امتیاز بدهید

میوه خشک یکی از بهترین تنقلاتی است که می‌توانید در طول روز نوش جان کنید. برای خشک کردن میوه‌های مختلف نیاز به دستگاه میوه خشک کن دارید.
یکی از تنقلات بسیار مفید و سرگرم کننده میوه خشک است. انواع میوه‌ها را می‌توان خشک و در طولانی مدت استفاده کرد. مزیت میوه‌های خشک علاوه بر خواص‌شان این است که در تمام فصول سال به تمام میوه‌ها دسترسی خواهید داشت. اما خرید میوه خشک از فروشگاه‌های نامعتبر علاوه بر غیر بهداشتی بودن، ممکن است حاوی مواد نگهدارنده نیز باشند. بنابراین تهیه این تنقلات سالم در خانه هم مقرون‌به‌صرفه است و هم بهداشتی. در راهنمای خرید میوه خشک کن شما را با ویژگی‌های یک دستگاه مرغوب و باکیفیت و متناسب با نیازتان آشنا خواهیم کرد تا با یک خرید آگاهانه بتوانید بهترین میوه‌های خشک را در منزل تهیه کنید.

میوه‌های خشک بسیار مغذی هستند و یک میان وعده بسیار عالی و مفید برای کودکان نیز محسوب می‌شوند. در برخی منابع علمی گفته شده که میوه خشک چهار برابر بیشتر از میوه تازه آنتی اکسیدان دارد. علاوه بر این به علت طعم خوشمزه آن‌ها کودکان تمایل بیشتری به مصرف میوه خشک نسبت به میوه تازه نشان می‌دهند.

به طور کلی دستگاه‌های میوه خشک کن دارای یک عنصر گرم‌کننده و یک فن هستند که هوای گرم را از این طریق به گردش درآورده تا میوه‌های درون دستگاه خشک شده و رطوبت‌شان از بین برود. اغلب میوه خشک کن‌ها در مدت زمانی طولانی‌ در دمای ۵۰ الی ۶۰ درجه سانتی‌گراد (برای مواد گوشتی تا ۷۰ درجه سانتی‌گراد) کار می‌کنند. همچنین دستگاه میوه خشک کن عطر و طعم مواد غذایی و میوه‌ها را تشدید کرده و محصول نهایی در طولانی مدت سالم و باکیفیت خواهد ماند.

میوه خشک کن‌ها دستگاه‌هایی برای خشک کردن میوه‌ها، سبزیجات، دانه‌ها، گیاهان، ماهی و گوشت هستند. اگر پرورش سبزیجات و میوه را به طور حرفه‌ای دنبال می‌کنید، احتمالا به دنبال روشی هستید تا بدون فریز کردن از سبزیجات و میوه‌ها نگه‌داری کنید. در این مواقع ما در راهنمای خرید میوه خشک کن خرید یک دستگاه میوه خشک کن برای نگه‌داری از میوه و سبزیجات بدون فریز کردن را توصیه می‌کنیم.

درون میوه خشک کن‌ها سینی و قفسه‌هایی تعبیه شده است که باید میوه‌های برش خورده را روی این سینی‌ها قرار دهید. پس از آن دستگاه به آرامی هوای گرم را وارد کرده و با شروع گردش هوا رطوبت میوه و سبزیجات از بین رفته و خشک می‌شوند.
میوه خشک کن‌ها گرمای ملایمی را تولید خواهند کرد تا مواد غذایی با سرعت کم و یکنواخت، فرآیند خشک شدن را طی کنند. دلیل این امر حفظ مواد آلی و سودمند میوه و سبزیجات بوده و همچنین از خشک شدن بیش از حد آن‌ها جلوگیری می‌کند.

ازلحاظ فنی خشک‌کردن مواد غذایی فرایند پیچیده‌ای نیست. فقط کافی است خوراکی موردنظر به‌مدت لازم در معرض مداوم دمای مناسب قرار بگیرد. تنها چالش این فرایند توزیع یک‌نواخت گرما است. گرما باید به‌طور یکسان در همه نقاط دستگاه توزیع شود تا بتوان به نتیجه مطلوبی دست یافت. پس اول ببینید که مدل انتخابی‌تان در رفع این مشکل چه ادعایی دارد. ضمنا یادتان نرود که دستگاه‌های خشک‌کن‌ نوع جریان افقی توزیع گرمای بهتری دارند.

نیازی به گفتن نیست که پیش از خرید وسیله نسبتا جاگیری مثل میوه خشک‌ کن اول باید ببینید که چقدر برایش جا دارید. مدل‌های جمع‌وجورتر خصوصا انواع جریان عمودی جای کمتری اشغال می‌کنند، اما گنجایش‌شان هم کمتر است و در هر بار استفاده نمی‌توانید خوراکی‌های چندان زیادی خشک کنید. درمجموع اگر این وسیله را برای استفاده هرازگاهی می‌خواهید، خرید مدل‌های حجیم و جاگیر خیلی منطقی نیست.

حتما می‌دانید که هرچه توان مصرفی وسیله‌ای کمتر باشد، انرژی کمتری هم مصرف می‌کند. اما مثلا بیشتر طول می‌کشد که به دمای لازم برای شروع‌به‌کار برسد. میوه خشک‌ کن‌ هایی که توان مصرفی بالاتری دارند، سریع‌تر گرم می‌شوند، اما گران‌ترند و برق بیشتری هم مصرف می‌کنند.

هر دستگاه میوه خشک کن یک دستور عمل متفاوت داشته و متناسب با آن، میزان خشک شدن میوه و سبزیجات در دماهای متنوع فرق خواهد داشت. به عنوان مثال خشک شدن میوه‌هایی با بافت نرم متفاوت از مواد با بافت سخت است و همچنین نحوه گردش هوای گرم نیز می‌تواند مدت زمان و میزان دما را متفاوت کند.

دستگاه‌های میوه خشک کن با گردش هوای افقی شباهت‌ زیادی با فر‌های معمولی دارند. به عنوان مثال منبع گرمایش در هر دو دستگاه در قسمت پشتی قرار دارد. میزان قیمت خرید در مدل‌های گردش هوای افقی نسبت به سایر مدل‌ها بالاتر بوده اما به علت پخش گرمای یکنواخت و نحوه صحیح از بین بردن رطوبت مواد، ما در راهنمای خرید میوه خشک کن به شما خرید آن را توصیه می‌کنیم.

دستگاه‌های میوه خشک کن می‌توانند میان وعده‌هایی از میوه‌ها و سبزیجات خارج از هر فصلی را بدون توجه به مدت زمان نگه‌داری، برای شما فراهم کنند. بنابراین بهتر است عادت میان وعده خود را به یک عادت سالم تبدیل کرده و به جای اینکه به دنبال شکلات شیرین یا چیپس بروید، غذاهای سالم و غنی از مواد مغذی را میل کنید. میوه و سبزیجات خشک شده مواد مغذی را بیشتر حفظ و نگه‌داری می‌کنند.

عایت یک سری نکات و اصول در حین استفاده از دستگاه علاوه بر حفظ سلامت و طول عمر دستگاه، طعم لذت‌بخش‌تری را برای شما خلق خواهد کرد. ما در راهنمای خرید میوه خشک کن به شما نکاتی را آموزش می‌دهیم که رعایت آن‌ها در زمان کار با دستگاه بسیار مفید بوده و می‌توان تاثیر مثبت آن را بر سلامت دستگاه و مواد غذایی درون محفظه مشاهده کرد. در ادامه چندی از این نکات را می‌خوانید: