امتیاز بدهید

ماشین لباسشویی‌ها شبیه هم نیستند. هر دو نوع آن یعنی درب از بالا و درب از جلو لباس‌هایتان را تمیز می‌کنند اما از نظر بارگیری متفاوت هستند. اگر دستگاه را با بار کمی روشن کنید هم انرژی و هم آب را هدر می‌دهید و اگر آن را بیش از­ حد پرکنید مشکلات زیادی به وجود می‌آید.
ظرفیت ماشین لباسشویی یکی از مهمترین فاکتورهایی است که باید در خرید لباسشویی آن را در نظر بگیرید. توجه به این مسئله بسیاری از هزینه‌ها را کاهش می‌دهد و اگر ماشین لباسشویی که شما خریداری می‌کنید، ظرفیتش برابر با نیاز شما نباشد، بی‌شک پس از چندین بار استفاده با مشکلات جدی در استفاده از آن روبرو می‌شوید.

ظرفیت ماشین لباسشویی باید برحسب سبک زندگی و میزان استفاده شما از لباسشویی، انتخاب شود. برخی از افراد لباس‌های‌شان را هفتگی شستشو می‌دهند. برخی هر دو سه روز یکبار و برخی دیگر از ماشین لباسشویی برای شستشوی پتو، ملحفه و پرده استفاده می‌کنند. در نتیجه ظرفیت مورد نیاز برای شستن یک پتو با ظرفیت مورد نیاز برای شستن چند تیشرت در ماشین لباسشویی برابر نیست. پس قبل از خرید ماشین لباسشویی باید ابتدا نیازسنجی کرده و سپس ماشین لباسشویی موردنظرتان را خریداری کنید.
دانستن ظرفیت و وزن ماشین لباسشویی، می‌تواند در درازمدت به کمتر شدن مصرف آب و برق شما کمک کند. همچنین اگر ماشین لباسشویی را با ظرفیت مناسب انتخاب کنید، مشکلات و معایبی که ممکن است برای دستگاه شما پیش بیاید، کاهش مییابد.

اگر ماشین را کاملاً پرکنید این بار بیش از ظرفیت آن خواهد بود. ظرفیت ماشین‌ها متفاوت است، بنابراین به راهنمای دستگاه مراجعه کنید، اما طبق یک قاعده لباس‌ها باید به‌صورت آزادانه در ماشین قرار داشته باشند و فاصله‌ی بالای بار از سقف درام باید حداقل ۱۵ سانتیمتر باشد.
امروز هر لباسشویی ظرفیت پیشنهادی دارد. به صورت یک معیار سرانگشتی، ۷ کیلوگرم لباس برای لباسشویی درب از بالای با ظرفیت استاندارد، ۵ تا ۶ کیلوگرم برای لباسشویی درب از جلو معمولی و ۸ تا ۹ کیلوگرم برای لباسشویی درب از جلوی با ظرفیت خیلی زیاد مناسب است.

تعیین ظرفیت کار سختی نیست. با یک فرمول ساده، می‌توانید از نظر ظرفیتی، لباسشویی مناسب را انتخاب کنید. یکی از بهترین فرمول‌ها انتخاب ظرفیت براساس تعداد اعضای خانواده است. البته باز هم سبک زندگی بی‌تاثیر نیست. یعنی میزان استفاده از ظرفیت لباسشویی در یک خانواده چهار نفره با یک خانواده چهار نفره دیگر متفاوت است.

پتو و پرده از اقلامی هستند که در خانه تکانی‌ها یا در یک شرایط خاص وارد چرخه شستشو می‌شوند. از این رو تعیین ظرفیت بر اساس پتو و پرده کار زیاد درستی نیست. اما اگر از آن دسته افرادی هستید که از ماشین لباسشویی برای شستشو پتو و پرده زیاد استفاده می‌کنید، با راهکاری که در ادامه به شما خواهیم داد، می‌توانید تشخیص بهتری از ظرفیت مورد نیاز در استفاده از لباسشویی در چنین شرایط متفاوتی داشته باشید.
یکی دیگر از خطرات پر کردن بیش­ از­ حد ماشین لباسشویی گم‌شدن جوراب و لباس‌زیر است. نمی‌دانید لباس‌ها کجا رفته‌اند. اگر ماشین لباسشویی بیش از ظرفیتش پر شود ممکن است لباس‌های کوچک وارد لوله‌ی تخلیه شوند.

هر پتوی دو نفره به طور متوسط پنج کیلوگرم است. یعنی ماشین لباسشویی که می‌تواند مناسب شستشوی پتو باشد، باید ظرفیت شش یا هفت کیلوگرمی داشته باشد. شرایط پرده هم مشابه همان است. اما می‌توانید در ظرفیت شش یا هفت کیلوگرمی ماشین لباسشویی، دو یا سه پرده را همزمان شستشو دهید

بنابراین سبد داخلی لباسشویی را تا حدی پر از لباس کنید که به اندازه جای یک از فضای بالای لباسشویی خالی باشد.