امتیاز بدهید

نحوه تمیز کردن صحیح تلویزیون

تلویزیون دستگاهی بسیار حساس و از لحاظ هزینه٬ قیمت بالایی دارد. ظاهری ترین مشکلی که در تلویزیون دیده میشود. خط و خشی است که ممکن است با هر گونه بی احتیاطی روی آن افتاده باشد. یکی از این موارد٬ نحوه ناصحیح پاک کردن صفحه تلویزیون است.

بدیهی است استفاده از لوازم نادرست برای تمیز کردن می تواند منجر به صدمه دیدن تلویزیون یا ظاهر شدن رگه هایی بر روی صفحه نمایش آن شود. پس هنگام تمیز کردن صفحه نمایش تلویزیون خود باید خیلی با دقت اقدام به این کار کنید.

قبل از این که شروع به تمیزکاری کنیم، باید تلویزیون را خاموش کنیم تا گرد و غبار به راحتی مشاهده شوند و سپس از برق بکشیم زیرا به هنگام کار کردن تلویزیون، مقداری گرما تولید می شود و تمیز کردن آن با دستمال نم دار، کار بسیار خطرناکی است.

تمیز کردن تلویزیون خنک به شما نتیجه بهتری از تمیز کردن تلویزیون در زمانی که گرم است می‌دهد. نمایشگرهای گرم می توانند به محصول تمیزکننده شما واکنش نشان دهند و رگه هایی را پشت سر بگذارند. پس شاید مهم‌ترین گام برای از بین بردن لکه روی صفحه تلویزیون همین پیشگیری باشد.

تفاوتی نمی‌کند چه چیزی را تمیز می‌کنید. تمیز کردن صفحه کامپیوتر شخصی، تلفن همراه، یا تلویزیون LED، و … دستکم در یک چیز مشترک اند؛ دانستن ابزار و روش‌های مطلوبی که سبب پاکیزگی آن‌ها می‌شود. نظافت نمایشگر تلویزیون مانند تمیز کردن پنجره است! نه به لحاظ شیوه تمیز کردن و مواد و روش‌ها؛ بلکه از نظر تشابه آن‌ها در این موضوع که هر دو دریچه‌ای هستند رو به مناظر و تصاویر و باید تمیز باشند تا واضح‌ترین دید را برای شما فراهم کنند.

نکته بسیار مهم در هنگام استفاده از محلول های پاک کننده

صفحه نمایش تلویزیون دارای لایه‌های خاصی است که برای به حداقل رساندن تابش و بازتاب خیره کننده طراحی شده‌اند. بنابراین اشتباه‌ترین کار در زمان تمیز کردن تلویزیون آسیب رساندن به پوشش صفحه نمایش آن است. تقریباً تمام پاک‌کننده‌هایی که در آشپزخانه و حمام خود استفاده می‌کنید می‌توانند به صفحه تلویزیون شما آسیب بزنند. توصیه می‌کنیم از همه آن‌ها اجتناب کنید.

شاید اولین تصمیم شما این باشد که بخواهید از یک پاک‌کننده شیشه استفاده کنید. اما از آنجایی که مواد سازنده محلول‌های شیشه‌شوی قوی هستند، برای پاک کردن صفحه نمایش حساس تلویزیون مناسب نیستند. زیرا مواد داخل تمیز‌کننده‌های قوی می‌تواند بر روی سطح LED خش بیاندازد و از بین بردن خش تلویزیون ال ای دی هم کار ساده‌ای نیست.

 

روش های صحیح تمیز کردن تلویزیون

 

ابتدا دفترچه راهنمای محصولات خود را مطالعه کنید

اگر در فرآیند تمیز کردن تلویزیون از ابزار یا محلول‌های تمیز کننده استفاده کنید که در دفترچه راهنمای آن به صراحت ممنوع شده است، گارانتی ابزار الکترونیکی خود را از دست میدهید. پس حواستان باشد که قبل از تمیز کردن آن، حتما دفترچه راهنمای آن را با دقت بخوانید و از قوانین و شرایط نگهداری از آن باخبر شوید.

بهترین محلول

آب مقطر که ما پیشنهاد می‌کنیم برای از بین بردن لکه روی صفحه تلویزیون از آن استفاده کنید کاملاً خالص است. بهتر است از آب مقطر استفاده کنید چون هیچ چیز اضافی که ممکن است به تلویزیون شما آسیب برساند در آن وجود ندارد.

استفاده از پارچه مناسب

برای تمیز کردن صفحه تلویزیون باید دستمال مناسبی را انتخاب کنیم، پارچه میکروفایبر یا نانو که نرم هستند انتخاب مناسبی است. برای تمیزکردن صفحه نمایشگر تلویزیون نباید از دستمال کاغذی و یا روزنامه استفاده کرد زیرا ممکن است باعث خراشیدگی روی صفحه شود.

اگر با دستمالتان نمی‌توانید قسمت‌های کناری و لبه‌ها را تمیز کنید، استفاده از گوش پاک‌کن مشکل‎تان را حل می‌کند. کمی از محلول تمیز کننده را بر روی آن بکشید و قسمت های باریک و کناری سینما خانگی و ساندبار و صفحه نمایش را با آن تمیز کنید.

نحوه دستمال کشیدن

برای اینکه تمامی لکه ها و گردوغبار از صفحه پاک شود کافی است ابتدا با دستمال در یک جهت افقی یا عمودی، صفحه را تمیز کنید و سپس برای بار دوم در جهت مخالف نیز این حرکت را تکرار کنید تا تمامی رگه هایی که توسط پارچه روی صفحه ایجاد شده پاک شود. در مرحله دوم بهتر است از قسمت تمیز پارچه استفاده کنید.

 

روش های صحیح تمیز کردن تلویزیون

 

روش های مفید و مناسب تمیز کردن صفحه تلویزیون

دستمال نمدار همراه با آب

دستمال را با کمی آب نمناک کنید و از اضافه کردن شوینده‌های دیگر خودداری کنید. صفحه نمایش را به شکل دایره وار تمیز کنید.

هیچوقت آب یا اسپری تمیز کننده تلویزیون را مستقیما بر روی صفحه نمایش اسپری نکنید زیرا ممکن است به جاهایی از صفحه نمایش نشت کند که نباید خیس شود

آب مقطر و ایزوپروپیل الکل

محلول 1:1 با آب و ایزوپروپیل الکل درست کنید. مقدار مساوی آب مقطر و ایزوپروپیل الکل را در یک بطری اسپری مخلوط کنید، سپس مخلوط را روی یک پارچه میکروفیبر بپاشید. صفحه تلویزیون خود را با مخلوط پاک کنید و بگذارید خشک شود. ایزوپروپیل الکل به سرعت تبخیر می شود، بنابراین هیچ رگه ای روی صفحه نمایش شما باقی نمی گذارد. این روش هم برای از بین بردن لکه روی صفحه تلویزیون مناسب است.

آب و سرکه

یک راه حل جالب برای تمیز کردن تلویزیون استفاده از محلول سرکه و آب (یک پیمانه سرکه و یک پیمانه آب) است که برای تمیز کردن صفحه نمایشگر بسیار کثیف استفاده میشود. با این حال این روش به عنوان آخرین راه حل مورد استفاده قرار میگیرد.

این مقاله برای افزایش طول عمر لوازم خانگی و نگهداری بهتر از وسایل شما، طرح شده است تا با مراجعه به آن راهنمای مفیدی دریافت کرده باشید. پس به خوبی مطالب را مطالعه کنید