امتیاز بدهید

سلف کلین Self clean چیست؟

همانطور که می دانید لوازم خانگی روز به روز در حال پیشرفت می باشد. و تبدیل به یک فضای رقابتی برای برندهای مختلف برای تولید لوازمی با امکانات بیشتر شده است.یکی از این امکانات، سلف کلین Self Clean می باشد.

یکی از امکاناتی که در بسیاری از فرهای توکار امروزی، از جمله فر توکار داتیس  وجود دارد سلف کلین است. بررسی این ویژگی برای آشپزها و آن دسته از خانم های خانه دار که مرتب با فرهای توکار آشپزی می کنند می تواند بسیار جذاب باشد. خصوصا که این فناوری در راحتی تمیزکاری فر کمک می کند و از طرفی وجود آن باعث افزایش قیمت فر توکار می شود.

همانگونه که پیشتر گفته شد، سلف کلین به لعاب محفظه‌ی فر گفته می‌شود. عملکرد آن به این صورت است که ذرات جا مانده از غذا در معرض حرارت ۵۰۰ درجه سانتی‌گراد (۹۰۰ درجه فارنهایت) قرار گرفته و تبدیل به کربن شده و خاکستر می‌شوند. بسته به میزان کثیف بودن فر می‌توان زمان سلف کلین را بین ۲ تا ۴ ساعت به صورت دستی تنظیم کرد.

در فرآیند سلف کلین از مواد شوینده برای تمیز کردن استفاده نمیشود، فقط از حرارت برای از بین بردن چربی و آلودگی استفاده میشود.

دکمه سلف کلین روی وسیله به شما امکان می دهد تا سیستم تمیز کننده خودکار داشته باشید. برخی از فرهای اجاق‌گازها، فرهای مستقل و کولرهای گازی و اجاق گاز ها دارای این ویژگی هستند. البته برخی از ماشین‌های لباسشویی نیز از قابلیت خودتمیزکنندگی دیگ نیز برخوردار هستند.

بسیاری از اجاق گاز های مدرن امروزی ویژگی سلف کلین self clean را دارا می باشند. سلف کلین این امکان را به شما می دهد که اگر فر شما پس از استفاده ، از ذرات چربی و غذا اشباع شد با فشار دادن یک دکمه تمامی اثرات چربی و غذای به جا مانده بر روی دیواره ی فر جدا شده و سپس تنها با یک دستمال مرطوب به راحتی داخل محفظه فر را تمیز کنیم.

 

سلف کلین Self clean

 

بازه زمانی کوتاه تر

چرخه سلف کلین به شما امکان می دهد کارهای دیگری انجام دهید. می‌توانید این چرخه را در یک شب انجام دهید، در حالی که تمیز کردن دستی بیشتر طول می‌کشد.

قبل از شروع فضای داخلی را چک کنید

مطمئن باشید که چیزی مانند ورق شیرینی  و یا فویل آلومینیومی و وسایلی در فر باقی نمانده باشد. دفترچه راهنمای اجاق خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که اجاق شما قابلیت سلف کلین را دارد. بیشتر قفسه ها، به خصوص قفسه های فلزی ضد زنگ، باید قبل از استفاده از ویژگی سلف کلین برداشته شوند.

خلاصه ای از قابلیت سلف کلین

در زمان شروع به کار محفظه قفل می­شود و پس از اتمام کار فر به صورت خودکار خاموش و در محفظه باز می­شود که پس از پایین آمدن حرارت می­توانید با یک اسفنج یا دستمال مرطوب آن را نظافت کنید. در این روش از هیچ مواد شوینده شیمیایی استفاده نمی­شود و تنها با اعمال حرارت بالا لکه ها از بین می­روند و شما می­توانید مطمئن باشید در محیط فر هیچ ماده غذایی باقی نمانده است.

فناوری مدرن فروکافت یا کاتالیز

در فرهای جدید متناسب با فناوری خود تمیز کننده سلف کلین Self clean، فناوری مدرن فروکافت یا کاتالیز Catalysis نیز به کارگرفته شده است. مثلا در انواع فر داتیس یک روکش یا آستر جنس لعاب سرامیک با سوراخ های ریزی از در دیواره داخلی محفظه پیش بینی شده که با کشاندن ذره های غذا به سمت خود نقش مبدل کاتالیتیک یا فروکافته را ایفا می کند.

این آستر در این واکنش مواد اضافی و ذرات جذب شده را دچار اکسیداسیون سریع می کند. در کلام ساده تر این روکش قابل تعویض و سوراخ دار لعابی کار شما را ساده می کند. زیرا شما بی آنکه درجه فر را روی بالای 400 درجه سانتی گراد تنظیم کنید و گرفتاری دمای بالا، مصرف انرژی و بوی دود و … را داشته باشید از این فناوری بیشترین استفاده را برده و فرتان هیچگاه جرم نمی­گیرد.

 

سلف کلین Self clean

 

نکات قبل از استفاده از سلف کلین

ممکن است بسته به مواد چسبیده داخل محفظه دود و یا بوی سوختگی وجود داشته باشد. بنابراین قبل از اینکه سلف کلین Self clean  فر یا اجاقتان را روشن کنید حتما یا هود را روشن کنید یا پنجره آشپزخانه تان را باز بگذارید.

توصیه می‌کنیم درصورت امکان یک حسگر دقیق تشخیص‌دهنده مونواکسید کربن در آشپزخانه نصب کنید تا در صورت انتشار مونواکسید کربن سریعا متوجه موضوع شوید و اقدامات لازم را انجام دهید (به‌عنوان‌مثال کودکان، سالمندان، افراد مبتلا به بیماری‌های ریوی و تنفسی و حیوانات خانگی حساس را از محیط دور کنید)

میزان استفاده از این قابلیت به نحوه و میزان استفاده شما از فر بستگی دارد. در کل اگر فضای داخل فر کاملاً چرب شده یا پر از خاکستر، دوده و ذرات غذا است، برای افزایش راندمان فر و کاهش مدت‌زمان پخت غذاها در آن، از این سیستم برای تمیز کردن فر استفاده کنید. البته توصیه می‌کنیم حداکثر ۵ بار در سال از این سیستم استفاده و ترجیحاً در زمان فعالیت این سیستم، آشپزخانه را ترک کنید.