امتیاز بدهید

علت صدای یخچال، یکی از مشکلات عمومی که می‌تواند برای هر یخچال به وجود آید صدای زیاد آن است. بعد از گذشت چند سال از کار یک یخچال ممکن است صدای اضافه ای از آن شنیده شود ما در این مطلب علت صرای ترق و تروق، تق تق کردن و دیگر صداهای اضافه را توضیح می‌دهیم.
عوامل مختلفی می توانند باعث تولید صداهای عجیب توسط یخچال شوند. هر نوع صدایی که از یخچال شنیده می شود علت متفاوتی دارد. صدای تق تق، وز وز، صدای بوق و غیره هر کدام علت خود را دارند. اکنون می خواهیم دلایل مختلفی که باعث سر و صدا کردن یخچال می شوند را بررسی کنیم.

فن کندانسور

بسیاری از یخچال های بدون برفک امروزی از کویل های کندانسور که به کمک فن خنک می شوند استفاده می کنند. در این مدل یخچال ها، فن کندانسور با گردش جریان هوا بر روی کویل ها از حرارت آنان کم می کند و به تبخیر آب های ناشی از دیفراست یا برفک زدایی نیز کمک می کند. سر و صدای کمپرسور یخچال، یکی از شکایت های رایج مردم است اما در اکثر مواقع منبع سر و صدا، خراب بودن موتور فن کندانسور است. این قعطه همزمن با اواپراتور و کمپرسور یخچال کار می کند و در صورتی که ایراد از آن باشد، یخچال نشانه های دیگری نیز مانند: روشن و خاموش شدن مداوم، تجمع آب زیر یخچال و کاهش میزان خنک بودن از خود بروز خواهد داد.
این قطعه معمولا در پایین یخچال و در کنار کمپرسور قرار دارد و می تواند یکی از دلایل صدای زیاد یخچال باشد که به دلیل کثیفی و گرد و خاک زیاد می تواند دچار مشکل شود. بنابراین با تمیز نمودن و روغن کاری آن می توانید تا حدی از این امر جلوگیری نمایید.

تراز نبودن یخچال

از عوامل صدای وزوز دستگاه میتواند وسایلی که در قسمت بالای آن گذاشته اید یا بخاطر چیزهایی مثل آهنرباهایی که به بدنه چسبانده باشید باشد.
اگر علت صدا دادن یخچال فریزر یا ساید بای ساید را با جابجا کردن اجسامی که به دیواره و سقف دستگاه است پیدا و برطرف کردید وزوز کردن بدنه را از طریق قرار دادن دو دست بر روی بدنه کنترل کنید
علت صدای لرزش و وزوز از قسمت زیر یخچال به دلیل تراز نبودن سطح پایه های دستگاه میباشد.
اگر صدای کمی مانند وزوز و لرزش یا هوم هوم یخچال را قسمت پشتی آن احساس میکنید ممکن است از موتور شما باشد که با گذر زمان این اتفاق طبیعی است

پره ها یا پروانه فن یخچال

فن یخچال وظیفه انتقال هوای خنک به داخل محفظه یخچال را دارد و در صورتی که پره های این فن شکسته شده و یا به دلیل برفک یخچال با یخ و برفک ها برخورد نماید، صدای ناهنجاری از یخچال به گوش می رسد. خوشبختانه تعویض فن یخچال چندان کار دشوار و هزینه برداری نمی باشد و به سادگی توسط یک تعمیرکار ماهر قابل حل خواهد بود.

عوامل پیچیده تری همچون وجود مشکل در یخ ساز، یخ زدن اواپراتور، گرفتگی دریچه هوا یا فن فریزر و وجود مشکل در برد الکترونیکی یخچال فریزر می توانند موجب بوق زدن یخچال شوند.