امتیاز بدهید

اگرچه کاشی و سرامیک باعث زیبایی خانه می‌شوند، اما با کوچک‌ترین گرد و غبار سیاه و کثیف می‌گردند و باید برای حفظ و زیبایی آن، به روش صحیح تمیز کردن کاشی و سرامیک توجه کنید. بسیاری از افراد علاقه دارند که خانه‌شان در هر شرایطی تمیز و زیبا باشد. در این صورت شما به منظور زیباتر شدن خانه‌تان باید مراحل برق انداختن سرامیک خانه، دستشویی و حمام را بیاموزید
شما به منظور برق انداختن سرامیک به کمی زمان و حوصله نیاز دارید. با این حال در پایان تمیز کردن سرامیک و کاشی، به نتیجه دلخواه خود دست می‌یابید. در ادامه مقاله مراحل برق انداختن سرامیک و تمیز کردن کاشی را به شما می‌آموزیم تا خانه‌تان را تمیز، درخشان و رویایی کنید.

پیش از شستشوی کف خانه، بهتر است با انواع لکه کاشی و سرامیک آشنا شوید، چرا که این موضوع به تمیز کردن و برق انداختن سرامیک کمک بسزایی می‌کند. معمولا سرامیک‌های کف خانه با لکه غذایی، گرد و غبار و خرده مو کثیف می‌شود.
سرامیک کف اداره یا مراکز تجاری با لکه غذا، گِل و باکتری و میکروب‌های کف کفش آلوده می‌شوند که میزان آلودگی بیشتری نسبت به سرامیک‌های دیگر دارد. سرامیک دستشویی و حمام نیز به مرور زمان با لکه آب، صابون و شامپو زرد یا سیاه می‌گردد.
همچنین در صورتی که سرامیک حمام یا دستشویی در محیطی بدون تهیه و با رطوبت بالا قرار گیرد و صابون و شامپو از روی آن به خوبی شسته نشود، ممکن است باعث رشد و تکثیر کپک و قارچ گردد. در این صورت رسیدگی به سرامیک و کاشی اهمیت بسیاری دارد که طول عمر بالاتری داشته باشد.

پیش از آنکه سرامیک کف خانه را مرطوب کنید و آن را بشویید، ابتدا باید آن را جارو برقی بکشید، چرا که ممکن است رطوبت باعث پخش گرد و غبار یا ذرات روی سطح شود و تمیز کردن آن را دشوار کند. در این صورت سعی کنید تمام خانه، میانه‌ی کاشی‌ها و گوشه‌های اتاق‌ها را کاملا و به دقت جارو برقی بکشید.
جارو برقی باعث می‌شود که گرد و غبار و خرده مو و مواد غذایی از روی سرامیک‌ها پاک شوند و این روش کمک بسزایی به درخشان‌تر شدن سرامیک‌ها کمک می‌کند. با این حال شما نمی‌توانید داخل حمام یا دستشویی را جارو برقی بکشید. در این صورت یک جاروی ساده نیز به تمیز شدن و از بین رفتن ساده ذرات و خرده مو داخل حمام و دستشویی کمک می‌کند.

یکی از مواد شوینده طبیعی که نه تنها به لکه‌بری سرامیک، بلکه به درخشان شدن آن کمک می‌کند، استفاده از سرکه سفید است. از این رو شما می‌توانید پس از اتمام جارو کشیدن کف خانه، مقداری سرکه سفید روی سطح سرامیک‌ها اسپری کنید.
در صورتی که به برق انداختن سرامیک خانه علاقه دارید، سرکه سفید کار شما را ساده کرده است. از این جهت پس از استفاده از سرکه سفید، کف خانه را طی بکشید و شاهد سرامیک‌های تمیز و درخشان و فاقد هر گونه آلودگی باشید.
البته به یاد داشته باشید که سرکه سفید بوی خانه را تغییر نمی‌دهد. با این حاله به منظور اطمینان بیشتر می‌توانید هنگام استفاده از سرکه سفید پنجره‌ها را باز کنید، سپس سطح کاشی‌ها را با دستمال مرطوب تمیز کنید، در نهایت آن‌ها را با حوله یا طی خشک نمایید.

