امتیاز بدهید

یکی از اشکالات پیش آمده در انواع تلویزیون، صرف‌نظر از برند و فناوری ساخت آنها اشکال صدا است. در صورت بروز این اشکال یا صدایی از تلویزیون شنیده نمی‌شود یا این که صدا ، ضعیف و ناواضح است. بدیهی است با وجود چنین اشکالی، کاربر لذتی از تماشای تصاویر و فیلم به نمایش درآمده نخواهد برد و تماشای تلویزیون با این وضعیت بدل به موضوعی آزاردهنده خواهد شد.

در برخی مدل‌های تلویزیون می توانید با انتخاب کلید Mute سه مرتبه پشت سر هم بر روی صفحه‌ی اصلی دستگاه، گزینه‌ی بازنشانی صدا و تصویر را تایید نمایید تا موارد فوق به طور خودکار به حالت عادی برگردد.
در صورت عدم رفع ایراد لازم است تلویزیون از سوی کارشناس بررسی شود تا علت قطع شدن صدای تلویزیون مشخص شود.

مشکل قطع صدای تلویزیون و نداشتن صدا می‌تواند به دو دسته عوامل نرم افزاری و عوامل سخت افزاری تلویزیون مربوط گردد. در صورتی که مشکل قطع شدن صدای تلویزیون، مربوط به موارد سخت افزاری بوده به طوری که نتوانستید قطع شدن صدای تلویزیون ال جی، سامسونگ، سونی و… خود را برطرف نمایید

فعال بودن گزینه Mute
فعال بودن گزینه Mute در تلویزیون‌ها شایع ترین علت نداشتن صدا تلویزیون است. پس اطمینان حاصل کنید که گزینه MUTE تلویزیون شما فعال نیست.اگر دسترسی به کنترل ندارید با فعالسازی قابلیت کنترل تلویزیون با گوشی از طریق نرم افزارهای فعال روی تلویزیون و گوشی نسبت به رفع این مشکل اقدام کنید.

اتصال هدفون به تلویزیون
شاید به نظر ساده برسد ولی متصل بودن هدفون به تلویزیون یکی از رایج ترین دلایل قطع شدن صدای تلویزیون است. پس طمینان حاصل کنید که هیچ هدفونی به تلویزیون وصل نشده است. اتصال هدفون یا لوازم جانبی مشابه باعث می‌شود که خروجی صدا از طریق هدفون پخش شود.

بهم ریختگی تنظیمات صوتی تلویزیون
گاهی دستکاری های ناخواسته و بدون آگاهی تنظیمات تلویزیون، ممکن است باعث به وجود آمدن مشکل در صدای آن شود. این موضوع مخصوصاً اگر با زبان تلویزیون آشنایی نداشته و اقدام به تغییر تنظمات مختلف آن کنید، کار را برایتان دشوارتر می کند. برای رفع این مشکل اگر زبان دستگاه شما برایتان قابل درک است و یا دارای زبان فارسی می باشد، به منوی تنظیمات رفته و زبانه صدا را که معمولاً با تصویر بلندگو نمایش داده می شود بازکنید.
در این اینجا می توانید تمامی تنظیمات مربوطه را اعمال کنید. بهترین کار برای رفع مشکل صدای تلویزیون این است که تنظیمات را ریست کرده یا به حالت Default قرار دهید. اگر با این کار مشکل صدا در تلویزیون برطرف شد، می توانید تنظیمات دلخواه خود را نیز اعمال کنید.

خرابی بلندگو
از دلایل دیگر صدا نداشتن تلویزیون خرابی اسپیکر یا بلندگو می باشد. اگر چنانچه اسپیکر خراب شده و یا سوکت های آن از جا کنده شده باشند، در این صورت با مشکل صدای تلویزیون مواجه می شویم. در این شرایط اگر تلویزیون خروجی هدفون دارد، صدای آن را از طریق هدفون گوش کنید. در صورتی که از آن صدا دریافت کردید، به احتمال زیاد بلندگوی تلویزیون شما از کار افتاده و باید تعویض گردد.

قطع شدن صدای گیرنده ی دیجیتال
اگر پس از تنظیم دوباره ی تلویزیون نیز مشکل خرابی صدای دستگاه ادامه دار داشت، دستگاه مورد نظر را آپدیت کنید. احتمال اینکه آپدیت نبودن سیستم عامل درونی تلویزیون کارایی آن را تحت تاثیر قرار داشته باشد، همواره وجود دارد. اما در صورتی که آپدیت سیستم نیز کارساز نبود، تعمیر صدای تلویزیون باید زیر نظر کارشناسان مجرب شکل گیرد. در چنین شرایطی وضعیت مین برد تلویزیون و البته اسپیکرهای تشکیل دهنده ی تلویزیون مورد بررسی قرار می گیرند. اصابت ضربه، آبخوردگی، نفوذ مایعات شیمیایی و انباشته شدن ذرات گرد و غبار عمده ترین مسائلی هستند که منجر به خرابی اسپیکر و مین برد می شوند.

صدا بخش مهمی از تلویزیون است که نمی توان از آن گذشت. اما راه حل این مشکلات همواره در تعمیر تلویزیون خلاصه نمی شود. گاهی وقتی صدای تلویزیون قطع شده، مشکلات صدای تلویزیون ال جی، سامسونگ، سونی و… مربوط به بخش تنظیمات و یا ایرادات ساده ایست که به راحتی قابل حل است. در برخی موارد نیز که به تجربه و تخصص تکنسین تلویزیون برای تعمیرات سخت افزاری احتیاج است، پروسه تعمیر آنچنان زمانبر یا هزینه بر نیست و در مدت کوتاه در منزل خودتان انجام می شود.