امتیاز بدهید

پس از متصل شدن ماکروفر به برق، برق شهری یا ac به ترانس دستگاه وارد می شود. ترانس درون ماکروفر وظیفه افزایش حجم برق و وارد کردن برق به لامپ مگنترون را دارد. وارد شدن برق به مگنترون ماکروفر موجب ایجاد دمای بالا و انتشار حرارت توسط این قطعه می شود. غذا به وسیله امواج انتشار یافته از لامپ مگنترون گرم خواهد شد. خطرات قرار دادن فلزات درون ماکروفر دقیقا از همین نوع کارکرد دستگاه نشات می گیرد، چرا که فلزات حجم بالایی از این اشعه ها و گرما را در خود ذخیره می کنند و منجر به ایجاد جرقه و گرما می شوند.
معمولا پس از ایجاد کوچک ترین مخاطره ای در حین استفاده از ماکروفر این پرسش برای مصرف کنندگان مطرح می شود که چرا قرار دادن فلزات درون ماکروفر منجر به آتش سوزی می شود؟ تفاوت میان فلزات با بقیه ظروف اصلی ترین علت ایجاد این مخاطره می باشد، در ادامه برای بررسی این مشکل با ما همراه باشید.

بر خلاف ظروف غیر فلزی ظروف فلزی اشعه ها و گرمای ایجاد شده درون ماکروفر را بازتاب می دهند و به سوی دیواره های مایکروفر پرت می کنند. علاوه بر این فلزات حجم زیادی از گرما را در خود ذخیره می سازند که همین امر پس از گذشت چند دقیقه منجر به جرقه زدن آن ها می شود. هر چقدر حجم فلز درون ماکروفر بیشتر باشد احتمال ایجاد آتش سوزی بسیار بیشتر خواهد بود.

نکات استفاده از ماکروفر

اگر هوس تخم مرغ آبپز کرده‌اید و برای خوردنش بسیار عجله دارید، برای اینکار به هیچ وجه به سراغ مایکروویو نروید چرا که بدلیل وجود آب داخل تخم مرغ و امواج قوی مایکروویو که این آب را سریعا به بخار تبدیل می‌کند، حجم تخم مرغ ناگهان افزایش میابد و دمای آن بالا میرود، در نتیجه موجب منفجر شدن و یا ترکیدن تخم مرغ خواهد شد. فراموش نکنید درون آب بودن یا نبودن تخم مرغ در این قضیه تاثیری نخواهد داشت.

قرار دادن میوه‌هایی مثل انگور، هلو، سیب یا گلابی در مایکروویو می‌تواند منجر به انفجار و ترکیدن میوه به دلیل جمع‌شدن بخار زیر پوست میوه شود و زمانی که میوه بخار پز را باز می‌کنیم باعث سوختن دست می‌شود. به زبان دیگر این میوه‌های آبدار حکم همان تخم مرغ را دارند و با بخار شدن سریع آبشان در مایکروویو می‌ترکند.

با قرار دادن فلفل در مایکرویو یک ماده شیمیایی تند از آن استخراج می شود که هنگام باز کردن درب آن ماده شیمایی تند استخراج می شود و چشم را می سوزاند حداقل در هنگام باز کردن درب مایکرویو نزدیک آن قرار نگیرید، یا اصلا قید استفاده از مایکروویو برای فلفل قرمز را بزنید.

اگر مایکروویو شما امکان چرخش را ندارد قید پختن گوشت یخ زده را در آن بزنید.چرا که با گذاشتن گوشت یخ زده در ماکروفر، به دلیل ایجاد گرمای زیاد باکتری ها سریعا شروع به رشد کرده و گوشت کیفیت خود را تا حد زیادی از دست می دهد بعلاوه چون گوشت، بویژه گوشت گاو معمولا ضخیم است، اطمینان از آنکه کاملاً پخته شده است بسیار مشکل است. این امر منجر به پخت بیش از حد برخی از قسمت‌های گوشت و خام ماندن برخی نقاط دیگر می‌شود که باعث ایجاد خطر باکتری‌هایی مانند ای.کولی می‌شود.

مواد غیرارگانیک کلاً متفاوت هستند. ظروف غیرفلزی و غیرواکنشی سرامیکی، پلاستیک، یا شیشه امواج رادیویی را در این فرکانس جذب نمی‌کند و در نتیجه، داخل ماکروفر خیلی گرم نمی‌شوند. فلزات، به عبارت دیگر، انرژی ماکروفر را بازتاب می‌کنند. به همین خاطر است که داخل هر ماکروفری، اساساً یک جعبه فلزی امن است که جلوی امواج را از پخش شدن در سراسر آشپزخانه می‌گیرد تا شما در آن سوی اتاق آسیب نبینید.

معلوم می‌شود که هر ورق فلزی – هر چقدر نازک‌تر – می‌تواند به صورت ایمن داخل ماکروفر استفاده شود زیرا که مانند دیوارهای فلزی عمل می‌کند:‌امواج ماکروفر را بازتاب می‌کند. یک ورق از فلز صاف واقعاً می‌تواند به عنوان محافظ قستمی از غذای شما باشد تا از پخته شدن زیاد آن توسط انرژی ماکروفر جلوگیری کند. و وقتی در زیر غذا (مانند پیتزا) قرار گیرد، ورق نازک فلز به قهوه‌ایی و ترد شدن غذا با بازتاب انرژی اضافی از پایین به غذا کمک می‌کند.

تا اینجا از نبایدهای قراردادان در مایکروویو برایتان گفتیم و متوجه شدیم نمی‌توان از هر نوع ظرفی در مایکروویو استفاده کرد چرا که برخورد امواج با سطح فلزات ممکن است سبب ایجاد شعله و آتش سوزی و حتی انفجار دستگاه شود. اما لازم است بدانید از چه ظروفی با خیال راحت می‌توانید در مایکروویو استفاده کنید و فراموش نکنیدپس از پایان کار مایکروویو، چند ثانیه ای صبر کرده و سپس ظروف غذایی خود را خارج نمایید.