امتیاز بدهید

درست کردن غذای خوشمزه و سریع کار راحتی نیست. مخصوصا اگر زمان کمی برای تهیه غذا داشته باشید. شاید در این لحظه تنها انتخاب شما فست‌فود‌ها باشند اما راه‌هایی وجود دارد تا غذای سالم و خانگی را سریع‌تر آماده کنید. یکی از این گزینه‌های پیش روی شما، استفاده از ساندویچ‌ ساز است که غذای شما را در ۳ تا ۵ دقیقه آماده می‌کند. البته ساندویچ‌ ساز‌ها انواع مختلفی دارند و باید مورد مناسب خودتان را پیدا کنید.

شما با داشتن یک ساندویچ‌ ساز در منزل، می‌توانید با انواع ساندویچ‌‌ها و طعم‌های مختلف، از خودتان پذیرایی کنید. اگر شما به ساندویچ علاقه‌ دارید، پس ساندویچ‌ ساز یک وسیله ضروری در آشپزخانه شماست. با این حال اگر این اولین باری است که می‌خواهید یک ساندویچ‌ ساز بخرید، احتمالا به خاطر طیف گسترده و مدل‌‌های مختلف ساندویچ‌ ساز‌ها، احساس سردرگمی می‌کنید.

ساندویچ‌ ساز یکی از وسایل آشپزخانه است که برای درست کردن انواع ساندویچ‌ها با نان تست، وافل‌ها و برخی از کیک‌ها استفاده می‌شود و کمک می‌کند تا غذا سریع‌تر حاضر شود. این وسیله با داشتن دو منبع حرارتی که از بالا و پایین غذا را حرارت می‌دهد، سرعت پخت غذا را افزایش داده و غذا را نمی‌سوزاند. این دستگاه دارای دو صفحه است که حرارت را به غذا می‌رساند.

در برخی از مدل‌های ساندویچ‌ ساز صفحه‌های این دستگاه جدا می‌شوند و شما می‌توانید به جای صفحه‌ی ساندویچ، از صفحه وافل استفاده کنید و یک صبحانه سریع و خوشمزه میل کنید. فقط کافی است مواد ساندویچ را بین دو نان تست گذاشته و در ساندویچ‌ ساز را ببندید. ساندویچ‌ ساز‌ها بسته به نوع ساندویچ، غذا را در زمانی بین ۳ تا ۵ دقیقه حاضر می‌کنند. کسانی که وقت کمی برای آماده کردن صبحانه یا میان‌وعده‌‌ها دارند، ساندویچ‌ ساز برایشان یک وسیله ضروری است.

ساندویچ ساز می‌تواند یک صبحانه خوشمزه و سریع با ظاهری جذاب به شما بدهد. شما با ساندویچ‌ ساز می‌توانید غذا‌های مختلفی درست کنید. از گرم کردن نان تا پختن کیک و کباب کردن گوشت و سبزیجات با ساندویچ‌ ساز امکان‌پذیر است و تنها محدودیت شما، خلاقیت شماست ، همچنین از ساندویچ‌ ساز برای گریل کردن گوشت‌ها و سبزیجات استفاده کنید و اگر ساندویچ‌ ساز شما صفحه گریل را داشته باشد، دیگر نیازی به خرید تابه گریل به صورت جداگانه ندارید.

بعضی از انواع ساندویچ‌ ساز‌ها یک صفحه برای درست کردن وافل دارند و شما می‌توانید صبحانه‌ای جذاب برای بچه‌ها آماده کنید. فقط کافی است مواد مورد نیاز برای درست کردن وافل را آماده کنید و روی صفحه وافل بریزید. حال در ساندویچ‌ ساز را ببندید و طبق دستور‌العمل وافل مورد نظرتان، بعد از گذشت زمان لازم برای پختن وافل، در ساندویچ‌ ساز را باز کنید. به دلیل حرارتی که از دو طرف به غذا می‌رسد، غذای شما خیلی سریع آماده می‌شود.

