امتیاز بدهید

برای روشن نشدن ماشین ظرفشویی دلایل زیادی وجود دارد. خرابی یا مشکل در میکروسویچ درب، تایمر یا برد کنترل، کلید‌های انتخاب، رله‌ی استارت موتور، فیوز حرارتی، و موتور محرک عمده‌ترین دلایل روشن نشدن ماشین ظرفشویی هستند. در این مطلب این موارد را بررسی و توضیح می‌دهیم تا بتوانید عیب‌یابی انجام دهید و اگر توانستید خودتان تعمیرات لازم را انجام دهید یا از یک تکنسین متخصص کمک بگیرید.
در بعضی مدل‌های ماشین ظرفشویی از یک رله‌ی استارت در موتور پمپ اصلی استفاده می‌شود. رله‌ی استارت برای اعمال برق به سیم‌پیچ‌های استارت موتور تا زمانی که موتور شروع به کار کند استفاده می‌شود. اگر برد کنترل برق موتور را تأمین می‌کند ولی موتور شروع به چرخش نمی‌کند ممکن است رله‌ی استارت خراب شده باشد. رله معمولاً به موتور وصل شده و می‌توانید رسانندگی آن را با مولتی‌متر بر اساس نقشه سیم‌کشی ماشین ظرفشویی امتحان کنید.

بعضی مدل‌های ماشین ظرفشویی از فیوز حرارتی برای محافظت از برد کنترل استفاده می‌کند. فیوز حرارتی در قسمت بالای مجموعه برد کنترل قرار دارد و دو سیم به آن وصل هستند. وقتی فیوز حرارتی خراب شده باشد، برق برد قطع خواهد بود و ماشین ظرفشویی کلاً روشن نخواهد شد. برای بررسی فیوز حرارتی باید با برداشتن قسمت داخلی درب به برد دسترسی پیدا کرده و دو سیم متصل به فیوز را جدا کنید. رسانندگی فیوز را با مولتی‌متر اندازه بگیرید. اگر فیوز هیچ رسانندگی نداشت باید تعویض شود.

قفل درب و سوئیچ آن، وظیفه قفل کردن درب ماشین ظرفشویی را در حین شستن ظروف به عهده دارد. کاربرد این قفل این است که اجازه نشت آب ماشین ظرفشویی را به بیرون نخواهد داد. در برخی موارد ممکن است علت روشن نشدن دستگاه خرابی قفل درب و سوئیچ آن باشد. در این حالت زمانی که درب قفل نمی‌شود برد فرمان روشن شدن ماشین ظرفشویی را نخواهد داد و دستگاه روشن نخواهد شد. راه حل برطرف کردن این مشکل این است که قفل درب و سوئیچ آن را تعویض کنید.

از دیگر دلایل روشن نشدن ماشین ظرفشویی، خرابی تایمر یا کنترل الکتریکی است. تایمر یا کنترل الکتریکی وظیفه کنترل شیر ورودی و مدارهای موجود در موتور را به کمک رله‌های الکتریکی و ریزپردازنده به عهده دارد. تایمر در پشت برد کنترل قرار دارد و برای بررسی آن باید تمام پنل‌های اطراف آن را باز کنید و سپس به کمک اهم‌متر درستی آن را بررسی کنید. در صورتی که مشکل جدی نداشت می‌توانید سایر قسمت‌ها را بررسی کنید ولی اگر تایمر مشکل داشت، باید آن را تعویض کنید.

فیوز حرارتی یکی از قطعاتی است که در قسمت بالای برد کنترل قرار دارد که به کمک دو رشته سیم، کار اصلی خود که محافظت از برد کنترل است را انجام می‌دهد. کاربرد فیوز حرارتی اینگونه است که ابتدا برق وارد آن شده و سپس به برد الکتریکی منتقل ‌خواهد شد. در صورت خراب بودن آن، برق به برد الکتریکی وارد نشده و باعث روشن نشدن ماشین ظرفشویی خواهد شد. برای بررسی فیوز حرارتی باید با استفاده از مولتی‌متر اتصالات برق آن را بررسی کنید و اگر مشکل از اتصالات آن بود آن را برطرف کنیم، در غیر اینصورت باید به صورت کلی آن را تعویض کنید. در صورتی که توانایی برطرف کردن مشکل روشن نشدن ماشین ظرفشویی LG را ندارید می توانید از متخصصان تعمیر ماشین ظرفشویی ال جی در آچارباز کمک بگیرید.

موتور داریو قمستی از ماشین ظرفشویی است که آب را برای شستشو ظروف به گردش در می‌آورد. برق از تایمر یا برد الکترونیکی و در اتصال با رله‌ی استارت به موتور می‌رسد. اگر ماشین ظرفشویی بعد از اینکه که رله‌ی استارت برق را به موتور رساند روشن نشد، یعنی موتور داریو معیوب است. سیم‌پیچ‌های موتور را با مولتی‌متر امتحان کنید. اگر صدای بلند و گوش خراشی از موتور می‌آید یعنی موتور خراب است و باید عوض شود.

سازندگان ماشین ظرفشویی جهت ایمنی هرچه بیشتر و جلوگیری از ریزش آب به بیرون، سنسور خاصی را طراحی کرده‌اند که از بسته شدن کامل درب اطمینان حاصل می‌کند و پس از آن اجازه شروع به کار را برای برد می‌فرستد.

بسیاری از افراد در مورد علت کار نکردن ماشین ظرفشویی سوال می پرسند، این پرسش تا حدودی واضح نیست زیرا کار نکردن ماشین ظرفشویی شما می تواند به معنای روشن نشدن ظرفشویی باشد و یا موارد دیگر. گاهی ماشین ظرفشویی روشن میشود ولی کار نمی کند در این مواقع منظور از کار نکردن شروع نکردن به شستن ظروف و وسایل داخل آن است.