4.2/5 - (8 امتیاز)

در فصول سرما و با استفاده از وسایل گرمایشی بعضی افراد با مشکل خاموش شدن بخاری روبه‌رو می‌شوند که معمولا هم بدون اینکه متوجه شوند و به صورت خود به خودی رخ می‌دهد. در این موارد شما می‌توانید قدم‌های اولیه برای بررسی علل خاموشی را طی کنید و اگر بخاری شما باز هم با این مشکل روبه‌رو شد با متخصص تماس بگیرید. زیرا این بخاری‌ها با گاز کار می‌کنند و در صورت نشتی جان انسان در خطر می‌افتد.

بخاری گازی از بخش‌های مختلفی مانند ترموکوپل و شمعک، مشعل و… تشکیل شده است و علت خاموش شدن بخاری گازی را می‌توان در ایراد در هر یک از بخش‌ها جستجو نمود.
قبل از اینکه به یک تعمیرکار اطلاع دهیم تا برای تعمیر بخاری به خانه ما بیاید، با هم چند مشکل رایج بخاری گازی مانند، علت روشن نشدن بخاری گازی بعد از شمعک، علت صدا دادن و خاموش شدن شمعک بخاری و یا علت روشن نماندن شمعک بخاری گازی را بررسی کنیم؛ تا یک آشنایی اولیه با عیب یابی بخاری گازی داشته باشیم.

رعایت یک سری از نکات باعث خواهد شد که نیاز به عیب یابی بخاری گازی و همچنین تعمیر بخاری گازی کمتر به وجود بیاید، یا به سرعت برطرف شود و تا سال بعد نیازی به تعمیر یا سرویس نباشد؛ یکی از این نکات و دلایل روشن نشدن بخاری گازی، اشکال در اتصالات و دودکش بخاری ست، اگر دودکش مسدود شده باشد، مسیر اصلی ورود گاز به بخاری مسدود شده است که می تواند به دلیل وجود شئ خارجی و یا گرد و خاک زیاد در مسیر دودکش بخاری باشد.

در بخاری گازی قطعات زیادی وجود دارد که شاید دانستن نام تمام آنها کمکی به ما نکند و مورد نیاز هم نباشد، اما برای عیب یابی بخاری گازی و دانستن اینکه چرا بخاری گازی روشن نمی‌شود، باید نام، ساختار و عملکرد بعضی از آنها را بدانیم. مهم ترین علت خاموش شدن بخاری گازی مربوط به روشن نماندن یا خاموش شدن شمعک بخاری گازی می‌باشد و علت روشن نماندن شمعک بخاری گازی، قطعه‌ای به نام ترموکوپل یا بویین است.

اتصال دو قطعه فلز از یک طرف ساختار این قطعه را تشکیل می‌دهد. به یاد داشته باشید که برق زمانی تولید می‌شود که محل اتصال دو فلز شرح داده شده حرارت دریافت کند. در صورتی که پس از فشار دکمه استارت به هنگام روشن کردن بخاری خود، شاهد خاموش شدن شمعک بخاری شدید؛ این عمل نشانه نرسیدن گاز به آن می‌باشد.

بنابراین در عیب یابی بخاری گازی، در صورت روشن نماندن شمعک بخاری گازی مشکل از ترموکوپل بخاری است. برای تعمیر و تعویض ترموکوپل (تنظیم ترموکوپل بخاری گازی) لازم است از یک تعمیرکار حرفه‌ای کمک بگیرید.

ترموکوپل و بویین دو مورد از مهم‌ترین قطعات بخاری گازی هستند که اکثر مشکلات بخاری گازسوز به خاطر آنها به وجود می‌آید. بنابراین در هنگام عیب یابی بخاری گازی بایستی به این دو قطعه توجه مضاعف داشت. روشن نماندن شمعک بخاری گازی هم مربوط به همین دو قطعه می‌باشد. در این حالت اگر مشکل از ترموکوپل نباشد، مشکل حتما از بویین هست. اگر بعد از بررسی و عیب یابی بخاری گازی، متوجه خرابی هر کدام از این قطعات شدیم، باید آن را تعویض کنیم.

