امتیاز بدهید

مزایا و معایب سرخ کن بدون روغن

با اینکه به آن سرخ کردن بدون روغن می‌گویند اما بعضی از آن­ها مقدار اندکی روغن می­خواهند، سرخ کن های بدون روغن به هیچ وجه غذا را سرخ نمی‌کنند! در عوض این دستگاه ها از فن‌ها و مکانیسم‌های گرمایشی استفاده می‌کنند که به آن‌ها اجازه می‌دهد مانند یک اجاق همرفتی عمل کنند که در آن هوای گرم به سرعت در اطراف سبد یا سینی پخت و پز چرخش می­کند

سازندگان سرخ کن های بدون روغن یا هوا این دستگاه را به عنوان راهی برای تهیه و لذت بردن از غذاهای سرخ شده بدون اثرات نامطلوب غذاهای سرخ شده با روغن برای سلامتی تبلیغ می کنند. غذاهای سرخ شده در هوا یعنی بدون روغن محتوای چربی کمتری نسبت به غذاهای سرخ شده دارند، به این معنی که ممکن است سالم تر باشند.

کاهش چربی غذا

مقدار روغنی که در سرخ‌کن‌ها استفاده می‌شود، تقریبا ۵۰ برابر سرخ کن بدون روغن است. هر چند تمام این روغن توسط غذا جذب نمی‌شود، اما سرخ کن بدون روغن به‌میزان مشخصی چربی غذای‌تان را کاهش می‌دهد.
غذاهایی که با سرخ کن بدون روغن تهیه می‌شود، به چند دلیل از غذاهایی سرخ‌شده سالم‌تر هستند. این غذاها نسبت‌به غذاهایی که به‌روش سنتی سرخ می‌شوند چربی، کالری و حتی ترکیبات مضر کمتری دارند.

قابلیت گریل

با استفاده از سرخ کن رژیمی بدون روغن می‌توان ماهی، انواع گوشت و… را گریل و سپس سرو کرد. نسل به روز این سرخ کن‌ها، آپشن‌های بیشتری دارند و به عنوان دستگاه‌های چند کاره نیز شناخته می‌شوند.

 

مزایا و معایب سرخ کن بدون روغن

 

ایمنی بالا

چون داخل سرخ‌کن خیلی داغ می‌شود، بدنه دستگاه باید خوب عایق‌بندی شده باشد. دستگیره سبد نباید حین کار داغ شود و دست را بسوزاند. پایه ضدلغزش و قفل درپوش هم موارد مهمی‌اند.

سرخ کردن تنها با هوای داغ

یکی از مزایا مهم آن راحتی کار آن است، به راحتی می توانید غذای خود را داخل سرخ کن بدون روغن بریزید و با انتخاب عملکرد مربوط به آن و یا تنظیم دستی دما و زمان پخت بگزارید تا غذا آماده شود و شما هم در این زمان می توانید به کارهایتان بپردازید.

صرفه جویی در انرژی

یکی از گزینه های که در مزایا و معایب هر محصول باید در نظر گرفته شود مصرف انرژی آن محصول است که در مزایا و معایب سرخ کن بدون روغن هم اهمیت ویژه ای دارد؛ با توجه به تعداد نفراتی که برای آن ها آشپزی می کنید سرخ کن بدون روغن می تواند جایگزین خوبی برای صرفه جویی در مصرف انرژی به جای استفاده از فر در وعده های غذایی شما باشد.

نگهداری ساده از آن

تمیز کردن سرخ‌کن بدون روغن در مقایسه با سرخ‌کن‌های عمیق فقط به کمی تلاش نیاز دارد. حداقل مقدار روغنی که برای سرخ کردن بدون روغن استفاده می‌شود، شستن آن را فقط با یک برس نرم، صابون ظرفشویی و آب روان آسان می‌کند، بدون زحمت زیاد

استفاده به عنوان مایکروویو

یکی از مزایای جالب آن ها گرم کردن سریع و آسان غذا است. دیگر لازم نیست که برای گرم کردن غذا فر را روشن کنید و مدت رمان بالای 20 دقیقه را برای گرم کردن آن صبر کنید و یا آن را درون مایکروویو قرار دهید تا بافت آن را خیس کند. باقی مانده غذا را درون سرخ کن بدون روغن قرار دهید و در چند دقیقه غذای شما آماده است تا میل کنید.

 

مزایا و معایب سرخ کن بدون روغن

 

معایب

دارای ظرفیت کم

اندازه کوچکتر سرخ کن ها به این معنا است که اگر برای افراد زیادی آشپزی می کنید باید غذا ها را به صورت یکی یکی بپزید هر چند که مدل های بزرگتری هم وجود دارد. پس اگر برای افراد زیادی آشپزی می کنید باید در کنار سرخ کن ها از روش های دیگری مانند فر و یا سایر روش ها هم استفاده کنید.

پخت ناکامل تعدادی از سبزیجات

حدود 95 درصد از سبزیجات را می توان درون آن به صورت کامل پخت؛ در حالی قسمت بیرونی آن ها کاملا ترد می شود. با این حال، چند نوع از سبزیجات مانند کلم بروکسل و کلم بروکلی وجود دارند که در سرخ کن بدون روغن به صورت کامل و یکنواخت نمی پزند.

کابل برق کوتاه

یکی از معایب سرخ کن های بدون روغن کابل برق کوتاه آن است. اگر پریز برق نزدیک محلی باشد که دستگاه را قرار می‌دهید مشکلی نخواهد بود، اما اگر این‌طور نیست، به یک چندراهی برق نیاز دارید.

بهترین روغن برای استفاده در این سرخ کن روغن مخصوص سرخ کردنی می باشد. فیلتر های دستگاه سرخ کن از جنس کربن بوده و ممکن است بر اثر رطوبت کارایی آن کاهش یابد. برای عملکرد بهتر سرخ کن باید به صورت مرتب فیلتر آن عوض شود. بهتر است مواد غذایی یخ زده پس از باز شدن کامل یخ در سرخ کن بدون روغن قرار گیرد.