امتیاز بدهید

تمیز کردن فیلتر هود

عملکرد اصلی فیلتر هود، تمیز کردن هوا و جلوگیری از تجمع چربی و ذرات مواد غذایی است. این فیلترها باید به طور منظم تمیز شوند تا از ایجاد آلاینده های مضر در فضای خانه جلوگیری شود. شما می توانید با استفاده از صابون و جوش شیرین یا مواد شوینده ماشین ظرفشویی به راحتی فیلترها را تمیز کنید.

فیلترهای آلومینیومی هود یکی از اجزایی هستند که باعث میشوند عملکرد موتور دستگاه بهتر و در نتیجه طول عمر هود شما بیشتر شود. بعد از مدتی استفاده از هود، حفره های موجود داخل فیلترهای آلومینیومی به طور کامل از چربی و دوده پر می شن و قابلیت جذب چربی ها و عبور مناسب هوا به سمت پروانه های دستگاه را از دست میدهند و اگر همینطور به حال خودشون رها شوند به موتور هود فشار می آید و کاهش طول عمر موتور هود شما را در پی خواهد داشت. پس شستن منظم و مراقبت از فیلترها خیلی مهم است.

 

تمیز کردن فیلتر هود

 

تمیز کردن گرد و غبار هود

برای تمیز کردن هود آشپزخانه ابتدا پارچه ای را روی گاز پهن کنید تا هنگام تمیز کردن هود ذرات خاک روی آن پخش نشود. سپس گرد و غبار روی هود را با یک پارچه خشک تمیز کنید. تمام قسمت ها و کناره های هود را با دستمال تمیز کنید تا سطح کاملاً تمیز شود.

با استفاده از ژل ماشین ظرفشویی

توجه داشته باشید که حتماً از مواد شوینده ماشین ظرفشویی استفاده کنید. مواد شوینده ماشین ظرفشویی، همان ژل پاک کننده ای است که فقط در ماشین ظرفشویی استفاده می شود و با مایع ظرفشویی کاملا متفاوت است.

محلول آمونیاک

فیلترها را درون کیسه قرار دهید و به اندازه کافی محلول آمونیاک روی آنها بریزید تا سطح آنها را به خوبی بپوشاند؛ البته پر کردن نصف کیسه ها هم کافی است. سپس کیسه را ببندید و آن را روی یک سطح صاف مانند میز بگذارید.

صابون و آمونیاک

اگر هر ماه فیلترها را تمیز می کنید، این روش ساده فقط با استفاده از آب صابون و آمونیاک می باشد. در یک ظرف آب بریزید و آب صابون را به ظرف اضافه کنید. همچنین مقداری آمونیاک اضافه کنید تا کار راحت تر شود.

 

تمیز کردن فیلتر هود

 

درون ماشین ظرفشویی

اکثر هودهای امروزی مجهز به فیلترهای چربی آلومینیومی یا فولاد ضد زنگ هستند که قابل گذاشتن ماشین ظرفشویی می باشند. شما باید مشخصات محصول از جمله سازگاری با ماشین ظرفشویی را بررسی کنید.

هنگام تمیز کردن فیلتر هود خود در ماشین ظرفشویی خیلی رعایت کنید زیرا چربی به جدار ماشین ظرفشویی شما می چسبد و در صافی تخلیه آب گیر می کند.

تفاوت فیلتر آلومینیومی و ذغالی

فیلتر های آلومینیومی قبل از موتور نصب میشن و بیشتر چربی رو میگیرن و گازهای مضر و آلاینده ها رو نمیگیرن ولی فیلترهای ذغالی اغلب گرد هستن و بعد از موتور و در قسمت دودکش نصب میشن و آلاینده ها رو میگیرن.

گاهی اوقات تمیز کردن فیلتر هود برای حفظ کیفیت آن کافی نیست. در حالی که تمیز کردن منظم فیلترها عمر آنها را افزایش می دهد، تعویض کامل آن هر چند سال یک بار ضروری است. اگر متوجه تغییر رنگ ناشی از خم شدن قطعات فیلتر خود شدید و تمیز کردن آن برایتان تبدیل به یک امر دشوار شده است، ممکن است زمان تعویض فیلتر هود فرا رسیده باشد.

اسپری تمیز کننده

برای تمیز کردن بدنه و فیلتر هود می‌توانید از اسپری‌های تمیزکننده چند منظوره آماده موجود در بازار نیز استفاده کنید. برخی از این اسپری‌ها طوری طراحی شده‌اند که پاک کننده قوی چربی هستند و ذرات چربی و آلودگی را به راحتی در خود حل می‌کنند.

محلول گاز پاک کن

برای پاک کردن چربی هود می‌توانید از محلول‌های گاز پاک کن استفاده کنید. برای این کار باید مقداری از محلول را روی فیلتر یا بدنه هود بریزید و سپس شروع به تمیز کردن چربی‌ها و آلودگی‌ها کنید. این محلول‌ها به خوبی چربی را در خود حل می‌کنند و ظاهری درخشان به هود شما می‌بخشند.

اهمیت تمیز کردن فیلتر هود

تمیز کردن هود آشپزخانه می‌تواند نقش مهمی در پاکیزگی آشپزخانه شما ایفا کند؛ پس نگذارید چربی‌ها روی هم جمع شده و هود را کثیف نشان دهند. در ضمن هر چه دیرتر آلودگی و جرم را از روی هود پاک کنید، تمیز کردنش سخت‌تر می‌شود.

تمیز بودن هود در مکش و کارکرد خود هود بسیار مهم است همچنین با تمیز کردن فیلتر و بررسی اجزای مختلف آن جلوی صدمات ناشی از چربی های غذا را به خود دستگاه خواهید گرفت.