5/5 - (1 امتیاز)

مدیریت یخچال کار هر کسی نیست، بررسی چیدمان‌ مواد غذایی داخل یخچال واقعا به یک مدیر جدا نیاز دارد. شاید شما هم جزو آن دسته افرادی باشید که وقت برای نظافت یخچال و مرتب کردن آن ندارید. در این صورت با یک یخچال کثیف و به هم ریخته روبرو هستید که مواد غذایی داخل آن بوی همدیگر را می‌گیرد و توی ذوق می‌زند.

اگر در اینترنت جستجو کنید، راه‌های زیادی برای تمیزی و جلوگیری از بوی بد یخچال پیشنهاد می‌شود، اما اینکه حتما این راهکارها برای شما کارآمد باشد و چقدر بتوانید از آنها استفاده کنید، حرف دیگری است.

ما در این مطلب ساده‌ترین گام‌ها برای حفظ تازگی و کیفیت موادغذایی جلوگیری از بو گرفتن داخل یخچال و کمتر باز و بسته شدن در را برای شما بازگو می‌کنیم تا نظمی نسبی در یخچال ایجاد کنید.

 

گام اول: نظافت

حداقل یک بار در سال تمام یخچال را از اول نظافت کنید. کار سختی نیست. فقط سرعت داشته باشید. یخچال را از برق بکشید. چند سبد آماده کنید و محتویات طبقات مختلف یخچال را در آن بریزید. حالا وقت تمیز کردن است. یک ظرف پر از آب و کمی جوش شیرین و دو دستمال تمیز همه چیزی است که لازم دارید. تمام طبقات و دیوار‌ه‌ها را با محلول آب و جوش شیرین خوب تمیز و با دستمال دوم آن را خشک کنید. این مساله باعث می‌شود بوی رطوبت داخل یخچال تا حد زیادی برطرف شود. یکی از دلایل ایجاد بوی بد یخچال، جریان داشتن هوای سرد از طریق یک اواپراتر (Evaporator) مشترک در فضای بین فریزر و یخچال است. فرقی نمی‌کند یخچال و فریزر شما ساید بای ساید، فریزر بالا یا فریزر پایین یا هر مارک و مدلی باشد. در تمام یخچال‌های قدیمی این سیستم به صورت یکسان و مشترک کار می‌کند. هوای سرد فریزر برای خنک شدن فضای یخچال هم استفاده می‌شود و بعد همین هوا در یخچال می‌گردد و بوی پنیر و غذای پخته و نصفه مانده و رطوبت و … را وارد فضای فریزر می‌کند و به این ترتیب است که یخ درون یخدان و آب خنک درون یخچال بیشتر مواقع بوی ماندگی می‌دهد.

برای مبارزه با این بوی نامطبوع و جلوگیری از ایجاد آن واقعا کار چندانی نمی‌شود کرد، بعضی‌ها توصیه می‌کنند که برای تمام مواد غذایی از ظرف‌های در بسته مجزا استفاده کنید و یا اینکه به سبک قدیمی‌ها یک تکه زغال در یخچال بگذارید، که البته این مورد هم خیلی علمی نیست و هم نمی‌تواند برای یخچال‌هایی که بوی بد در آن نهادینه شده، خیلی کاربردی باشد. راه دیگر هم این است.

 

گام دوم: دسته‌بندی

یخچال‌های تمیز و مرتب و رویایی تبلیغات تلویزیونی و خانواده‌های شادی را که هر کدام وقتی در یخچال را باز می‌کنند، یک بطری کوچک یا یک میوه تازه یا ظرف کوچک غذا را فقط با یک نگاه و بلافاصله از یخچال خارج می‌کنند و فورا در را می‌بندند، فراموش کنید! اینها همه تبلیغات تلویزیونی است. ما همان‌هایی هستیم که باید روزی چند بار در یخچال را باز کنیم، مدت زیادی را به تماشای همه خوراکی‌ها بگذرانیم و احتمالا آخر هم دست خالی برگردیم توی اتاق و بعد از دیدن یک برنامه تلویزیونی یا هر کار دیگری باز برگردیم و همه یخچال را از اول زیر و رو کنیم تا شاید یک خوراکی باب میل‌مان پیدا کنیم. بنابراین لازم است یخچال را طوری بچینید که حداکثر کارایی را برای همه اعضای خانواده داشته باشد.