امتیاز بدهید

اگر کفش‌های ورزشی و کتانی شما مداوم کثیف و گلی می‌شوند و مجبورید که وقت زیادی را برای شستن آنها صرف کنید، ما به شما توصیه می‌کنیم که حتما روش شستن کفش در ماشین لباسشویی را امتحان کنید.

کفش ها از دیگر وسایلی هستند که از اهمیت بالایی برخوردار هستند و بنا به دلایل مختلف ممکن است که کثیف شوند علی الخصوص که رنگ آن ها روشن یا سفید باشند. گاهی اوقات این امکان وجود دارد که پس از شستشو رنگ یا مدل آن ها کمی یا به صورت کلی عوض می شوند و تغییر می کنند. در بخش های بعدی این ترفند و آپشن های ساده را به شما یاد می دهیم تا به خوبی بتوانید این کار را انجام بدهید. بدون این که ذره ای آسیب به کفش های شما برسد پس با ما همراه باشید.

اگر می‌خواهید همیشه کفش‌های نو و تر و تمیزی داشته باشید، ما به شما روشی را یاد می‌دهیم که بتوانید همه را حیرت زده کنید، مهم نیست که کفش‌های شما کاملا گلی شده باشند و بعد از فوتبال و دویدن در زمین چمن حسابی سبزه و گل و شل به آنها چسبیده است. شما می‌توانید با آموزش و یادگیری شستن کفش در ماشین لباسشویی دوباره آنها را مثل روز اولشان نو و تمیز کنید.

ماده شوینده‌ای که برای شستن کفش‌ها در داخل ماشین لباسشویی استفاده می‌کنید، تفاوت خاصی با مواد شوینده معمولی ندارد و برای این کار می‌توانید از همان مواد شوینده معمولی خودتان و یا شامپو استفاده کنید. اگر علاوه بر کفش چیزهای دیگری را هم برای شسته شدن به داخل ماشین لباسشویی انداخته‌اید، به ماده شوینده بیشتری نیاز پیدا خواهید کرد در غیر این صورت نیازی به استفاده از مواد شوینده فراوان نیست زیرا استفاده بیش از حد مواد شوینده باعث ایجاد کف می‌شود که از شسته شدن مناسب کفش‌ها جلوگیری می‌کند، علاوه بر اینکه احتمال دارد که لباس‌ها و وسایل دیگری که در داخل ماشین انداخته‌اید به هم رنگ پس بدهند.

روش شستن کفش‌ها در داخل ماشین لباسشویی مناسب هر نوع و جنس کفشی نیست، مثلا کفش‌های ورزشی کتانی و یا پارچه‌ای برای این روش مناسبند، اما برای کفش‌هایی از جنس چرم و جیر که بسیار حساس هستند و یا کفش‌های سنگینی مانند کفش بسکتبال مناسب نیستند، زیرا احتمال دارد که به در و دیوار ماشین لباسشویی شما آسیب برسانند. برای تمیز کردن این گونه کفش‌ها بهتر است که به صورت دستی آنها را بشویید.

کفش‌های چرم بسیار گران قیمت است. شستن کفش چرم در ماشین لباسشویی کمی دشوار است و ممکن است به ماشین لباسشویی آسیب بزنید. بنابراین به شما پیشنهاد می‌کنیم شستن کفش چرم درون ماشین لباسشویی دست نگه دارید. برای شستن کفش‌هایی از جنس چرم و یا کفش‌هایی از جنس فوم ابتدا با استفاده از دستمال تمیز و نرم کفش را تمیز کنید. سپس از فاصله ده سانتی متری اسپری تمیز کننده کفش را بر روی کفش اسپری نمایید. بعد از گذشت دو تا سه دقیقه به راحتی می‌توانید از کفش خود استفاده نمایید و از زیبایی و براق بودن کفش‌هایتان لذت ببرید.

شستن کفش اسپورت در لباسشویی همچنین شستن کفش اسکیچرز در ماشین لباسشویی یکی از متداول ترین راه های شستن کفش است. شاید نحوه شستن کفش کتانی با دست به نظر مناسب تر باشد و به ظاهر به کفش آسیب کمتری وارد شود. اما به شما قول می دهم اگر یکبار شستن کتانی مشکی یا شستن کفش اکو و حتی شستن کفش جیر در لباسشویی را تجربه کنید از مشتریان همیشگی این روش خواهید شد. اما به شما پیشنهاد می کنم شستن کفش اسکیت را در ماشین لباسشویی اصلا امتحان نکنید.

حواستان باشد که به چه میزان از مواد شستشو برای شستن کفش‌ و کتانی‌ استفاده می‌کنید. اول این‌که از مواد شستشوی پودری استفاده نکنید. پودر به درون کفش وارد می‌شود و به خوبی شسته نمی‌شود. پس مخزن ماشین لباسشویی را با مایع پر کنید. از مایع به میزان زیادی استفاده نکنید، چون به خوبی شسته نمی‌شود و باعث سخت شدن سطح کفش شما خواهدشد. در تنظیمات ماشین لباسشویی، دور ملایم و آب سرد را انتخاب کنید. اگر ماشین روی دور ملایم باشد، کفش‌ها به دفعات کم‌تری باهم برخورد می‌کنند و آسیب کم‌تری می‌بینند. آب سرد هم باعث می‌شود که کفش‌ها چروک نشوند و رویه آن‌ها آسیب نبیند.

شما به راحتی می‌توانید کفش‌های خود را در ماشین لباسشویی بشویید. اما باید جنس کفش خود را بشناشید. زیرا بعضی از کفش‌ها در صورتی که در ماشین لباسشویی شسته شوند فرم خود را از دست می‌دهند. در صورت مرغوب نبودن جنس کفش به رنگ کفش نیز آسیب وارد می‌شود. بنابراین قبل از هر اقدامی به نحوه شستشو کفش که در کاتالوگ به همراه کفش به شما داده می‌شود دقت نمایید.

بهترین راه خشک کردن کفش‌ها این است که قالب پای خود را تهیه کنید و آن‌ها را درون کفش خیس قرارداده تا همراه با قالب و در تماس با هوای آزاد خشک شوند. اگر تهیه قالب کفش برای شما کار سختی است، یا این کار را نوعی سوسول‌بازی می‌دانید، از پنکه یا دریچه کولر برای خشک کردن سریع کتانی خود استفاده کنید.

کتانی را به حالت اولیه برگردانید و آن را در معرض باد مرطوب کولر قرار دهید تا سریع خشک شود. در غیر اینصورت نور خورشید، بهترین گزینه برای خشک کردن هر چیزی است. حتی کتانی خیس و چروکیده شما.
فقط کمی هوشمندی به خرج دهید و تعدادی روزنامه باطله درون کفش قراردهید تا رطوبت کفش‌ها سریع‌تر گرفته‌شود و در عین حال ظاهر کفش تغییر نکند.