امتیاز بدهید

دستور پخت ماکارونی

یکی از بی رغیب ترین غذاهای دنیا از نظر تنوع، ماکارونی است. این غذای محبوب در اکثر کشورهای دنیا تهیه می شود و حتی هر فردی می تواند ادعا کند که دستور تهیه مخصوص خودش را برای تهیه این غذای خوشمزه دارد. ماکارونی یعنی خلاقیت! پس می توانید مواد ماکارونی را مطابق میل و سلیقه خودتان تهیه کنید، اما اگر قرار است برای دیگران آشپزی کنید، باید سراغ دستوری بروید که اکثر افراد از آن خوششان بیاید.

 

دستور پخت ماکارونی

 

مرحله اول

برای تهیه ماکارونی خوشمزه ابتدا داخل یک قابلمه مناسب را تا نیمه آب پر می کنیم و روی حرارت زیاد قرار می دهیم تا آب شروع به جوشیدن کند. در همین حین می توانیم سس ماکارونی را آماده کنیم تا هنگام آبکشی ماکارونی معطل نشویم.

مرحله دوم

داخل ماهیتابه کمی روغن بریزید و روی حرارت بگذارید تا روغن داغ شود. سپس گوشت چرخ کرده و پیاز سرخ شده را داخل ماهیتابه ریخته و هم بزنید تا گوشت کمی تغییر رنگ دهد. سپس رب گوجه‌فرنگی و زردچوبه را اضافه کنید و تفت دهید تا کمی رنگ رب تغییر کند. کمی روغن داخل ماهیتابه ریخته و سیب‌زمینی‌ها را به صورت ورقه‌ای برش داده و اجازه دهید کمی سرخ شوند.

نکته

مهم ترین دلیلی که باعث می شود ماکارونی شما خمیر شود این است که آنرا در زمان مناسب آبکشی نکرده باشید. در زمان قرار دادن ماکارونی در آب جوش نباید بگذارید ماکارونی بیش از حد در آب جوش بماند زیرا خیلی سریع نرم می شود و در پایان پخت له می شود.

نکته دیگر اینکه زمان آبکش ماکارونی حتما از آب سرد برای آبکشی ماکارونی ها استفاده کنید و سعی کنید ماکارونی ها را با دست از هم جدا کنید.

مرحله سوم

مواد را آنقدر هم بزنید تا رنگ گوشت کاملا عوض شده و بپزد. پاپریکا و آویشن را اضافه کرده و دوباره حدود پنج دقیقه مواد را با هم تفت دهید.

حالا کمی مواد را با هم قاطی کنید و سپس آن را بچشید تا در صورت نیاز، کمی نمک به آن اضافه کنید. دقت کنید که نمک و رب باید به اندازه ای باشد که هم ۵۰۰ گرم ماکارونی را خوشرنگ کند و هم بعد از طبخ، طعم مطبوعی داشته باشد.

نکته

اگر می­خواهید ماکارونی های شما موقع پخت به هم نچسبند، باید از قابلمه ای استفاده کنید که فضای کافی داشته باشد تا ماکارونی­ ها بتوانند آزادانه داخل آب جوش، چرخ بخورند. همچنین باید حواستان باشد که آب قابلمه کم نباشد، چون باعث می‌شود آب غلیظ شده و ماکارونی‌ها به هم بچسبند.

 

دستور پخت ماکارونی

 

مرحله چهارم

ته قابلمه مقداری روغن بریزید و سیب زمینی های حلقه شده بچینید ، مقداری ماکارونی روی سیب زمینی ها بریزید و روی آن مقداری مایه ماکارونی بریزید  ۲-۳ لایه به همین صورت داخل قابلمه را پر کنید، لایه آخر را با ماکارونی پوشش دهید و پودر آویشن را روی آن بپاشید ، در قابلمه را بگذارید و با حرارت کم اجازه دهید به مدت ۳۵ – ۴۵ دقیقه ماکارونی دم بکشد.

نکته

یک نکته بسیار مهم این است که نباید به هیچ وجه مایع ماکارونی ته قابلمه و لای سیب زمینی ها بریزد، چون می سوزد و ته دیگ شما را خراب می کند. پس ابتدا کمی ماکارونی را در قابلمه بریزید و بعد داخل قابلمه ماکارونی را با مایع قاطی کنید.

سخن پایانی

در پایان ماکارونی را با سس درون قابلمه ترکیب می کنیم، سپس سرو می کنیم.