لکه چربی یا لکه غذایی از شایع‌ترین لکه‌های روی سرامیک خانه هستند. با این حال شما می‌توانید با کمک جوش شیرین این لکه‌های زرد را از روی سرامیک پاک کنید. از این رو شما به مقداری جوش شیرین و کمی آب نیاز دارید.
جوش شیرین و آب را با یکدیگر مخلوط کنید تا خمیر جوش شیرین حاصل شود. سپس مقداری از این خمیر را روی لکه‌های غذایی همچون لکه چربی یا شکلات بریزید و کمی صبر کنید تا خمیر کاملا خشک شود. سپس با یک حوله مرطوب خمیر جوش شیرین را از روی لکه پاک کنید تا سرامیک‌ها درخشان و زیبا گردند.

پیش از هر چیز به یاد داشته باشید که مواده شوینده قوی همچون سفید کننده یا مواد شوینده اسیدی نه تنها به مرور زمان باعث از بین رفتن سرامیک و رنگ آن می‌شوند، بلکه آسیب جدی به محیط زیست و سلامت انسان وارد می‌کنند. از این جهت مایع ظرفشویی انتخاب مناسبی به منظور تمیز کردن سرامیک حمام و دستشویی خواهد بود.
مقداری مایع ظرفشویی کف حمام یا دستشویی بریزید، سپس لکه‌های سیاه، کپک، قارچ یا هر گونه لکه‌ را با کمک یک فرچه یا کف شوی تمیز کنید. پس از پاک کردن سرامیک کف حمام و دستشویی، آن را با آب ولرم تمیز کنید تا اثری از مایع ظرفشویی یا کف باقی نماند.
در پایان به یاد داشته باشید که حتما هواکش حمام و دستشویی را روشن کنید تا سرامیک و کاشی‌ها به سرعت خشک شوند و رطوبت به آن‌ها آسیب وارد نکند. این روش مناسب و ساده‌ای برای تمیز کردن سرامیک دستشویی و حمام خواهد بود.

تمیز کردن کاشی و سرامیک با استفاده از مواد طبیعی که در دسترس دارید، به سادگی امکان پذیر می باشد. پوست مرکباتی مثل پرتقال را به یک چهارم سرکه سفید اضافه کرده و به مدت دو هفته در یک ظرف بسته نگهداری نمایید. این محلول را با نصف آب در یک بطری اسپری ترکیب کنید. با استفاده از این اسپری می توانید کف، کاشی، سرامیک، وسایل آشپزخانه و بسیاری دیگر از سطوح را به روش های طبیعی تمیز کنید. نگران بوی تند سرکه و باقی ماندن آن روی سطوح نباشید، پوست پرتقال بوی تند سرکه را کاهش داده و آن را معطر می کند.

وجود لکه های سیمان روی کاشی از جمله مشکلاتی است که افراد در خانه های نوساز و یا تازه بازسازی شده با آن رو به رو می شوند. برای رفع این مشکل و پاک کردن سیمان از روی کاشی، تنها کافی است که با استفاده از یک اسفنج، مقداری سرکه روی لکه بریزید. یک الی دو ساعت صبر کنید تا سرکه روی سیمان باقی بماند. طی این مدت لکه را چک کنید تا در صورت بخار شدن سرکه، مجددا کمی سرکه روی آن بریزید. پس از گذشت مدت زمان لازم، خواهید دید که سیمان کمی شل شده است. حال می توانید از یک اسکاچ، کاردک یا حتی فرچه کمک بگیرید تا با کشیدن آن روی سیمان، لکه از بین برود.

لکه های جوهر ایجاد شده روی سرامیک با کمک سفیدکننده ها از بین می روند. کافی است که یک پارچه تمیز را با سفیدکننده خیس کرده و آن را روی لکه قرار دهید. هر یک دقیقه وضعیت لکه را بررسی کنید. این کار را تا جایی ادامه دهید که لکه به طور کامل از بین برود. توجه داشته باشید که قرار دادن دستمال بیش از حد خیس روی سرامیک می تواند به آن آسیب بزند.

بهترین جرمگیر توالت، باید به سادگی قابل استفاده بوده و در مدت زمانی کوتاه، شما را به نتیجه ایده آل خود برساند. با این حال به یاد داشته باشید جرمگیرهایی که بسیار تهاجمی عمل کرده و از قدرت بیش از حد معمول برخوردار هستند، می توانند باعث آسیب دیدن سرامیک و سنگ سرویس های بهداشتی شوند.

برای تمیز کردن سرویس بهداشتی بهتر است از محلول آب و صابون استفاده نمایید. همچنین شوینده های مخصوص شستشوی سرامیک نیز انتخاب مناسبی برای این کار به شمار می روند. به یاد داشته باشید که آب گرم به تمیزتر شدن سنگ توالت کمک نموده و از باقی ماندن مواد شوینده در میان شیارهای آن جلوگیری می کند.