امتیاز بدهید

امروزه یخچال‌ها نیز مانند دیگر لوازم خانگی برقی، پیشرفته‌تر از قبل شده و امکانات متعددی برای آنها در نظر گرفته شده است؛ یخساز و آبسرد کن از این قابلیت‌های جدید هستند. البته چون هر وسیله برقی، این دو قابلیت نیز می‌توانند تحت تأثیر شرایط کیفیت اولیه خود را از دست دهند. بوی بد آب یکی از این مسائل است. رفع بوی بد آبسردکن یخچال نیز یکی از مواردی است که اغلب خریداران به دنبال آن راهکارهای موثر برای آن هستند.
در واقع رسیدگی به یخچال تنها تمیز کردن بدنه، فریزر یا مرتب کردن آن نیست و یکی دیگر از مواردی که باعث می‌شود تا یخچال و فریزر کارایی بهتر و عمر مفید طولانی‌تری داشته باشند، رفع مشکلات مربوط به بخش آبسردکن آن است که متاسفانه اغلب به آن توجه نمی‌شود. اگر شما هم این مشکل را دارید و از طعم بد آب آبسردکن یخچال خود ناراضی هستید، راه‌های زیادی برای رفع بوی بد آبسردکن یخچال وجود دارد که در ادامه به آن پرداخته شده است.

آبسردکن یخچال یکی از امکاناتی است که کمک می کند برای اینکه بخواهیم آب بخوریم، مدام یخچال را باز نکنیم و این موضوع هم باعث می شود که دسترسی راحت تری به آب خنک داشته باشیم و هم باعث می شود که در مصرف انرژی صرفه جویی کنیم. اما گاهی اوقات ممکن است که متوجه بوی بد آبسردکن یخچال شوید و ببینید که این بو روی طعم آب هم تاثیر گذاشته است
طعم بد آب یخچال معمولا به خاطر رسوبات و بوی بد آبسردکن است و این موضوع می تواند روی طعم آن هم تاثیرگذار باشد. اما گاهی اوقات ممکن است آبی که به یخچال متصل شده است هم دارای طعم خاصی باشد و این موضوع می تواند روی طعم نهایی آب تاثیر بگذارد.

تازگی دستگاه

در آبسردکن های نو و تازه معمولا آب در روزهای اولیه بوی غیر طبیعی همچون بوی پلاستیک و یا مزه آهنی می دهد. این مشکل بسیار ساده رفع می شود و کافی چندین بار مخزن دستگاه پر و خالی شود. در آبسردکن های دو منظوره ای حداقل یک بار مخزن آب دستگاه را پر نموده و با دستگاه، آب آن را خالی نمایید. در آبسردکن های استیل نیز کافی است شیر آب دستگاه را کمی باز بگذارید تا آب به خوبی در مخزن و اتصالات داخلی آن به گردش درآید. سپس به تدریج مزه آب به حالت طبیعی بر میگردد.

تعویض به موقع فیلتر

اغلب آبسردکن‌های یخچال دارای فیلتر هستند. این فیلترها انواع گوناگونی دارند اما وظیفه تمام آنها یکسان است. در واقع فیلتر‌ها در آبسردکن وظیفه جلوگیری از مواد اضافی آب را به مخزن آبسردکن برعهده دارند. اغلب از جنس کربن و پارچه ساخته شده‌اند.
با توجه به نوع آب منطقه سکونت شما زمان مناسب برای تعویض این فیلتر متفاوت خواهد بود و کاسته شدن از توانایی آن برای جلوگیری از ورود مواد اضافی به مخزن ممکن است از دلایل بوی بعد آب باشد. تعویض فیلتر به رفع بوی بد آبسردکن یخچال بسیار کمک می‌کند.
مزایای استفاده از فیلتر اصل آبسردکن یخچال علاوه بر جلوگیری از ایجاد بوی بد یخچال همچنین عمر بیشتری داشته و برای مدت بیشتری روی یخچال کار می‌کند.

ماندن آب در مخزن آبسردکن

ساکن ماندن آب در داخل یک ظرف برای مدت زمان طولانی بستر لازم برای افزایش فعالیت باکتری ها و میکروارگانیسم ها می شود. در صورت عدم نیاز به آبسردکن به مدت چند روز بهتر است مخزن بیرونی و داخلی آبسردکن را تخلیه کنید. در مورد آبسردکن های استیل نیز بهتر است با باز نمودن شیر دستگاه، مخزن داخلی آن را کامل تخلیه نمایید و آب و برق دستگاه را قطع نمایید.
اگر در آبسردکن یخچال آب بریزید و از آن استفاده نکنید به مرور زمان آبسردکن یخچال بوی بدی می‌دهد و همچنین محفظه درونی آبسردکن تغییر رنگ می‌دهد.
به همین دلیل اگر برای مدت طولانی از آب سردکن استفاده نکردید ، بوی بد آب سردک کن به طعم آب را نیز بد میکند.

کثیف بودن بدنه بیرونی آبسردکن

مخزن داخلی آبسردکن به صورت بسته طراحی می شود اما با این وجود ممکن است در اثر آلودگی بدنه بیرونی آبسردکن، میکروب ها و باکتری ها رشد کرده و آب داخل دستگاه را آلوده کنند. به خصوص قسمت پساب و ظرف آب آبسردکن های فانتزی و یا استیل به راحتی آلوده می شود. پس لازم است تا همیشه بدنه بیرونی، شیر تخلیه، دکمه ها و قسمت پساب آب تمیز و ضدعفونی شود.

تمیز کردن آبسردکن با پارچه های آلوده

استفاده از پارچه های کثیف برای تمیز کردن مخزن داخل آبسردکن باعث می شود تا آلودگی های موجود در آن به راحتی بر روی سطح آب آبسردکن شما جمع شود. این آلودگی ها مطمئنا روی طعم آب آبسردکن شما تاثیر خواهد گذاشت.
لذا همواره از از پارچه های مخصوص، نو و تمیز برای نظافت شیرها آبسردکن استفاده کنید. پس از آن اجازه دهید۳۰ تا ۴۰ ثانیه آب از شیرها عبور کند تا آلودگی های موجود در مسیر خارج شود.

در صورت مشاهده عطر و طعم نامطبوع در آب آبسردکن بهتر است تا ابتدا منشا آلودگی را پیدا کرده، سپس مخزن را تمیز کنید. بهترین کار آن است که ابتدا با استفاده از حوله کاغذی رسوبات ته مخزن را جمع آوری کرده سپس با آب داغ لوله کشی داخل مخزن آبسردکن را کاملا شست و شو نمایید. قبل از جایگذاری دوباره اجازه دهید تا کاملا خشک شود.
به علت استفاده زیاد از دستگاه های آبسردکن در فصل تابستان احتمال خرابی و تقاضا برای تعمیر و سرویس های دوره ای این دستگاه بالا می رود. به همین دلیل حضور به موقع تعمیرکاران و تحویل سریع دستگاه یکی از معضلات رایج در این فصل است.