امتیاز بدهید

علت سر و صدای زیاد جاروبرقی

از رایج ترین ایرادات در تعمیرات جاروبرقی مشکلات مربوط به سر و صدای زیاد جاروبرقی و روشن نشدن جاروبرقی می باشد. ما در این مقاله به بررسی علت صدای زیاد جاروبرقی هنگام کار کردن می پردازیم. گاهی ممکن است هنگام استفاده از جاروبرقی، متوجه شوید که دستگاه شما صدای بلند و غیر عادی از خود تولید می کند. به عبارتی جاروبرقی شما مثل قبل کار نمی کند و سر و صدای بسیار بلندی دارد.

جابجایی موتور جاروبرقی

گاهی اوقات با برخورد ضربه به بدنه جاروبرقی، پایه‌های نگهدارنده موتور می‌شکند. همین موضوع باعث جابه‌جایی موتور از داخل قاب جاروبرقی می‌شود. اگر اخیراً ضربه‌ای به جاروبرقی شما وارد شده و علاوه‌بر صدای زیاد جاروبرقی، قدرت مکش آن نیز کاهش یافته است، احتمال شکستگی قاب نگهدارنده موتور وجود دارد.

مسدود شدن لوله خرطومی

هرچند خرابی قطعات مهمی مانند موتور و بلبرینگ اصلی‌ترین علت صدای غیر طبیعی جارو برقی است، اما خوش‌بین باشید. ابتدا، لوله خرطومی و تلسکوپی جاروبرقی را بررسی کنید. گاهی اوقات جسمی بزرگ، مسیر لوله خرطومی جارو را مسدود می‌کند. این مسدود شدن به‌راحتی و با جدا کردن این دو قسمت لوله و تمیز کردن آن‌ها رفع می‌شود.

کثیف شدن فیلتر ها

اگر جاروبرقی شما به صورت ناگهانی یک صدای بلند از خود تولید می کند، ممکن است فیلتر کثیف باشد. در صورتی که فیلتر بیش از حد کثیف شود، ممکن است جاروبرقی با صدای بلند تری شروع به کار کند، زیرا برای ایجاد مکش تلاش بسیار زیاد تری می کند، در نتیجه همین تلاش بیشتر برای مکیدن آشغال ها و کثیفی ها، سر و صدای بیشتری را تولید می کند. همچنین در صورتی که فیلتر های جاروبرقی کثیف باشند، مکش جاروبرقی نیز کاهش پیدا می کند.

فرسودگی دستگاه

اگر صدای بلند و نا متعارفی مثل صدای وز وز را از موتور دستگاه می شنوید، این مشکل می تواند بخاطر فرسودگی دستگاه اتفاق افتاده باشد. معمولا این صدای بلند ناشی از فرسودگی را، می توان با گریس کاری و روغن کاری موتور، تا یک مدتی ساکت کرد. زیرا به صورت کلی قطعات خودشان چرب هستند، اما بعد از مدتی این روغن ها خشک می شوند و صدای نا خوشایند ساییده شدن قطعات فلزی روی هم دیگه، باعث ایجاد این صدای بلند می شود. بنابراین شما می توانید این مشکل را تا حد زیادی با گریس کاری حل کنید، و یا این که دستگاه را به تعمیر گاه ببرید تا تکنسین، موتور و بلبرینگ را با روغن کاری چرب کند و یا اگر لازم باشد، بلبرینگ ها را تعویض کند.

شکستگی قطعات

در صورتی که قطعات پلاستیکی داخل دستگاه یا قطعات داخلی موتور شکسته باشند، باید آن ها را تعویض کنید. زیرا قطعات شکسته می توانند باعث بروز سر و صدا شوند. بنابراین باید قسمت های خراب و شکسته ی دستگاه را خارج کنید و آن ها را با قطعات سالم و نو جایگزین کنید تا از بروز صدای آزار دهنده جلوگیری کنید.

استفاده از پاکت هاب نامرغوب

یکی از مواردی که باید هنگام ایجاد این مشکل آن را بررسی کنید، پاکت یا کیسه ی جاروبرقی می باشد. بنابراین شما باید از پر نبودن کیسه مطمئن شوید و در صورت پر بودن کیسه، باید آن را خالی کنید و شستشو دهید و یا این که آن را تعویض کنید و از یک کیسه ی یکبار مصرف جدید استفاده کنید. همچنین توجه داشته باشید، که از پاکت های تقلبی و نا مرغوب استفاده نکنید. زیرا استفاده از پاکت های بی کیفیت می تواند در دراز مدت آسیب های جدی به موتور دستگاه وارد کنند.

انسداد شیلنگ جاروبرقی

از دیگر مواردی که شما باید آن را بررسی کنید، شیلنگ یا لوله خرطومی جاروبرقی می باشد. هنگام تمیز کردن منزل، گاهی ممکن است اجسام بزرگ و سخت مثل دکمه های لباس، چوب و… یا مقادیر زیادی گرد و غبار در داخل لوله گیر کرده باشند و باعث شود که جاروبرقی برای تمیز کردن از قدرت مکش بیشتری استفاده کند که همین امر باعث ایجاد سر و صدای بیشتری می شود. در این صورت باید موانع را بردارید تا مشکل رفع گردد.

فشار زیاد به موتور

اگر به جاروبرقی بیش از حد فشار بیاریم باعث داغ شدن جاروبرقی و درنهایت سوختن موتور آن خواهد شد میانگین مدت زمان روشن ماندن جاروبرقی بصورت یکسره باید بین ۲۵ تا ۳۵ دقیقه باشد و باید به میزان ۵ الی ۸ دقیقه دستگاه را خاموش کرده تا خنک شود.

خراب شدن فن

یکی از اجزای موتور جاروبرقی فن آن هست که بر اثر شکستگی پروانه یا خرابی صدای زیادی حین کار با جاروبرقی ایجاد کنه. عیب یابی فن موترو جاروبرقی یکی از مواردی هست که برای پیدا کردن علت صدای زیاد جاروبرقی دوو، بوش، زیمنس و … حتما باید انجام بگیره. فراموش نکنید که برای تعمیر فن نیاز هست که دستگاه باز بشه و اینکار حتما باید به دست تعمیرکار با تجربه انجام بگیره.