اگر گاهی اوقات بخاری گازی خود به خود خاموش می‌شود، مشکل ممکن است به خاطر تنظیم نبودن شعله شمعک یا گرم نشدن ترموکوپل باشد. در این شرایط باید از یک متخصص برای تنظیم شعله شمعک بخاری و تنظیم ترموکوبل بخاری گازی استفاده کنید.

در ساختار بخاری گازی اگر سر ترموکوپل به درستی در شعله شمعک قرار نگرفته باشد، الکتریسیته‌ای که در آن میان تولید می‌شود به اندازه‌ای نیست که بتواند هسته بویین را در حالت جذب نگه دارد. در این وضعیت فنر بویین هسته را به سمت بیرون می‌راند، مسیر گاز را مسدود می‌کند و قطعا در صورت عدم وجود گاز بخاری خاموش می‌شود.

اگر در عیب یابی و تعمیر بخاری گازی با چنین مشکلی روبه‌رو شدید، بایستی شعله شمعک را که پایین‌تر یا بالاتر از سر ترموکوپل قرار گرفته، دوباره به حالت اولیه برگردانید. اما باز هم توصیه می‌‌کنیم برای جلوگیری از هرگونه خطر و یا نقص جدی‌تر بهتر است که از تعمیرکاران ماهر برای تنظیم ترموکوبل بخاری گازی و در صورت نیاز تعمیر فندک بخاری گازی کمک بگیرید.

در بخاری گازی، جرقه زن همان فندک است که گرمای لازم برای شعله‌ور شدن را تولید می‌کند. اگر خودتان قصد عیب یابی بخاری گازی را دارید، بهتر است بدانید که جرقه نزدن فندک ممکن است به دلایل مختلفی اتفاق بیفتد. اولین علت آن قطع ناگهانی گاز است؛ در چنین شرایطی بهتر است ده دقیقه منتظر بمانید و دوباره امتحان کنید، این بار می‌توانید از کبریت برای روشن کردن بخاری استفاده کنید.

دومین دلیل جرقه نزدن فندک بخاری، مربوط به تنظیمات می‌شود. فندک بخاری دارای دو پیچ حداقل و حداکثر تنظیم است که اگر این دو پیچ به خوبی تنظیم نشده باشند، جرقه زن به خوبی کار نخواهد کرد. هنگام عیب یابی برای تعمیر فندک بخاری گازی، باید پیچ‌ها را کاملا محکم کنید، گاهی هم به تعمیر فندک بخاری گازی نیاز خواهید داشت.

بخاری گازی، دارای یک بخش به اسم نازل گاز است؛ نازل گاز وظیفه هدایت گاز به داخل مشعل را دارد. در صورت انحراف و یا خارج شدن نازل گاز از مسیر خود، گاز به مشعل نرسیده و همین مورد علت روشن نشدن بخاری گازی را به دنبال دارد. در صورت مشاهده چنین مشکلی باید پیچ های نازل را بررسی کنید که اگر شل هستند آنها را محکم کنید.

ا وجود فشار گاز مناسب در شبکه لوله کشی، باز هم بخاری روشن نمی‌شود، علت روشن نشدن بخاری گازی، می‌تواند به علت کوتاه بودن شعله پیلوت و تنظیم نشدن آن باشد. در چنین موردی، کاور شیر کنترل را برداشته و فیلتر را تعویض نمایید.

در هنگام روشن کردن بخاری با رها کردن دکمه فرمان برای روشن کردن شمعک، گاز قطع و شمعک خاموش می شود؛ در چنین مواردی اگر ترموکوپل سالم باشد، پس علت خاموش شدن شمعک بخاری از بوبین است. بوبین را آزمایش کنید و در صورت معیوب بودن آن را تعویض نمایید.

در هنگام روشن کردن بخاری با رها کردن دکمه فرمان برای روشن کردن شمعک، گاز قطع و شمعک خاموش می‌شود: ترموکوپل را باید آزمایش کنید و در صورت معیوب بودن آن را تعویض نمایید.

شعله بخاری مناسب نیست و بوی گاز خام به مشام می‌رسد: گاهی کثیفی بیش از حد مشعل و مسدود شدن سوراخ های آن مانع عبور مخلوط هوا و گاز می شود. برای رفع این مشکل باید مشعل را از جای خود خارج کرده و با برس یا فشار باد آن را تمیز کنید.