امتیاز بدهید

توصیه می‌شود پروسه تمیز کردن وسایل چوبی را حداقل دو یا سه ساعت قبل از استفاده مجدد از آن‌ها انجام دهید، مثلاً شب‌ها وقتی قرار نیست از وسایل چوبی استفاده شود، بهترین موقع برای شروع کردن تمیزکاری وسایل چوبی است. این موضوع به این خاطر است که روغن جلای چوب که برای تمیز کردن وسایل چوبی استفاده می شود، یا پاک‌کننده‌های طبیعی کاملاً به خورد چوب رفته و از روی سطوح پاک نشوند.

قطعا زمان مناسب برای تمیز کردن وسایل چوبی منزل، تا حد زیادی با توجه به شرایط زندگی شما و ویژگی های منزل شما مشخص می شود. بنابراین نمی‌توان زمان بسیار دقیقی برای این کار در نظر گرفت. اما به طور متوسط می توان گفت که: خوب است حداقل یک بار در هفته، وسایل چوبی منزل تمیز شوند. نکته ی مهم دیگر در این زمینه، این است که شما باید زمانی را به تمیز کردن فرنیچر چوبی منزل خود اختصاص دهید که چند ساعت پس از آن زمان از این وسایل استفاده نخواهید کرد. این امر، فرصت کافی را در اختیار وسایل چوبی قرار می دهد تا موادی که برای رطوبت و درخشش آن ها به کار رفته اند را به خوبی جذب کنند.

تمیز کردن وسایل چوبی قبل از هر چیز توجه داشته باشید که مبلمان و وسایل چوبی منزل خود را از مقابل نور خورشید ، منابع گرما و رطوبت دور کنید. این عوامل به خشک شدن یا بید زدن و رنگ پریده شدن چوب منجر می شوند، پس مرحله اول پیش از برق انداختن وسایل چوبی نگهداری مناسب آن هاست.

دستمال مناسب برای این کار باید حتما یک دستمال نرم و بدون پرز باشد. همچنین دستکش پارچه ای با همین ویژگی ها را در هنگام برق انداختن وسایل چوبی استفاده کنید، تا اثرانگشت شما روی آن ها باقی نماند.

برای تمیز کردن وسایل چوبی منزل، از جمله: مبل راحتی، سرویس خواب های چوبی و …. ، روش ها و مواد طبیعی و شیمیایی فراوانی وجود دارند. روغن ها و مواد شیمیایی زیادی در برندهای مختلف در بازار وجود دارند. اما در این مقاله، ما مواد طبیعی در دسترس و ساده ای را برای تمیز و براق کردن وسایل چوبی منزل معرفی می کنیم، تا به راحتی بتوانید با کمک آن ها، فرنیچر چوبی منزل خود را درخشش عالی و طول عمر مناسب ببخشید.

روغن زیتون یک گزینه ی عالی برای براق کردن و درخشش وسایل چوبی، به خصوص در رنگ تیره، می باشد. می توانید در مرحله ی اول، روغن زیتون را به سادگی به مبلمان چوبی یا سرویس خواب منزل خود بمالید. در مرحله ی دوم، یک لایه گلیسیرین بر لایه ی اول بمالید تا معجزه ی آن را به عنوان یک لایه محافظ و براق مشاهده کنید

روغن زیتون و لیمو ، این ترکیب واقعا درخشش بی نظیری به وسایل چوبی می بخشد. کافی است مقدار مساوی از روغن زیتون و لیمو را با هم مخلوط کرده و به بخش های چوبی مبلمان، سرویس خواب و هر فرنیچر چوبی دیگر در منزل خود بمالید تا مانند روز اول بدرخشند.

روغن زیتون و الکل ، این ترکیب نه تنها برای درخشش، بلکه برای از بین بردن خط و خش ها از روی سطح چوبی فرنیچر منزل بسیار مفید است. مانند روش قبل، مقادیر مساوی از این دو ماده را باهم مخلوط کرده و به بخش های چوبی فرنیچر بمالید و بگذارید خشک شده و عمل عالی خود را به نمایش بگذارد.

سفیده ی تخم مرغ را مخلوط کرده و به آن یک قاشق آمونیاک ( ۱۵ میلی لیتر ) اضافه کنید و به بخش های چوبی سرویس خواب، مبلمان، میز های چوبی و … بمالید. بعد از چند دقیقه، با دستمال خشک این سطوح را تمیز کنید. این ترکیب، وسایل چوبی را احیا می کند و باعث تیره رنگ شدن و براق شدن سطح آن ها می شود.

چنانچه کاغذی به وسایل چوبی منزل‌تان چسبیده و می‌خواهید آن را بکنید هیچ زمان از کارد، تیغ و … استفاده نکنید، چون که با این کار به لوازم چوبی ضرر می‌زنید. در این زمان ها می‌توانید از روغن‌های مایع کمک بگیرید. چند قطره روغن روی کاغذ بریزید و لحظه‌ای صبر کنید؛ آنگاه با پارچه‌ی نرمی آن را تمیز کنید و این کار را آنقدر تکرار کنید تا کاغذ کاملا از چوب کنده شود.

برای تمیز کردن و برق انداختن وسایل چوبی پولیش شده از محلول‌های ویژه پولیش و پارافین استفاده کنید. پارافین خراش‌های چوب را می‌پوشاند و تنها کافی است سالی دو بار این کار را انجام دهید. همینطور، می‌توانید از پولیش‌هایی به شکل اسپری استفاده کنید، اما چون این اسپری‌ها دارای سیلیکون است سطح چوب را لغزنده می‌کنند و به شکل توده جمع می‌ گردند.

فراموش نکنید مبلمان چوبی احتیاج به حفظ و نگهداری برطبق محصولات و درمان ها و همینطور محافظت جایگزین دارد.
آفتاب بسیار زیاد می تواند برای لوازم چوبی آسیب رسان باشد. امکان دارد سبب شوند رنگ خود را از دست بدهند و یا باعث حتی لکه دار کردن آنها شوند به همین علت است که باید پارچه ای یا چیزی را روی مبل چوبی تان بکشید تا از آن ها مراقبت کنید.

لوازم چوبی معمولا نسبت به تغییرات آب و هوایی خیلی حساس هستند. ساختار آن امکان دارد ترک بخورد و یا تحت تاثیر خشکی یا رطوبت قرار بگیرد برای دوری از مشکلات باید دمای محیط 23 درجه سانتی گراد و رطوبت 42 ٪ را حفظ کنید.

وقتی که جای اسباب و لوازم را عوض می کنید، مهم است حرکات ناگهانی به وجود نیاورید چون می توانند چوب را خراب یا صدمه بزند برای تکان دادن وسایل خانه، باید آن ها را از روی زمین بلند کنید.