امتیاز بدهید

آباژور یکی از المان هایی است که نه تنها به نورپردازی منزل کمک می کند بلکه سبب ایجاد زیبایی در فضا و محیط شده و تاثیر بسیار زیادی بر روی دکوراسیون دارد. آباژورهای متنوع و گوناگونی در بازار وجود دارند که می توانید آنها را با مبلمان و سبک چیدمان منزل هماهنگ کنید.

بهترین راه برای پیدا کردن شکل مناسب آباژور برای خانه شما مقایسه آن با کلیت دکوراسیون شما است. اگر عمده اشکال دکوراسیون سر تیز، مربعی یا مستطیلی و … هستند آباژور شما نیز باید آباژوری زاویه دار و سرتیز باشد تا با بقیه اشکال همخوانی پیدا کند یا در صورتی که اشکال دکوراسیون حالت های گرد و لطیف را دارند آباژور انتخابی نیز باید محصولی گرد و لطیف مانند باشد. نکته مهم دیگری که وجود دارد، کلاهک آباژور ها است که رنگ و فرم آن هم نباید فرم و رنگ دوری از بدنه آباژور باشد.

آباژور را میتوان چراغ کلاه دار یا لوستر قابل جابجایی دانست که نور را به پایین هدایت می کند. آباژور متشکل از کلاهک و پایه است و لامپی بر روی پایه نصب شده است.
اطراف لامپ را پوشش یا کلاهک احاطه کرده که سبب می شود نور آباژور بیشتر از قسمت بالا و پایین مشخص باشد. لامپ، کلاهک، بدنه و سیم برق از اجزای اصلی آباژور و سرپیچ لامپ، هارپ، قفل هارپ، لبه گلدانی، گردن بدنه، لوله نای شکل و پایه از اجزای فرعی آباژور هستند.

از مواردی که به آن درخرید آباژور اکثرا دقت نمی شود نور آن است. برای مثال اگر قصد خرید آباژور برای اتاق خواب یا مطالعه را دارید باید از نور غیر مستقیم آباژور استفاده کنید که در این زمینه ارتفاع آباژور نیز نقشی اساسی ایفا می کند. اگر آباژور در ارتفاع مناسبی قرار نگرفته باشد ممکن است در هنگام روشن کردن، نورش چشم شما را بزند. در زمینه ارتفاع و شدت نور آباژور مشکل خاصی در نشیمن و سالن نخواهد بود.

از ارکان مهم دیگر در انتخاب آباژور جنس آن است، پیشنهاد می شود برای انتخاب متریالی را در نظر بگیرید که بیشتر در دکوراسیون خانه مورد استفاده قرار گرفته است برای مثال اگر بیشتر وسایل شما در منزل چوبی است آباژوری با بدنه چوبی گزینه مناسبی خواهد بود. در صورتی که متریال های فلزی بیشتری در دکوراسیون دارید استفاده از آباژور فلزی پیشنهاد می شود.

آباژور رومیزی
این نوع آباژور دارای پایه ی کوتاهی هستند و برای قرار گیری در روی میز طراحی شده اند. آباژور های رومیزی جنبه دکوری هم دارند و سبب نورپردازی محیط می شوند. قیمت آباژورهای رومیزی کمتر از آباژور پایه بلند است.

آباژور ایستاده
آباژور ایستاده دارای پایه بلندی است و طوری طراحی شده که روی زمین قرار می گیرد. این نوع آباژور را معمولا در گوشه ی مبلمان قرار می دهند و یا می توانند طبق سلیقه در هر فضایی قرار دهند. بهترین لامپ برای این نوع آباژورها، لامپ های 40تا60 وات هستند.

نکات خرید
هنگام خرید آباژور به ارتفاع آن توجه کنید. به دنبال آباژورهایی باشید که پایه آنها نه بیش از حد بلند نه خیلی کوتاه باشد. اندازه مناسب آباژور آن است که دو سوم ارتفاع پایه اش باشد.

هنگام خرید آباژور از اهمیت کلاهک آباژور چشم پوشی نکنید زیرا زیبایی آباژور شما به کلاهک آن بستگی دارد. به شکل و طرح کلاهک آباژور دقت کرده و به ابعاد و اندازه آن نیز توجه کنید. برای اندازه کلاهک آباژور و پایه آن استاندارد خاصی وجود ندارد اما کلاهک نباید بیش از حد بزرگ و یا بیش از اندازه کوچک باشد و اصولا باید اندازه کلاهک بزرگتر از پایه آباژور باشد.

هنگام خرید به کیفیت کلاهک آباژورتان نیز توجه کنید زیرا کیفیت کلاهک آباژور شما باید به گونه ای باشد که در اثر تماس با لامپ دچار سوختگی و یا تغییر رنگ نشود. در انتخاب لامپ مصرفی آباژورتان دقت کنید تا به آباژورتان آسیبی وارد نشود.

انتخاب اینکه آباژورتان چه سبکی باشد مدرن باشد یا کلاسیک بستگی به سبک دکوراسیون منزل تان دارد. برای دکوراسیونی سنتی، آباژور های پارچه ای، مخروطی و چوبی مناسبند که هم خوانی بیشتری با فضای منزل تان دارند و برای دکوراسیون مدرن استفاده از آباژوری استوانه ای و بلند مناسب است.

جنس و رنگ آباژور تان بهتر است با جنس و رنگ مبلمان تان متناسب باشد. اگر رنگ های وسایل منزلتان تیره است آباژورهای با رنگ ها و کلاهک های روشن تهیه کنید تا از نور آن کمال استفاده را ببرید.برای داشتن فضایی آرام می توانید آباژورهایی با رنگهای خنثی تهیه کنید. برای بزرگتر نشان دادن منزل کوچک خود می توانید از چندین آباژور استفاده کنید.

آباژورها تنوع بالایی دارند و در شکل ها و طرح های مختلفی وجود دارند. شما می توانید آباژورتان را با سبک دکوراسیون خود هماهنگ کنید و برای دکوراسیون اتاق خواب و دکوراسیون نشیمن خود از آباژور استفاده نمایید.

آباژور را می توانید در قسمت هایی از خانه قرار دهید که نور آنجا را روشن نمی کند پس با قرار دادن آباژور در فضاهای مشخصی از منزل خود نور را به صورت متمرکزی به جریان بیندازید.
فضایی از منزل خود را برای قرارگیری آباژورتان انتخاب کنید که زیبایی آن به خوبی مشخص بوده و خودنمایی کند.

برای آباژور اتاق خواب بهتر است نوع رومیزی را انتخاب کنید و ترجیحا رنگ های نه چندان روشن که نور بسیار زیادی به دلیل نزدیکی به تخت خواب ایجاد نکند و باعث اذیت شدن چشم فرد نشود.
در دکوراسیون اتاق کار نیز نمونه های رومیزی آباژورها را انتخاب کنید تا نور به شکل لطیف تر و موضعی تر در فضا ایجاد شود.
میتوانید در کنار میزناهارخوری خود آباژوری قرار دهید تا در زمان صرف وعده های غذایی خود با نوری مناسب و به صورت متمرکز رو به رو شوید. بهتر است از آباژور های مدرن و منحنی شکل بهره گیری کنید تا نور آن درست در مرکز میز ناهارخوری متمرکز شود.