امتیاز بدهید

مشکل یخ زدگی مواد غذایی در یخچال

با گذاشتن مواد غذایی داخلی یخچال به خاطر سرمای قسمت بالایی و فریزر تا مدت زمان معین خراب نمی شود که بسته به مدت زمان ماندگاری مواد غذایی متفاوت است بنابراین اگر یخچال سرد نکند باید علت آن را بیابید و برای تعمیر یخچال با تعمیرکار تماس بگیرید اما برخی اوقات ممکن است این سرمای داخل یخچال و فریزر بیش از حد باشد طوری که باعث یخ زدن و برفک زدن صفحه داخلی یخچال یعنی بدنه آن شود که در این مورد به دلیل گرفتگی فاضلاب، خرابی سنسور یا ترموستات، خرابی برد و حتی تزریق بیش از حد گاز این اتفاق می افتد که در متن این مقاله به بررسی هر کدام از آنها خواهیم پرداخت.

یخ زدن مواد غذایی در یخچال یکی از مشکلاتی است که برای هر نوع و مدلی از یخچال می تواند اتفاق افتد. یخ زدن میوه ها در جا میوه ای و حتی یخ زدن آب در یخچال از جمله شایع ترین سوالاتی است که در این مورد وجود دارد. امروز می خواهیم به شما آموزش کلی تعمیر و علت یخ زدن غذا در یخچال را به شما نشان دهیم.

 

یخ زدگی مواد غذایی در یخچال

 

بررسی دمای یخچال

کتابچه راهنمای یخچال و فریزر خود را بررسی کنید و مطمئن شوید که دمای زیر 35 درجه فارنهایت تنظیم نشده است. تنظیم دما به طور معمول در دیوار یا سقف محفظه تبرید قرار دارد. محفظه یخچال را روی دمای بالاتر تنظیم کنید و صبر کنید تا مشکل یخبندان برطرف شود.

بررسی اشکال سنسور

سنسور یکی از قطعات مهم در یخچال و مخصوصا بخش دیفراست یخچال می باشد. سنسور با تبدیل هوا و دما به پالس های الکتریکی و ارسال آن به برد الکترونیکی یخچال، میزان دمای موجود را اندازه می گیرد. زمانی که سنسور ایراد داشته باشد میزان دمای فعلی به صورت صحیح به برد الکترونیکی ارسال نمی شود و باعث می شود یا یخچال یکسره کار کند یا خیلی کم کار کند.

سنسور باید توسط تکنیسین تعمیرات یخچال به وسیله اهم متر یا مولتی متر تست شود. در صورت خرابی لازم است حتما سنسور تعویض گردد.

اشکال در ترموستات

ترموستات کنترل دما قطعه ای مهم در یخچال و فریزر است که ولتاژ را به کمپرسور، موتور فن تبخیرکننده و موتور فن چگالنده می رساند. اگر این قطعه به درستی کار نکند، سیستم سردسازی یخچال بیش از حد مجاز کار می کند. در نتیجه سرما افزایش یافته و مواد و وسایل داخل یخچال منجمد می شوند. برای اینکه بدانید ترموستات ایرادی دارد یا نه، چرخانه ترموستات را از کمترین مقدار تا بالاترین مقدار بچرخانید و به یک صدای کلیک دقت کنید.

نزدیک بودن وسایل به فن یخچال

یکی از دلایل یخ زدن وسایل داخل یخچال سامسونگ یا هر برند دیگری این است که آن وسایل، در نزدیکی فن داخلی قرار می گیرند. این وضعیت بیشتر در ساید بای سایدها مشاهده می شود که یک دریچه یا فن از فریزر، به یخچال هدایت شده است. اگر وسایل در نزدیکی این دریچه ها باشند، امکان منجمد شدن آنها وجود دارد. بنابراین حتما این مورد را مد نظر داشته باشید. بهتر است با چینش درست ظروف و وسایل در یخچال، از بروز چنین وضعیتی و یخ زدن وسایل جلوگیری کنید.

خرابی برد کنترل دما

گاهی یخ زدن وسایل داخل یخچال سامسونگ یا هر برند دیگری ناشی از خرابی برد کنترل دماست. این قطعه ولتاژ لازم کمپرسور و فن موتورها را تامین می‌کند. خرابی برد کنترل دما ممکن است منجر به ارسال جریان ولتاژ بی ‌وقفه‌ به سیستم سردسازی و به دنبال آن سرد شدن بیش از حد یخچال شود.

