امتیاز بدهید

برای اکثر مردم این موضوع اتفاق افتاده است که ماشین لباسشویی هنگام کار، بخصوص مراحل آخر کار که با قدرت بیشتری برای خشک کردن لباس ها عمل می کند، دچار لرزش شود و به این طرف و آن طرف حرکت کند. لرزش و حرکت ماشین لباسشویی به اطراف در هنگام کار کردن ممکن است برای شما نگران کننده به نظر برسد، مخصوصاً وقتی که به خاطر این تکان خوردن ها سر و صدای زیادی ایجاد شود؛ اما در خیلی از مواقع این لرزش به خاطر عدم استفاده درست از دستگاه و برخی مواقع هم به دلیل نقص فنی لباسشویی می‌باشد.

علت لرزش ماشین لباسشویی ، لرزش و تکان خوردن یکی از مشکلات رایج لباسشویی است که در عملکرد اصلی آن تأثیر خیلی بدی ندارد ولی به خاطر سر وصدای ناشی از لرزش و تکان خوردن برای اعضاء خانواده آزاردهنده است. و اگر به این موضع بی‌توجهی شود در طولانی مدت قطعات دچار آسیب جدی خواهند شد.

فنرها وظیفه‌ی نگهداشتن مخزن و جدا نگه داشتن آن از محفظه‌ی ماشین لباسشویی را دارند. آن‌ها همچنین وظیفه‌ی گرفتن لرزش‌های مخزن هنگام چرخش را دارند. قاب‌بالایی محفظه باید برداشته شود تا بتوانید فنرها را بررسی کنید. اول ببینید که فنرها در محل‌های خود قرار دارند و سپس آن‌ها را برای کشیدگی نگاه کنید. هنگام تعویض باید توجه کنید که فنرها تحت فشار هستند و ممکن است با سرعت زیاد پرتاب شوند. اگر فنرها خراب شده باید همه فنرها را عوض کنید.

ماشین لباسشویی‌های که درب شان در بالا قرار دارد، دارای حلقه اسنابر هستند که لرزش‌های ماشین لباسشویی هنگام چرخش را تعدیل می‌کند. آن معمولاً زیر ماشین لباسشویی قرار دارد و لایه‌ای بین مخزن و محفظه ایجاد کرده و مجموعه‌ی مخزن را پشتیبانی می‌کند. حلقه‌ی اسنابر یا پدهای مخزن معمولاً از پلاستیک سخت ساخته می‌شوند، همچنین پدهای دامپر از نمد روان‌کاری شده ساخته می‌شود. همه این‌ها ممکن است به مرور زمان و استفاده پوسیده شوند و باعث شوند که مخزن بیش از حد حرکت کند. حتی ممکن است یا پوسیدگی به حدی باشد که فلزها در تماس با هم باشند که لرزه‌های غیرقابل کنترلی خواهد بود.پنل جلویی را باید در آورید یا این قسمت‌ها را بررسی کنید. به دنبال گرد سفید، پدهای رنگ رفته و خشک شده بگردید. در صورت نیاز این‌ها باید عوض شوند که اول باید فنرهای مخزن جدا شوند.

تراز بودن زمین یکی از نکاتی است که به آن توجه زیادی نمی شود. اما در واقع عدم تراز بودن زمین تاثیر بسیاری روی لرزیدن ماشین لباسشویی می گذارد. برای تراز کردن از ابزار مهندسی باید استفاده کنید. اگر این ابزار را در اختیار ندارید دستگاه را بر روی یک تخته قرار دهید.
با استفاده از پایه ماشین لباسشویی، می توان دستگاه را نسبت به سطح زمین تراز کرد. دو پایه جلویی ماشین لباسشویی از یک مکانیزم تراز بندی به همراه یک قفل برخوردار می باشند. هر پایه را باید چرخانده (به صورت پیچ ) و در ارتفاع مناسب تنظیم شود و سپس قفل آن فعال شود (اگر قفل وجود داشت) تا دستگاه نسبت به سطح زمینی که روی آن قرار گرفته تراز شود و هیچ لرزشی نداشته باشد.

کمک فنرها برای جلوگیری از لرزش های اضافه دیگ ماشین لباسشویی هنگام چرخیدن طراحی شده اند این کمک فنرها از طرفی به قسمت بیرونی زیرین دیگ و از طرفی به فریم پایه متصل شده اند و برای دسترسی به آن ها باید پنل عقب یا جلوی دستگاه را باز کرد. اگر این کمک فنرها معیوب شوند باعث به وجود آمدن لرزش و تکان تکان خوردن در ماشین لباسشویی می شوند. که خرابی آن ها به علت وجود بارهای نا متعال درون ماشین لباسشوی می باشد.

فنرها به منظور معلق و ثابت نگه داشتن دیگ در داخل کابین ماشین لباسشویی مورد استفاده قرار می گیرند. وظیفه دیگر این فنر های جذب ارتعاشات و لرزیدن های دیگ به هنگام چرخش می باشد. در برخی از موارد این فنرها کش آمده و در واقع کارایی خود را از دست می دهند که بروز این مشکل باعث ایجاد لرزش و تکان خوردن و سر و صدای زیادی در ماشین لباسشویی می شود. بنابراین این فنرها باید توسط تعمیرکار ماشین لباسشویی مورد بررسی قرار گیرد و در صورت نیاز تعویض گردد.

برخی از ماشین لباسشویی های درب از بالا از تسمه کاهش حرکت دیگ برای زیرسازی دیگ در زمان چرخش استفاده می کنند. چهار تسمه به بالای دیگ و هر گوشه اتاقک لباسشویی متصل شده است. این تسمه ها لاستیکی هستند و ممکن است در همان استفاده عادی از دستگاه از بین بروند. هنگامی که تسمه ها کش پیدا کنند و یا آسیب ببینند، ممکن است دیگ در طول فرایند چرخش با اتاقک تماس پیدا کند و باعث به وجود آمدن لرزش، حرکت یا صدای ضربه بلند شود. اگر به صورت مداوم بیش از ظرفیت لباسشویی در آن لباس بریزید، فشار زیادی به این تسمه ها وارد می کنید و منجر به خراب شدن آن ها شوید. در نهایت این تسمه ها باید جایگزین شوند و البته ما پیشنهاد می کنیم که در صورت بروز چنین مشکلی هر 4 تسمه جایگزین شوند.

لرزش ماشین لباسشویی جزء مشکلاتی رایجی است که غالباً به دلیل بی‌توجهی در نصب و استفاده صحیح ایجاد می‌شود. عدم رفع این مشکل هزینه‌های تعمیر بیشتری را تحمیل خواهد کرد.