امتیاز بدهید

چطور مسواکمان را تمیز و به دور از هر نوع آلودگی نگه داریم؟اگر مانند بسیاری از افراد هستید،که هر شب از مسواک استفاده می کنید، ممکن است خودش تمیز نباشد. در حقیقت، طبق مراکز کنترل بیماری ها، تحقیقات محدود نشان داده است که حتی بعد از شستشو تمیز، مسواک می تواند آلوده به ارگانیسم های بالقوه بیماری زا باقی بماند خوشبختانه، با تمیز کردن مناسب و عادات ذخیره سازی، نگرانی شما در مورد حفظ یک مسواک تمیز را می توان کنار زد.تا به حال فکر کرده اید بهترین محل برای نگهداری مسواک شما کجاست؟ چه شرایطی برای نگهداری کاملا بهداشتی مسواک لازم است ؟پاسخ را در ادامه این بخش از سلامت دهان و دندان خواهید خواند.

این که دندان‌های سفید و زیبا و یک لبخند جذاب و دلنشین نقش مهمی در روابط روزمره دارد، بر کسی پوشیده نیست. داشتن ردیف مرتبی از مرواریدهای درخشان و دندان‌های سالم و قوی آرزوی هر فردی است که جز از طریق مسواک زدن و نخ کشیدن به روش صحیح محقق نمی‌گردد. شاید مسواک زدن چندان کار سختی به نظرتان نیاید، اما واقعیت این است که بسیاری از ما این کار مهم را به طریقه صحیح انجام نمی‌دهیم.

همانقدر که استفاده از یک مسواک کثیف، چندش‌آور است، روی سطح آن را میکروب‌ها و جرم‌های فراوانی پر کرده است. هرچند نمی‌توان به طور قاطع گفت که آیا رشد باکتری روی مسواک منجر به مشکلات سلامتی جسمانی و دهانی می‌شود یا خیر، ولی احتیاط شرط عقل است، مخصوصاً هنگامی که صحبت از باکتری و ویروس‌هایی است که می‌توانند از روی یک مسواک به مسواک دیگری منتقل شوند.

مسواک خود را در ظرف بسته در خانه نگه ندارید. رطوبت در یک ظرف بسته محیط خوبی برای رشد باکتری ها ایجاد می کند.مسواک را هنگام سفر در ظرف دربسته نگه دارید تا باکتری و میکروب نگیرد. دقت کنید که مسواک قبل از قرار دادن در محافظ و خشک باشد.هم چنین مطمئن شوید که محافظ را به طور مرتب تمیز می کنید. کلرهگزیدین (که در درهان شویه یافت می شود) بهترین ماده ضد باکتری برای تمیز کردن ظرف است.

مسواک را صاف نگه دارید. این کار اجازه تخلیه آب از پشم را می دهد. هم چنین آن ها را از باکتری که در مقادیر ناچیزی رشد می کند دور نگه می دارد. اگر مسواک را در ظرفی مانند یک فنجان نگه دارید، ممکن است متوجه باشید که پسماند در پایین جمع می شوند.

مسواک را حداقل ۲ فوت از دستشویی دور نگهداری کنید. ذرات ریز آب حاوی مدفوع از دستشویی پخش شده و ممکن است در صورت نزدیک شدن به دستشویی روی مسواک قرار بگیرند. در حالی که شواهد کافی وجود ندارد که این مقادیر از باکتری باعث بیماری می شود، بهتر است مراقب باشیم.

مسواک را یک بار در هفته تمیز کنید. باکتری ها که بر روی مسواک جمع می شوند می شود به برس و سپس به دهان منتقل کرد. بسیار مهم است مسواک را مرتب تمیز کنید . هرگز مسواک الکتریکی خود را در ماشین ظرفشویی قرار ندهید.

اجازه ندهید مسواک با دیگر مسواک ها ارتباط برقرار کنند. اگر چند مسواک را در یک ظرف نگه می دارید، مطمئن شوید که بهم برخورد نمی کند، چون این کار امکان انتقال باکتری ها و مایعات از یک مسواک به مسواک دیگر را دارد.تمیز نگه داشتن مسواک بعد از استفاده؛

1) مسواک را به اشتراک نگذارید. اگر یک مسواک را به اشتراک بگذارید، مایعات بدن و میکروب ها را به اشتراک گذاشته اید، که ممکن است منجر به عفونت شوند
2) قبل از اینکه مسواک را بگیرید، دست هایتان را بشویید. این کاملا بدیهی به نظر می رسد، اما اغلب افراد قبل از شستن دست هایشان خمیر دندان را بر می دارند.
3) مسواک را بعد از هر استفاده بشویید. مسواک را با آب شیر داغ بعد از مسواک زدن دندان هایتان بشویید دقت کنید که تمام خمیر دندان را می شویید.
4) بعد از شستن مسواک آن را تکان دهید تا خشک شود. هر چه مسواک خیس باشد بیشتر محیط برای رشد باکتری ایجاد خواهد کرد.
5) مسواک را در محلول ضد عفونی یا دهان شویه خیس نکنید. با توجه به انجمن دندان پزشکی آمریکا، هیچ مدرکی بالینی وجود ندارد که نشان دهد مسواک در دهان شویه ضد باکتری هیچ تاثیری بر سلامت دهانی داشته باشد.
6) مسواک را هر سه یا چهار ماه عوض کنید. اگر الکتریکی است، هر سه تا چهار ماه یک بار سر آن را عوض کنید. این کار را زودتر انجام دهید اگر متوجه شدید که دندانه های آن خم یا چروک شده، و یا اگررنگ آن تغییر کرده است.

اگر از مسواک برقی استفاده می‌کنید، سر مسواک را هر 3 الی 4 ماه تعویض کنید. اگر پرزهای مسواک خم شده یا وا رفته‌اند یا رنگ آنها تغییر کرده است، زودتر از این زمان هم می‌توانید مسواک خود را عوض کنید. مسواک‌های کودکان باید زودتر از مسواک بزرگسالان تعویض شود، زیرا کودکان نحوه استفاده از مسواک را نمی‌دانند و ممکن است فشار بیش از حد به آن بیاورند.

مطالعات نشان داده که مسواک افراد دارای ارتوندسی بیش از سایرینف جرم و باکتری دارد. پیش از مسواک زدن، مسواک خود را با ضدعفونی‌کننده بشویید تا مقدار باکتری باقیمانده روی مسواک کاهش یابد. اگر ارتدونسی دارید شاید استفاده از یک نخ دندان مخصوص به تمیز کردن بین ارتدونسی و دندان‌هایتان کمک کند.

مسواک خود را بعد از استفاده با آب گرم شیر بشوئید. مطمئن شوید که تمام خمیردندان و باقیمانده‌های غذا و سایر مواد از روی آن پاک شود.

اگر سیستم ایمنی در خطر افتاده دارید و یا به طور خاص مستعد بیماری هستید، اقدامات احتیاطی بیشتری به عمل آورید. حتی مقادیر باکتری می تواند برای افراد با سیستم ایمنی در حال خطر خطرناک باشد، بنابراین نگه داشتن مسواک ضد عفونی توصیه می شود.