بررسی کمپرسور یخچال

کمپرسور یا موتور، مهم‌ترین بخش یخچال فریزر است. این بطری سیاه مجموعه‌ای مکانیکی و الکتریکی است که وظیفه گردش گاز در سیستم را بر عهده دارد. بخش الکتریکی کمپرسور مانند یک الکتروموتور از نوع آسنکرون است و بخش مکانیکی آن سیلندری است که شامل پیستون، سوپاپ و میلنگ می‌باشد و با انجام حرکت رفت و برگشتی یا باز و بسته شدن سوپاپ‌ها، گاز درون لوله‌ها و سیلندر به گردش درآید و عمل سرما سازی را انجام دهد. قابل‌ذکر است که در یخچال فریزرهای جدید، برای خنک کردن قسمت الکتریکی و مکانیکی از روغنی که در پوسته فولادی وجود دارد استفاده می‌شود.

بررسی لاستیک درب یخچال

اگر مشکوک هستید که ممکن است هوای سرد از درب دستگاه پس از بسته بودن عبور کند، کمی اطراف لاستیک ها را تمیز کنید و داشتن درزهای درب را بازرسی کنید. اگر پاره ،تاب خورده یا فرسوده شده اند، بلافاصله آنها را تعویض کنید زیرا این علت یخ زدن داخل یخچال است. با این کار شما نه تنها یخچال خود را از یخ زدگی مواد غذایی حفظ خواهید کرد بلکه در مصرف انرژی نیز صرفه جویی خواهید کرد.

 

یخ زدگی مواد غذایی در یخچال

 

تمیز نگه داشتن کویل‌های کندانسور

گاهی کثیف بودن و جمع شدن جرم روی کویل‌های کندانسور، موجب می‌شود تا یخچال با شدت بیشتری کار کرده و توان بیشتری را صرف کند تا به دمای مورد انتظار برسد. این روند می‌تواند علت یخ زدن مواد غذایی در یخچال باشد.

بررسی سیستم کنترل دمپر هوا در یخچال

سیستم کنترل دمپر هوا در یخچال ها به شکل خاصی باز و بسته می شود تا میزان مناسبی از هوای سرد وارد فضای یخچال گردد. اگر دمپر در حالت باز گیر کند، سرمای زیادی وارد یخچال شده و در نتیجه مواد داخل آن منجمد می شوند. از طرفی خرابی دمپر هم می تواند باعث یخ زدن وسایل داخل یخچال سامسونگ شود. در این صورت یا باید روند کاری سیستم دمپر اصلاح شود و یا نیاز به تعویض خود دمپر خواهد بود.

درست چیده نشدن مواد غذایی

یکی دیگه از علت‌های یخ زدن وسایل داخل یخچال سامسونگ شما اینه که مواد غذایی داخل یخچال شما درست چیده نشده! برای اینکه یخچال شما دمای محیط داخلش رو ثابت نگه داره باید هوای سرد داخل یخچال گردش داشته باشه، اگه یخچال بیش از حد پر بشه و بخشی از مواد غذایی یکی از دریچه‌های داخل یخچال رو مسدود کرده باشه، ظروف و وسایلی که دریچه‌ی گردش هوا (دریچه دمپر) رو مسدود کردن، بیشتر در معرض هوای سرد قرار می‌گیرن و در نتیجه یخ می زنن.

برای پیشگیری از یخ زدگی مواد غذایی از ظروف مناسب استفاده کنید.

یک راه آسان برای جلوگیری از ایجاد برفک در مواد غذایی شما استفاده از ظروف مناسب برای ذخیره سازی است که دسترسی به هوا را به حداقل می رساند. اگر از ظروف پلاستیکی استفاده می کنید، باید آنها را به مقدار مناسبی بدون فضای اضافی هوا بگذارید. کیسه های پلاستیکی باید فریزر یا کیسه های انباری باشند که عموماً ضخیم تر از کیسه های ساندویچ معمولی هستند.

استفاده از تجهیزات پیشرفته متناسب با هر محصول، سطح کیفی خدمات مرکز تعمیرات یخچال را به میزان چشمگیری افزایش داده و موجبات رضایت کاربران را فراهم نموده است. اگر مشاهده کردید که یخچال یا فریزر شما به درستی کار نمی کند، کافی است با نمایندگی تعمیر یخچال تماس گرفته و تخصصی ترین خدمات را در اسرع وقت دریافت نمایید.