اگر بخواهیم خیلی دقیق به ساندویچ‌ ساز‌ها نگاه کنیم، می‌بینیم که بسته به نوع و مدل‌های مختلف ساندویچ‌ ساز، قطعات و امکانات مختلفی را داریم. اما در زمان خرید یک ساندویچ‌ ساز شاید نتوانید تمام بخش‌های آن مانند بخش‌های الکترونیکی را ببینید چرا که باید دستگاه باز شود و فروشنده چنین اجازه‌ای به شما نمی‌دهد.

زمانی که شما یک ساندویچ‌ ساز خریداری می‌کنید، مهم‌ترین بخش آن، صفحه‌هایی است که غذا روی آن قرار می‌گیرد و حرارت را از منبع حرارتی به غذا می‌رساند. علت اینکه در راهنمای خرید ساندویچ ساز ابتدا به سراغ صفحه‌ها و قالب‌هایی که غذا در آن قرار می‌گیرد، رفته‌ایم، این است که این صفحه‌ها به طور مستقیم با سلامت شما در ارتباط است و هنگام پختن غذا، بیشترین حرارت به این صفحه‌ها می‌رسند و اگر از جنس خوبی نداشته باشند، سریع دچار فرسودگی می‌شوند.

بیشتر ساندویچ‌سازهای موجود در بازار، ظرفیت درست کردن ۲ یا ۴ ساندویچ را دارند. با توجه به تعداد اعضای خانواده و میزان مصرفتان، ساندویچ‌ساز مناسب خود را تهیه کنید. چرا که اگر ظرفیت پائین‌تر از حد نیاز خود انتخاب کنید فرآیند درست کردن وعده‌ غذایی‌تان طولانی می‌شود و مجبور می‌شوید برای هر وعده غذایی چندین بار از دستگاه استفاده کنید که این موضوع باعث افزایش مصرف برق هم می‌شود.

تقریبا همه ساندویچ‌سازها در قسمت دسته‌ها عایق حرارتی دارند. اما بهتر است عایق حرارتی دستگاهی که می‌خرید به دسته‌های آن محدود نشود و تمام دستگاه از این عایق برخوردار باشد تا در فرآیند درست کردن ساندویچ خیالتان از بابت سوختگی راحت شود!

ساندویچ‌سازها انواع مختلف دارند که بسته به نیازتان می‌توانید یکی از این انواع را تهیه کنید. رایج‌ترین نوع این دستگاه‌ها که در خانه‌های ایرانی بیشتر از آن استفاده می‌شود، صفحاتی دارند که نان تست در آن قرار می‌گیرد و برای درست کردن انواع ساندویچ و اسنک مناسب است. بعضی از ساندویچ‌‌سازها صفحه‌های گریل هم دارند که امکان گریل کردن گوشت و سبزیجات هم به شما می‌دهند.

به طور کلی ، میزان مصرف انرژی معمولی یک ساندویچ ساز حدود 700 تا 750 وات است. هرچه ساندویچ کمتری در دستگاه ساندویچ قرار دهید ، انرژی دستگاه کمتری مصرف خواهد کرد.

اگر فقط نان ساده را تُست می‌کنید یا معمولا ساندویچ‌های ساده پنیر و سبزیجات درست می‌کنید، بهتر است که یک ساندویچ ساز ساده تهیه کنید. به خصوص اگر پنیر را دوست دارید و معمولاً پنیر را داخل ساندویچ های خود می ریزید ، بهتر است از دستگاه ساندویچ با صفحات نچسب استفاده کنید تا پاک کردن باقی مانده پنیر را از آن راحت کنید. از طرفی دیگری، یک پنینی پرس وسیله‌ای بسیار کاربردی است و با استفاده از آن می‌توانید علاوه بر ساندویچ، غذاهای دیگری نیز درست کنید.