امتیاز بدهید

از بین بردن خط و خش میز و اجاق گازهای شیشه ای را به دو روش در این بخش می آموزید که به وسیله ی آنها خط و خش های کوچک و بزرگ را از روی میزها و اجاق گازهای شیشه ای پاک کنید.

یکی از قسمت‌های آشپزخانه که در معرض آلودگی و آسیب بسیاری است اجاق گاز است. اجاق گاز به علت آشپزی بر روی آن ممکن است به مواد غذایی و چربی آلوده شود. همچنین برخورد قابلمه، قاشق و … نیز می‌تواند باعث ایجاد خط و خش بر سطح و اطراف اجاق گاز شود. به همین علت دانستن روش‌های صحیح تمیز کردن اجاق گاز می‌تواند در پاکیزه نگه داشتن آشپزخانه شما را یاری دهد.

خرید اجاق گاز رومیزی مناسب یا انواع اجاق گاز می تواند تصمیم سختی برای خیلی از افراد باشد. یکی از ابزار بسیار مهم در آشپزخانه اجاق گاز می باشد که باید برای خرید و انتخاب این وسیله ی کارآمدباید وقت مناسب گذاشت تا این انتخاب بسیار بهینه و ارزشمند باشد. مهمترین نکته ای که باید قبل از خرید هر اجاق گاز به آن توجه نمود…

اگر خط و خش گاز رومیزی جزئی با توجه به اندازه گاز رومیزی دارید یا می خواهید یک خط و خش بزرگتر را بهبود بخشید، روش های ذکر شده در زیر را امتحان کنید. چند قدم کوچک اجاق گاز شما را در طی سال ها در امان نگه می دارد.

یک خمیر شل از جوش شیرین و آب تهیه کنید. اطمینان حاصل کنید که خمیر خیس است، زیرا مواد خشک یا ساینده در بالای گاز نباید استفاده شود. آن را مستقیماً در بالای اجاق گاز بمالید و به آرامی مالش دهید. با یک پارچه آن را تمیز کنید و با پارچه دوم آن را پولیش نمایید.

هرگز یک ماهیتابه را به جلو و عقب بر روی مشعل هل ندهید و به جای آن راه بهتری را انتخاب کنید و آنها را با بلند کردن جابجا نمایید.
در هنگام پخت و پز در بالای گاز، از قابلمه هایی با کف صاف استفاده کنید.
به طور دوره ای پایین کف قابلمه های خود را بسابید. هرگونه خراشی روی قابلمه باعث ایجاد خط و خش گاز رومیزی و یا آسیب رساندن به اجاق گاز می شود.
لکه ها را به محض سرد شدن تمیز کنید تا با خیال راحت از بین برود.

تمیز کردن صحیح باعث می ‌شود تا هیچ گونه علائمی از خط و خش گاز رومیزی به وجود نیاید. لذا توصیه ما به افراد این است که با استفاده از فنونی که در متون بالا به پاره ‌ای از آن ها اشاره شد، بهترین روش را برای تمیز کردن انواع گاز رومیزی استفاده نمایید. بسیاری از کاربران اینترنتی در مورد تمیز کردن اجاق گاز رومیزی، نکاتی چون زمان ‌بندی درست نسبت به تمیز کردن آن را اشاره کرده اند. لذا سعی کنید با استفاده از وسایلی چون دستمال های نرم، پاک‌کننده ‌های مورد اعتماد و متریالی که مطمئناً از انداختن خط و خش گاز رومیزی جلوگیری می‌کنند، این کار را انجام دهید.

این مورد که اجاق گاز رومیزی را از بین انواع مدل گاز رومیزی از بین بهترین مارک اجاق گاز رومیزی تهیه کنید یک طرف و این که چگونه خط و خش گاز رومیزی استیل را کمتر نماییم از سوی دیگر دارای اهمیت می باشد، اگر از نظرات سایر کاربران اینترنتی استفاده نمایید به خوبی می ‌توان آن ‌ها را در زمینه پاک کردن گاز رومیزی برای آن که از خط و خش گاز رومیزی در امان بمانید استفاده نمایید.

آیا می‌دانستید که دستگیره‌های گاز در میان لیست ده قسمت از آلوده‌ترین بخش‌های خانه قرار دارند؟ استفاده‌ی مکرر از دستگیره‌های گاز موجب شده که این بخش کوچک از گاز خود به تنهایی به اندازه‌ی یک ظرف کشت قارچ آلوده باشد. به همین علت، هنگام تمیز کردن اجاق گاز حتما به این قسمت توجه ویژه‌ای باید داشته باشید.
در بیشتر مواقع دستگیره‌های گاز قابلیت جداسازی دارند. این قابلیت موجب شده که بتوانید آن‌ها را به راحتی در آورده و در یک ظرف مملو از سرکه یا آب گرم و صابون قرار دهید تا به طور کامل میکروب زدایی شوند. این عمل باید 20 دقیقه و هر هفته یک یا دوبار انجام گیرد. در غیر این صورت مطمئن باشید که آلودگی دسته‌ها می‌توانند خیلی راحت به غذاها و در نتیجه به بدن شما سرایت کنند.

شاید حتی تمیز‌ترین و دقیق‌ترین افراد نیز این قسمت را هنگام تمیز کردن اجاق گاز خود فراموش کنند. اما شاید شما هم متوجه شده باشید که هنگامی که شعله‌ی گازتان را روشن می‌کنید گاهی تمام حفره‌هایی که باید از آن‌ها شعله بیرون بزند کار نمی‌کنند و از یک دایره قسمت‌هایی از آن خالی و بدون شعله است. دلیل این موضوع مسدود شدن حفره‌های آتش است. برای تمیز کردن این قسمت‌های فلزی که قابلیت جداسازی دارند، آنها را جدا کرده و از خرده‌های خشک شده‌ی غذا بزدایید.

در آخرین مرحله تمیز کردن اجاق گاز، برای مطمئن شدن از اینکه هیچ گونه چربی و آلودگی بر روی گاز باقی نمانده است یک حوله کاغذی را آغشته به الکل کنید و بر روی گاز بکشید. اما در این کار باید دقت بسیار داشته باشید. اول اینکه از این روش تنها هنگامی که تمام قسمت‌های گاز کاملا خشک شده‌اند استفاده کنید و قبل از روشن کردن اجاق گاز چند دقیقه صبر کنید تا الکل بپرد. زیرا ممکن است موجب اشتعال الکل شود.

برای از بین بردن خط و خش‌ها می‌توانید از پولیش‌های مخصوص سطوح فلزی نیز استفاده کنید. فقط دقت کنید تا مناسب ترین پولیش را با توجه به جنس اجاق گازتان انتخاب کنید. پولیش را باید با یک پارچه نرم بصورت دوارنی روی سطح فلزی اجاق گاز بکشید. بعد از اتمام، پولیش اضافی بروی سطح را با یک پارچه تمیز، بردارید و بگذارید تا چند دقیقه بماند. در نهایت سطح را کاملا تمیز و خشک کنید.