امتیاز بدهید

تمیز کردن پشت قابلمه از جمله کارهایی است که هر خانه داری باید پس از مدتی استفاده از ماهیتابه و قابلمه‌های خود به آن بپردازد. اگر شما نیز دارای تعداد زیادی قابلمه کهنه هستید؛ قبل از کنار گذاشتن آن‌ها، دست نگه دارید و تنها با چند راهکار ساده به تمیز کردن پشت قابلمه خود بپردازید.

لکه‌های ایجاد شده در پشت قابلمه‌ها اغلب در اثر سوختن روغنی است که روی سطح خارجی قابلمه ریخته می‌شود؛ بنابراین اولین قدم در برطرف کردن این لکه‌ها، استفاده از یک ماده چربی زدا مانند مایع ظرفشویی یا سرکه سفید است. با شستن پشت قابلمه به وسیله اسکاچ و مخلوطی از مایع ظرفشویی یا سرکه سفید و آب گرم می‌توان تا حدود زیادی این لکه‌ها را برطرف کرد.

با ریختن آب اکسیژنه جهت تمیز کردن پشت ماهیتابه، آن را کمی مرطوب کنید و سپس مقداری جوش شیرین را بر روی محل مورد نظر قرار دهید. پس از گذشت ۱۰ دقیقه از ریختن جوش شیرین، سرکه سفید را بر روی سیاهی‌های پشت قابلمه و ماهیتابه خود بریزید و یک ساعت به آن فرصت دهید. سرکه با خاصیت خود به همراه جوش شیرین، به آسانی می‌تواند موجب از بین رفتن آلودگی‌های پشت ظروف شما شود. تنها کافی است در مرحله آخر آن‌ها را با آب خوبی بشویید و با کشیدن اسکاج از از بین رفتن تمامی آلودگی‌ها اطمینان حاصل کنید.

اسکاج خود را به پاک کننده قوی در دسترس آغشته کنید و خیلی محکم بر روی قسمت‌های آلوده ظروف خود بکشید. پس از آن با شست و شو در زیر آب از بین رفتن تمامی لکه ها را مشاهده کنید. ممکن است پس از شستشو نیاز باشد اقدام فوق چند بار تکرار شود تا نتیجه مطلوب حاصل گردد.

یکی از آسان‌ترین راه‌های تمیز کردن پشت قابلمه تفلون تنها با ترکیبی از آب و جوش شیرین حاصل می شود. برای آن کافی است جوش شیرین و آب را تا به دست آوردن ماده خمیری شکل ترکیب کنید و سپس ترکیب حاصل را به مدت ۱۰ دقیقه بر روی ظروف خود بگذارید. واکنش‌هایی که جوش شیرین با آلودگی‌های پشت قابلمه می‌دهند، موجب می‌شود که پس از ۱۰ دقیقه تمامی آلودگی‌ها به آسانی از پشت ظروف جدا شود.

در ظرف بزرگ خود آب جوش شیرین فویل‌های آلومینیومی که به صورت توپ‌های کوچک درآمده و آب لیمو را بریزید. ظرف را روی شعله بزرگ گاز خود قرار دهید و تا زمان به جوش آمدن محلول درون آن صبر کنید. سپس پس قابلمه و ماهیتابه های خود را به مدت ۲ تا ۶ دقیقه درون محلول به جوش آمده قرار دهید. پس از آن برای تمیز و شفاف کردن پشت قابلمه های خود تنها کافی است به وسیله ی سیم ظرفشویی آغشته به مایع آنها را به خوبی بشویید.

به وسیله اسکاجی نرم به مدت چند دقیقه سس کچاپ را بر پشت قابلمه یا ماهیتابه خود بکشید. پس از 10 دقیقه می‌توانید شاهد تاثیر معجزه آسای آن بر تمیز و شفاف شدن ظروف خود باشید.

روش دیگر برای برق انداختن پشت قابلمه تفلون و چدنی استفاده از سرکه سفید است به طوریکه سرکه سفید را مستقیما روی لکه بریزید و با اسکاچ یا ابر شروع به شستشو کنید.

در یک ظرف که قابلمه هایتان در آن جا شوند، جوش شیرین، آب، دو تیکه اندازه توپ کوچک ورق آلومینیومی و آبلیمو بریزید. آنها را روی گاز قرار دهید تا به جوش بیاید. زمانی که جوش آمد پشت قابلمه ها را در این محلول قرار دهید و بگذارید بین ۲ تا ۶ دقیقه در این مواد بماند. در آخر پشت قابلمه را با یک سیم ظرف شویی و مایع ظرف شویی برق بیندازید.

نکته‌ای که باید در خصوص استفاده از پاک کننده های شیمیایی به یاد داشته باشید این است که بهتر است این کار را در هوای آزاد انجام دهید، چرا که گازهایی که از این مواد متصاعد می‌شود برای انسان ضرر دارد و ممکن است در مدت طولانی باعث بروز مشکلات تنفسی شود.

استفاده از سرکه آسان‌ترین روش تمیز کردن پشت قابلمه می‌باشد؛ که برای آن تنها کافی است سرکه سفید را بدون هیچ واسطه‌ای بر روی آلودگی‌های پشت ظروف خود بریزید. پس از گذشت چند دقیقه به وسیله اسکاچ زبر و آب آن را به خوبی بشویید و تنها در چند دقیقه شاهد برق انداختن ظروف خود باشید.

فرقی ندارد که شما به دنبال راهی جهت تمیز کردن پشت قابلمه سرامیکی خود هستید یا تفلون، چرا که روش‌های بالا همگی پاسخگوی شما خواهند بود.