2/5 - (1 امتیاز)

از پنکه سقفی جهت خنک نمودن محیط اتاق و یا دفتر استفاده می شود. به دلیل آنکه این نوع از پنکه محل استقرار ثابتی دارد ، طبیعی است کاربرد آن نسبت به پنکه رومیزی قدری متفاوت می باشد
در پنکه سقفی از دو دسته سیم پیچی اصلی و کمکی استفاده شده است. با رسیدن ولتاژ به موتور ، روتور که در واقع پره های پنکه نیز بدان وصل است تحت تأثیر دو میدان مغناطیسی حاصله از سیم پیچی های اصلی و کمکی به گردش در آمده و موجب خنک شدن محیط می شود.
بدیهی است در تمام ساعات شبانه روز نیاز انسان به خنک شدن هوا به یک اندازه نخواهد بود از این رو لازم است سرعت موتور پنکه دارای انعطاف لازم باشد.
جهت جلوگیری از بروز این مشکلات باید چند نکته را در نظر داشته باشید و آنها را رعایت نمایید. ما این نکات را برای شما خواهیم گفت تا بتوانید از پنکه خود محافظت نمایید تا نیاز نباشد برای تعمیر پنکه سقفی خود هزینه زیادی را صرف کنید.

نکته ای که برای جلوگیری از تکان خوردن پنکه سقفی باید در نظر داشته باشید این است که در هنگام خرید اندازه ای متناسب با متراژ خانه انتخاب کنید. اگر بزرگ تر از حد استاندارد انتخاب نمایید پنکه در زمان چرخش با مشکل مواجه خواهد شد
گاهی اوقات ممکن است ما صدایی بم از پنکه به گوشمان برسد. این صدا به احتمال زیاد از طرف موتور پنکه است که خبر از خرابی آن و یا نیم سوز شدن می دهد.
نحوه نگهداری از پنکه سقفی میباشد تا حد امکان سعی کنید هیچ جسم خارجی با پنکه شما برخورد نکند.
روغن کاری پره ها و قطعات چرخشی پنکه سقفی قسمتی از سرویس کردن پنکه است که بسیاری از افراد این کار را انجام نمی دهند در نتیجه صدای عجیب و غریبی ایجاد می شود
دیگر عواملی که باعث لق شدن پنکه سقفی شود شل شدن پره ها به مرور زمان است البته هنگام نصب پنکه سقفی احتمال این وجود دارد که پره ها به درستی نصب نشده باشند و بعد از روشن شدن دستگاه متوجه لق زدن پنکه شوید.
از آنجایی که پنکه یک وسیله برقی است و با نیروی برق کار می کند ضعیف بودن این نیرو می تواند در عملکرد آن تاثیر بگذارد. به طور مثال در ساعات اوج مصرف احتمال ضعیف شدن برق ورودی به خانه وجود دارد به همین خاطر ممکن است سرعت پنکه کم شود و باد زیادی تولید نکند.

پس از پی بدن به علت مشکل به وجود آمده در پنکه سقفی می توانید کار تعمیر آن را شروع کنید. گرچه تعمیر پنکه سقفی پیچیدگی ها و دردسر های خود را دارد و بهتر است کار را به یک تعمیر کار منخصص بسپارید.
اگر پنکه شما روشن نمی شود پنکه را از برق جدا کنید، کلید پنکه را باز کرده و با فاز متر از جریان برق در کلید و پنکه مطمئن شوید، اگر مشکل از قسمت سیم ها بود می توانید آن ها را تغییر دهید. یکی دیگر از دلایل کند شدن سرعت پنکه به کج شدن تیغه های پنکه مربوطس می شود؛ برای حل این مشکل پس از خاموش کردن پنکه تیغه های آن را با دقت به حالت اولیه باز گردانید.

و در آخر هنگام تعمیر پنکه سقفی خود و یا نصب پنکه سقفی تمامی نکات ایمنی را رعات نمایید و قبل از تعمیر حتما دستگاه را خاموش نمایید و در صورت نیاز برق خانه را قطع نمایید.