان می‌یابد و می‌توانید شما جهت آن را تعیین کنید.

نگهداری از بخاری برقی در طول عمر و همچنین عملکرد آن بسیار مهم است. به همین منظور، باید نکاتی را در ارتباط با نگهداری درست از بخاری برقی در نظر گرفت. اولین و شاید مهم‌ترین نکته در ارتباط با نحوه‌ی تمیز کردن بخاری است. به هیچ عنوان نباید از مواد شوینده و پودر حلال برای تمیز کردن بخاری‌های برقی استفاده شود. برای تمیز کردن آن کافی است از یک پارچه‌ی نرم و مرطوب استفاده کنید و بخاری را به آرامی پاک کنید.

 

معرفی بخاری برقی

 

بدنه بخاری برقی معمولا از فلز ساخته می‌شود. چون بهتر از بدنه پلاستیکی یا کائوچویی می‌تواند در مقابل حرارت زیاد دوام بیاورد. بدلیل فلزی بودن بدنه و حفظ ایمنی در مقابل برق گرفتگی تمهیداتی برای اتصال برق بخاری بکار گرفته می‌شود. که از آن جمله می‌توان به استفاده از سرامیک و چینی به عنوان عایق در ترمینال‌های ارتباطی و استفاده از وارینش به عنوان حفاظ پوششی اشاره کرد. جنس وارینش معمولا از الیاف نسوز است، و مقاومت آن در برابر حرارت بسیار زیاد است.

در صورتی که قیمت بخاری برقی برایتان مهم نیست، موارد دیگری نیز وجود دارند که می‌توانید هنگام خرید در نظر بگیرید. به عنوان مثال، برخی از بخاری‌های برقی دارای کنترل از راه دور هستند. به این ترتیب، می‌توان تغییرات دما را از راه دور به بخاری اعمال کرد. برخی دیگر مجهز به سیستم چرخشی و تهویه هوا می‌باشند که علاوه بر گرم کردن محیط، تهویه‌ی هوا را نیز انجام می‌دهند.