امتیاز بدهید

خانه تکانی ها غالبا از آشپزخانه شروع می شود اما بهرین راه شروع از دیوارها است. دیوارها با وجود عمودی بودن، جزو سطوحی هستند که غالبا آلودگی بسیاری را به خود جذب می کنند، اگر شما جز آن دسته از خانواده های بچه دار هستید بنابراین حتما یکی دوبار با حضور لکه هایی مثل مداد و جوهر یا اثر انگشت روی دیوارهای خود رو به رو شدید، برای تمیز کردن دیوارها شما می توانید از راه های گوناگون استفاده کنید و یکی از متداولترین راه های آن شستن دیوارها با آب و مواد شوینده است.

روش های تمیز کردن دیوار:

پاک کردن جای انگشت های آلوده
در خانه بسیار اتفاق می افتد که جای انگشت بچه ها یا گاهی بزرگ ترها روی دیوار بماند. برای بر طرف کردن اثر انگشت بچه و لکه های روی دیوار، یک سیب زمینی را نصف کنید و چندین بار نصف سیب زمینی را روی دیوار بمالید و سپس با یک اسفنج جای لکه را پاک کنید. توجه داشته باشید که این دستور برای دیوارهای رنگ روغنی و پلاستیکی مفید است.

پاک کردن لکه های مداد رنگی
لکه های مداد رنگی روی دیوار را به وسیله یک مسواک کهنه و کمی خمیر دندان پاک کنید. شما همچنین می توانید برای پاک کردن خطوط مداد رنگی روی دیوار گچی، مقداری جوش شیرین را درون آب حل کنید و با پنبه روی خطوط بکشید تا تمیز شود.

پاك كردن لكه های سیاه از روی دیوار گچی
البته این لکه ها به طور کامل محو نمی شوند ولی شما می توانید با کمی جوش شیرین که در آب حل کرده اید و بوسیله پنبه این لکه ها را از بین ببرید. به این ترتیب که پنبه ها را درون محلول جوش شیرین و آب گذاشته و روی لکه ها بکشید.

تمیز کردن خودکار از روی دیوار گچی
برای پاک کردن رد خودکار از روی دیوار می توانید از الکل سفید استفاده کنید. برای اینکار ابتدا مقداری الکل سفید روی پنبه بریزید. دقت کنید که مقدار الکل اندازه اي نباشد که از روی پنبه بچکد و لکه باقی بگذارد.
سپس پنبه را روی لکه فشار دهید و اگر جوهر خودکار به پنبه منتقل نشد، از الکل بیشتری استفاده کنید. نباید پنبه را روی قسمت‌هاي لک شده بمالید زیرا اینکار باعث پخش شدن لکه میشود. هرگز یک پنبه کثیف را دوباره روی دیوار قرار ندهید و برای هر بار پاک کردن از قسمت تمیز پنبه و یا یک پنبه دیگر استفاده کنید.
سپس یک پارچه تمیز رابه الکل آغشته کرده و روی باقیمانده لکه بمالید برای پارچه نیز هر بار از قسمت‌هاي تمیز آن استفاده کنید و تا محو کامل لکه جوهر به اینکار ادامه دهید. در پایان، جای لکه رابا یک پارچه خشک پاک کنید.

پاک کردن جای تابلو‌ها روی دیوار گچی
وقتی یک قاب عکس یا تابلو به مدت طولانی روی یک دیوار باشد، اگر تابلو به دیوار بچسبد به این دلیل که گرد وغبار به زیر تابلو نفوذ نمیکند، تکه دیوار پشت آن تمیز‌تر از بقیه قسمت‌هاي دیوار باقی میماند. دراین حالت دیوار دورنگ میشود. بهترین روش برای حل این مشکل استفاده از بخارشور است.
اگر بخار شور در معرض ندارید می توانید محلول شوینده را در آب گرم بریزید و مخلوط کنید سپس با دستمال یا اسفنج اطراف رد تابلو را محکم تمیز کنید.