امتیاز بدهید

رفع مشکل جرقه زدن چرخ گوشت

چرخ گوشت مانند سایر وسایل برقی ممکن است دچار خرابی و مشکلاتی شود. بعضی از مشکلات و ایرادات چرخ گوشت ها سطحی بوده و به راحتی قابل رفع می باشد، اما برخی از آنها مانند ایجاد جرقه در موتور چرخ گوشت باعث عدم کارکرد دستگاه خواهند شد.

یکی از رایج ترین پرسش ها در زمینه خرابی چرخ گوشت ها، علت جرقه زدن موتور چرخ گوشت است. ممکن است بسیاری از مصرف کنندگان هنگام کار با دستگاه و روشن و خاموش کردن آن متوجه وجود جرقه هایی در موتور دستگاه شوند. به طور کلی ایجاد جرقه در موتور چرخ گوشت می تواند به دلایل مختلفی رخ دهد

خرابی در اورلود موتور

مدارهای موجود در دستگاه چرخ گوشت معمولاً با استفاده از اورلود محافظت می شوند. در واقع اورلود دستگاه از یک المنت و یک صفحه حساس فنری و پلاتین های اتصال و قاب مخصوص تشکیل شده است. هنگامی که برق از این قطعه عبور کند، المنت شروع به تولید گرما می کند که در صورت زیاد شدن جریان برق و حرارت ممکن است به این قطعه آسیب وارد شود.

نفوذ رطوبت به داخل چرخه گوشت

نفوذ آب و رطوبت به اجزای داخلی می‌تواند دلیل دیگر برای جرقه زدن چرخ گوشت باشد. گاهی از چرخ گوشت برای مواد غذایی دیگر مانند پیاز و سبزیجات استفاده می‌کنند. این مواد دارای آب فراوانی است که ممکن است در هنگام چرخ کردن آب آن‌ها وارد قسمت‌های داخلی چرخ گوشت مثل موتور، کلکتور، اورلود و کموتاتور شود. ورود آب و رطوبت باعث جرقه زدن می‌شود.

چرخ کردن مواد آبدار ممنوع

واضح است که چرخ گوشت برای چرخ کردن مواد گوشتی ساخته شده است؛ بنابراین توصیه می شود برای چرخ کردن غذاهای آبدار مانند پیاز، سبزیجات و غیره از چرخ گوشت استفاده نکنید زیرا باعث جرقه زدن موتور چرخ گوشت می شود.

از آنجایی که این مواد هنگام آسیاب کردن آب زیادی تولید می کنند، احتمال نفوذ آب آنها به داخل موتور چرخ گوشت بسیار زیاد است. در نتیجه آب به داخل دستگاه نفوذ می کند و موتور چرخ گوشت را مشتعل می کند. همچنین ممکن است آب به داخل موتور نفوذ کند و به قطعاتی مانند کلکتور، کموتاتور و اضافه بار آسیب برساند.

فرسودگی در  کموتاتور

یکی از اجزای دیگر چرخ گوشت کلکتور یا همان کموتاتور است. وظیفه کموتاتور انتقال جریان الکتریکی به آرمیچر است. در نتیجه کموتاتور با زغال‌های آرمیچر در ارتباط است. حال اگر کموتاتر فرسوده و یا خراب شود، به علت اتصال ناقصی که با ذغال آرمیچر ایجاد می‌کند دچار جرقه می‌شود. تنها راه برطرف نمودن مشکل تعویض قطعه کموتاتور است.

وجود اتصالی

یکی از مشکلاتی که ممکن است در بیشتر دستگاه های چرخ گوشت وجود داشته باشد، وجود اتصالی در مدار آن است. در داخل این دستگاه برای این که برق از پریز به دوشاخه و سپس به قطعات موجود در آن برسد، مداری تعبیه شده است که از اتصالات متعددی تشکیل شده است. وجود یک اتصالی در این مدار می تواند باعث بروز جرقه در موتور چرخ گوشت شود.

اصطحکاک بین قطعات

یکی دیگر از دلایلی که می‌توان آن را دلیل جرقه زدن چرخ گوشت بدانیم، اصطکاک و سایش بین قطعات چرخ گوشت است. اصطکاک به ‌دلایل مختلفی ایجاد می‌شود. مانند ضربه خوردن به دستگاه چرخ گوشت و یا جابه‌جا شدن قطعات در آن.

اگر متوجه شدید موتور چرخ گوشت شما جرقه می‌زند در اولین مرحله باید دستگاه چرخ گوشت را خاموش کرده و آن را از برق بیرون بکشید. قاب اصلی دستگاه را در بیاورید تا بتوانید به قسمت داخلی آن دسترسی یابید. حالا تمام اتصالات و قطعات را با دقت چک کرده و اگر متوجه مشکلی در قسمتی از قطعات شدید، حتماً باید آن قطعه را عوض کنید.

جرقه زدن در موتور چرخ گوشت یکی از ایرادات شایع در هر چرخ گوشتی است که می‎‌تواند علل مختلفی داشته باشد. تاکید داریم اگر مهارت لازم در تعمیر این ایراد را ندارید حتما از تعمیرکاران متخصص برای تعمیر چرخ گوشت استفاده کنید.