امتیاز بدهید

کندر از رزین درخت بوسولیا ساخته می شود. به طور معمول در مناطق خشک و کوهستانی هند ، آفریقا و خاورمیانه رشد می کند. کندر بوی چوبی و تندی دارد و می توان آن را استشمام کرد ، از طریق پوست جذب کرد ، به چای اضافه کرد و یا به عنوان مکمل مصرف کرد.
خواص باورنکردنی کندر: کندر (کُندُر) نوعی صمغ است که از پوست درختی بومی مناطق بسیار گرم زمین به دست می‌آید. این صمغ شفاف، خواصی دارد که می‌شود با آن بعضی بیماری‌ها را درمان کرد و به سلامتی بیشتر دست یافت؛ هر چند که طعم این صمغ معطر، کمی تلخ و گس باشد.

شیره کندر را معمولاً با اسپنددانه می‌جوشانند و مصرف می‌کنند. در روایت شیعه توصیه به مصرف کندر شده‌است و در عربی به آن صمغ معنوی می‌گویند.
میوه این گیاه را (که پوسته‌ای چرب دارد و به اندازهٔ یک نخود است) خام می‌خورند. همچنین در فارس میوه آن را می‌کوبند و غذایی به نام آب بنه از آن بدست می‌آورند. میوه نرسیده و خام آن را بنه شک گویند که نوعی ترشی به همان نام از آن درست می‌کنند و با دانه‌های رسیدهٔ آن بنه شور درست می‌کنند که نوعی تنقلات است. همچنین، کندر پس از جوشاندن به ماده‌ای به نام سقز تبدیل می‌شود که مانند آدامس حالت ارتجاعی دارد، با این تفاوت که سقز بعد از فرودادن هضم می‌شود. طبق تحقیقات جدید تأثیر خوبی بر التهاب روده دارد.

روغن کندر نیز یکی از روغن های معطری می باشد که بعنوان درمان کاربرد دارد.در زمان های قدیم، مردم به طور گسترده ای از این روغن برای درمان بسیاری از مشکلات مربوط به سلامتی استفاده می کرده اند و در یک دوره ای از تاریخ ، تجارت کندر به عنوان سودآورترین در جهان شناخته شد.

کاهش آرتروز
کندر دارای اثرات ضد التهابی است که می تواند به کاهش التهاب مفصل ناشی از آرتروز و آرتریت روماتوئید کمک کند. محققان بر این باورند که کندر می تواند از ترشح لوکوترین ها که ترکیباتی هستند که می توانند باعث التهاب شوند جلوگیری کند. ترپن ها و اسیدهای بوزولئیک به نظر قوی ترین ترکیبات ضد التهابی در کندر هستند.

بهبود عملکرد روده
خواص ضد التهابی کندر نیز ممکن است به عملکرد صحیح روده شما کمک کند. این رزین به ویژه در کاهش علائم بیماری کرون و کولیت اولسراتیو ، دو بیماری التهابی روده ، موثر به نظر می رسد.

بهبود آسم
طب سنتی قرن ها است که از کندر برای درمان برونشیت و آسم استفاده می کند.
تحقیقات نشان می دهد که ترکیبات کندر ممکن است از تولید لکوترین ها جلوگیری کند ، که باعث انقباض عضلات برونش در آسم می شود.
در یک مطالعه کوچک در افراد مبتلا به آسم ، 70٪ از شرکت کنندگان پس از دریافت 300 میلی گرم کندر سه بار در روز به مدت شش هفته ، بهبود علائم تنگی نفس و خس خس سینه را گزارش کردند.

حفظ سلامت دهان و دندان
کندر ممکن است به شما در جلوگیری از بوی بد دهان ، دندان درد ، پوسیدگی ها و زخم های دهان کمک کند. به نظر می رسد اسیدهای بوزولئیک موجود در کندر دارای خواص ضد باکتریایی قوی هستند ، که می تواند به جلوگیری و درمان عفونت های دهانی کمک کند.

کاهنده چربی و قند خون
تحقیقات نشان داده مصرف روزانه ۸۰۰ میلی‌گرم کندر بعد از هر وعده غذایی، به کاهش چربی خون کمک می‌کند و از این طریق بر روی کاهش میزان قند خون نیز اثر می‌گذارد؛ بنابراین کندر می‌تواند خوراکی خوبی برای مبتلایان به دیابت نوع ۲ باشد.

پوست و مو
اگر از مو‌های خود ناراضی هستید کندر میتواند برای درمان بسیار مناسب باشد. تقریبا تمام روغن‌های معطر مانند روغن کندر، اگر به طور منظم استفاده شود به رفع شوره سر کمک میکند. برای داشتن مو‌های براق و سالم میتوانید روغن کندر را به تنهایی یا با مقداری صمغ درخت مر، ترکیب کنید و استفاده نمایید. از این ۲ ماده به عنوان ژل حالت دهنده مو نیز میتوان استفاده کرد. روغن کندر باعث تقویت ریشه مو و متوقف کردن ریزش مو میشود و در کل به سلامت مو‌ها کمک میکند.

کاهش وزن و لاغری
کندر حاوی مقادیر فراوانی گاگلسترون است که غده تیروئید را تقویت کرده و تاثیر مثبت در کاهش وزن دارد، زیرا تیروئید نقش مهمی در متابولیسم و سوزاندن کالری‌های بدن دارد و عملکرد ضعیف غده تیروئید باعث تجمع چربی‌ها در بدن شده و به چاقی و اضافه وزن منجر خواهد شد.

منع مصرف کندر در دوران بارداری
کندر در طب سنتی برای درمان بیماری‌های مختلفی استفاده می‌شود. مصرف کندر در بارداری به دلیل احتمال افزایش خطر سقط جنین توصیه نمی‌شود. به دلیل عدم وجود تحقیقات کافی، مصرف کندر در دوران شیردهی نیز توصیه نمی‌شود. کندر برای درمان آسم و آرتروز، بیماری‌های روده و سلامت دهان و دندان توصیه می‌شود. هم چنین ممکن است خواص ضد سرطان داشته باشد. برای حفظ سلامت خود، پیش از مصرف کندر بهتر است نظر پزشکتان را جویا شوید.

از کندر در طب سنتی برای درمان انواع مختلفی از شرایط پزشکی استفاده می شود.
این رزین ممکن است برای آسم و آرتروز و همچنین روده و سلامت دهان مفید باشد. حتی ممکن است خاصیت مبارزه با سرطان را داشته باشد. اگرچه عوارض جانبی کمی دارد ، اما زنان باردار و افرادی که داروهای تجویزی مصرف می کنند ممکن است بخواهند قبل از مصرف کندر با پزشک خود صحبت کنند.