امتیاز بدهید

ماشین ظرفشویی هم مانند سینک ظرفشویی دارای خروجی آب است. همانطور که برای خروجی سینک یک فیلتر قرار می‌دهید که ذرات باقیمانده غذا داخل آن جمع شده و مسیر خروج آب را مسدود نکند، ماشین ظرفشویی هم به همین صورت، دارای یک فیلتر تخلیه است تا ذرات باقیمانده در آن جمع شوند.
اولین کاری که برای بوزدایی ماشین ظرفشویی انجام می‌شود، بررسی فیلتر تخلیه است. فیلتر را از کف دستگاه خارج کرده و با آب گرم و مواد شوینده بشویید. اگر نیاز بود، از یک برس نرم برای تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی استفاده کنید.
بوی بد ماشین ظرفشویی یکی از ایرادات متداول این دستگاه است که بعد از گذشت مدت زمانی حدودا 2 ساله از استفاده از آن، از داخل دستگاه به‌شدت بوی بدی تولید می‌شود. این امر باعث می‌شود که اکثر کاربران حس بدی نسبت به ماشین ظرفشویی پیدا کنند و از این دستگاه استفاده نکنند.

قبل از بیان راهکارهایی برای رفع بوی بد ماشین ظرفشویی بوش، قصد داریم که درمورد علت ایجاد این بوی نامطبوع در دستگاه توضیح دهیم.

اگر شما از ماشین ظرفشویی برای مدت طولانی مثلاً 2 ماه استفاده نکنید، این آبی که در داخل دستگاه است به همراه مواد شوینده باقی‌مانده در آن، باعث ایجاد بوی بد در دستگاه می‌شود. البته این مسئله در کوتاه‌مدت هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کند اما در درازمدت باعث بوی نامطبوع خواهد شد.

راه‌های رفع بوی بد ماشین ظرفشویی:

تمیز کردن فیلتر تخلیه

فیلتر تخلیه ماشین ظرفشویی محلی است که تمام ذرات غذایی باقی ماند پس از شستشو در آن جمع می‌شوند. بنابراین در اکثر اوقات مقصر اصلی بوی بد ماشین ظرفشویی است. فیلتر تخلیه در کف ماشین ظرفشویی قرار دارد. فیلتر را در جهت عکس عقربه‌های ساعت بچرخانید تا از جای خود خارج شود. برای تمیز کردن فیلتر کافی است تا آن را با کمی مایع ضرف شویی و آب گرم بشویید. سعی کنید تمام قسمت‌های آن را به خوبی تمیز کنید.

تمیز کردن بخش‌های پلاستیکی و واشر درب

گاهی اوقات تکه‌های غذا در این بخش از چشم دور می‌مانند بنابراین اگر شلنگ در دسترس دارید سعی کنید با فشار آب به خوبی درون لولاها را تمیز کنید. دقت داشته باشید که رعایت این نکات ساده و تمیز کردن لولاه های ماشین لباسشویی بسیار موثر است.

تمیز کردن سبدهای ماشین ظرفشویی

معمولاً سبدها در هنگام آب کشی از هرگونه کثیفی پاک می‌شوند اما اگر مشکل از بازوهای آبپاش بوده باشد ممکن است سبدها نیز به خوبی تمیز نشوند و بوی بدی بگیرند. پس بهتر است آن‌ها را نیز به خوبی با مایع ظرفشویی و پارچه تمیز کنیم.

شستن ماشین ظرفشویی

سرکه عاملی قوی در رفع بوهای مزاحم است. همچنین سرکه طبیعی بوده و استفاده از آن بی خطر است. جوش شیرین نیز یکی دیگر از بهترین خنثی کنندگان بوهای بد بدون نیاز به مواد شیمیایی است. شما می توانید از هر دو این مواد البته نه بصورت همزمان! استفاده نمایید تا ماشین ظرفشویی خودتان را تمیز کنید ، برای استفاده از سرکه در ماشین ظرفشویی، کافی است حدود یک فنجان از آن را در دستگاه ریخته و اجازه دهید یک دور برنامه شستشو بدون هیچ ظرفی کار کند. برای انتخاب دما از درجات بالا استفاده کنید اما زمان شستشو را کوتاه تنظیم کنید.

بهترین راه برای جلوگیری از ایجاد بوی نامطبوع در ماشین ظرفشویی، انجام سرویس دوره‌ای و نظافت منظم دستگاه است.

برای این‌که ماشین ظرفشویی تمیزی ظرف‌ها را به خوبی انجام دهید شما هم باید برای تمیزی و رسیدگی به آن زمان بگذارید. توصیه می‌کنیم هر 6 ماه جرم‌گیری ماشین ظرفشویی را انجام دهید. همچنین سرویس و تعمیر ماشین ظرفشویی خود را فراموش نکنید و برای یک سرویس اصولی از متخصصان معتبر کمک بگیرید.