امتیاز بدهید

بررسی علت خاموش و روشن شدن های ناگهانی یخچال

خرابی در عملکرد لوازم خانگی معمولاً بعد از چند سال استفاده رخ می‌دهد و مردم را با مشکل مواجه می‌کند. علت خاموش شدن یخچال بعد از چند ثانیه هر چه که باشد، شما باید به سرعت مشکل را تشخیص دهید یا در غیر این صورت به متخصص مراجعه کنید.

وجود مشکل در اتصال برق

اشکال در برق رسانی پریز یا دو شاخه یخچال را می‌توان به عنوان یکی از اصلی‌ترین دلایل سریع خاموش شدن یخچال به شمار آورد. اغلب یخچال‌هایی که پس از وصل شدن به پریز سریعا خاموش می‌شوند، به دلیل عملکرد ضغیف دو شاخه برق یا اشکال در برق‌رسانی دچار مشکل و خرابی می‌شوند.

داغ شدن موتور یخچال

داغ شدن زیاد موتور یکی از دلایلی است که باعث می‌شود یخچال سریعا خاموش شود. از دیگر دلایلی که می‌تواند باعث داغ شدن موتور یخچال شود می‌توان به طولانی باز نگه داشتن درب یخچال و قرار دادن حجم بسیاری مواد خوراکی خارج از ظرفیت یخچال اشاره کرد. در این شرایط می‌توانید یخچال را برای چند ساعت از برق بکشید و اجازه دهید تا فعالیت موتور به حالت عادی باز گردد.

مشکل در قسمت ترموستات

ترموستات نقش مهمی در خنک نگه داشتن محیط یخچال دارد. ترموستات دمای یخچال را طبق تنظیمات ثبت شده تغییر می‌دهد و مانع از فاسد شدن خوراکی‌های موجود در یخچال می‌شود. خرابی ترموستات باعث عملکرد ضعیف موتور و در نتیجه خاموش شدن سریع یخچال می‌شود. با ضعیف شدن ترموستات یخچال، فرمان روشن و خاموش شدن یخچال با اختلال روبرو می‌شود.

از نشانه‌های مهم خرابی ترموستات می‌توان به خاموش شدن ناگهانی یخچال، نامنظم شدن دمای یخچال و سرد شدن بدنه موتور یخچال اشاره کرد. در یخچال‌های ساید بای ساید ترموستات به‌طور همزمان نقش تنظیم کننده دمای یخچال و فریزر را ایفا می‌کند.

 

دلیل خاموش و ورشن شدن یخچال

 

اختلال در کنترل دمای یخچال

یخچال شما تمام روز روشن می‌ماند. با این حال فقط در طول چرخه‌های خاصی فعال است. کنترل دمای داخل یخچال شما چند بار در طول روز فعال می‌شود. اگر کنترل دما دچار اختلال شود یخچال شما ممکن است دائماً روشن و خاموش شود. اتصالات کنترل دمای یخچال شما در پشت پنل آن قرار دارند که به شما امکان می‌دهد دما را تغییر دهید. تغییر کنتاکت‌های کنترل دما در واقع آسان‌ترین راه حل است.

اشکال در برد الکترونیکی

ممکن است علت خاموش شدن ناگهانی یخچال ساید بای ساید خرابی و ایراد برد الکترونیکی دستگاه باشد. این مشکل معمولا در یخچال‌های ساید بای ساید اتفاق می‌افتد، هر چند در انواع دیگر یخچال که دارای برد فرمان هستند نیز رخ می‌دهد.

خرابی تایمر یخ زدایی

تایمر یخ زدایی یا دیفراست در یخچال، مدت زمانی را کنترل می‌کند که یخ زدا شروع به کار کند. قرار نیست یخ زدا همیشه کار کند اما اگر با روشن شدن یخچال فوراً خاموش می‌شود ممکن است تایمر یخ زدایی معیوب باشد. برای تعویض تایمر یخ زدایی یخچال به فردی متخصص نیاز دارید.

سوختگی محافظ

معمولا پیشنهاد می‌شود برای محافظت از یخچال در زمان قطعی ناگهانی برق و شرایط غیرطبیعی هوا از محافظ یخچال برای برق‌رسانی استفاده کنید. اما گاهی اوقات خرابی و اتصالات همین محافط‌ها باعث خرابی یخچال و خاموش شدن سریع و ناگهانی آن می‌شود. اگر یخچال شما سریعا خاموش می‌شود پیش از هر اقدامی سلامت محافظ آن را بررسی کنید.

زمان نرمال خاموش روشن شدن یخچال

قطعه کمپرسور در یخچال وظیفه خاموش و روشن کردن آن و به اصطلاح استراحت دادن به یخچال را بر عهده دارد. به گونه ای که یخچال خاموش شده و پس از مدت زمان خاصی روشن می شود که این زمان به نوع کمپرسور وابسته است. به طور نسبی چرخه خاموش و روشن شدن یخچال ها به این صورت است که پس از ۴۵ دقیقه روشن بودن، به مدت ۱۵ دقیقه خاموش می شوند.

علت خاموش شدن یخچال بعد از چند ثانیه به عوامل مختلفی بستگی دارد. هر یک دلایل شامل تعمیرات اساسی یا جایگزین کردن قطعات خواهند بود. در عین حال انجام چنین تعمیرات یا تعویض قطعات توسط به تنهایی برای جلوگیری از آسیب جدی‌تر توصیه نمی‌شود. هر گونه تعمیر یخچال بهتر است توسط متخصصین واجد شرایط انجام شود.