امتیاز بدهید

مایکروفر را می توان یکی از لوازم کاربردی در هر آشپزخانه ای دانست که وظیفه پخت یا گرم کردن مواد غذایی را به عهده دارد.یکی از مشکلاتی که ممکن است در استفاده از مایکروفرها یا مایکروویو ها برای شما رخ دهد این است که درب دستگاه قفل شده و باز نشود. اگر درب مایکروویو شما باز نمی شود، پیش از هر کار باید این مشکل را عیب یابی کنید و ببینید که این مشکل از کجا آب می خورد و بعد از آن راهکارهای حل مشکل را پیش بگیرید.

باز نشدن درب ماکروفر به معنای خرابی قطعات درون آن است. لذا در صورتی که با این مشکل مواجه شده اید آن را جدی گرفته و سریعاً از یک تعمیرکار آشنا به برند ماکروفر خود کمک بگیرید.
توصیه می‌کنیم تا در این شرایط از وارد آوردن فشار و نیروی اضافه برای باز کردن درب مایکروفر خودداری کنید.

خرابی دکمه قفل درب
عمولا شایع‌ترین دلیل باز نشدن درب مایکروفر خرابی دکمه قفل درب یا همان اهرم است. این اهرم دارای یک دسته می باشد که با مونتاژ درب مایکروفر در اتصال است.
خراب شدن اهرم باعث می شود تا قلاب ها آزاد شده و در نتیجه شما بتوانید درب ماکروفر را باز کنید. بنابراین خرابی این قطعه به معنای باز نشدن درب دستگاه است.

خراب شدن فنر درب
فنر درب را چک کنید ، اگر از جایش بیرون آمده بود یا افتاده بود،آنرا جا انداخته یا تعویض کنید .
فنر چرخشی مایکروفر یک قطعه بسیار کوچک در مایکروفر است که اهمیت بسیار زیادی دارد و می توان آن را بخشی جدایی ناپذیر از دستگاه دانست.چرا که اگر این فنر بشکند یا آسیب ببیند می تواند علت باز نشدن درب یا عدم بسته شدن درست آن باشد و به هر طریق کارکرد دستگاه را مختل می کند.

خرابی قفل درب
برای اینکه بتوانید دلایل باز نشدن درب مایکروفر را به درستی تشخیص دهید، ابتدا باید با مجموعه اجزای تشکیل دهنده درب مایکروفر آشنایی پیدا کنید. به طور کلی درب مایکروفرها معمولا از دو فنر تشکیل شده است. این دو فنر دارای قابلیت کشسانی هستند و امکان باز و بسته شدن آسان درب را فراهم می کنند.
علاوه بر این فنرها، چفت هایی نیز برای درب مایکرفور تعبیه شده است. به کمک این چفت ها، بسته شدن درب مایکروفر توسط میکروسوییچ ها تایید شده و برق دستگاه نیز وصل می شود. در صورتی که چفت ها دچار خرابی شوند، درب مایکروفر باز نشده و میکروسوییچ ها نیز نمی توانند برق مایکروفر را به درستی وصل کنند.

خراب شدن دکمه درب
معمولا قلاب به لبه درب متصل می شود تا درب به هنگام انجام عملیات به راحتی باز و بسته شود. از آنجایی که قلاب درب از پلاستیک ساخته می شود، می تواند به علت ضربه خوردن و یا فشار زیاد دچار شکستگی شود. در صورتی که قلاب درب مایکروفر شکسته شود، درب نمی تواند به درستی آزاد شود و در نتیجه مانع باز شدن درب به طور صحیح خواهد شد که در این صورت تنها راه برطرف نمودن این مشکل تعویض قلاب درب است.

اگر درب مایکروفر شما به درستی باز نمی شود، معمولا به این معنا است که مشکل از خود قفل درب است. این قفل معمولا دارای دو قلاب است که به کمک یک بست در قسمت قاب مایکروفر متصل شده است. در صورتی که این قلاب درست کار کند، برای تامین برق و انرژی لازم جهت روشن شدن دستگاه به سوئیچ کمک می ‌کند. در نتیجه کارکرد درست و به ترتیب این اجزا بسیار مهم می باشد.

بعضی از این مشکلات به گونه ای بودند که خود شما قادر به حل آن ها هستید اما بعضی دیگر مانند تعویض دکمه درب به افرادی متخصص تر نیاز دارد.چرا که اگر خودتان به این کار اقدام کنید به دلیل نداشتن مهارت و دانش کافی ممکن است به خود یا دستگاه آسیب جدی وارد کنید.